Історія людства й автобіографія Георгія Данелії: "Утро Дома" з книжковим оглядачем Дмитром Слівним

Дмитрий Сливный. Фото: kanaldom.tv

В 2021 році онлайн і офлайнмагазини забиті безліччю книг, але часто незрозуміло, які з них цікаві, а на які не варто витрачати час. Журналіст і книжковий оглядач Дмитро Слівний в ефірі програми "Утро Дома" назвав книги, які варто прочитати.

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Які книги ти для нас підготував?

— Це дві книги, одна з них навіть ставить питання: "Що з людством?" Це книга про нашу з вами історію — "Sapiens або Коротка історія людства" Юваль Ной Харарі. Це одна з найбільш яскравих книг 2016 року. Лише на 520 сторінках вона охоплює період приблизно 70 тис. років. Від періоду неандертальців до сучасності.

З цієї книги можна дізнатися, звідки ми. Ця книга написана людиною про людей і для людей.

— Який висновок можна зробити з цієї книги?

— Це короткий авторський виклад нашого з вами людського життя. Воно розділене на чотири етапи. Перший — це когнітивна революція, коли вперше людина взяла палицю і спробувала цією палицею щось зробити. Потім — агрокультурна революція, коли ми від збирання перейшли до пшениці, жита, і коли вона нас скувала в пересуваннях. Автор каже, що не пшениця працювала на нас, а ми працювали на цю саму пшеницю.

Потім третій етап — це конгломерація людства. Імперії, розвинені країни, відправлення між країнами, війни. І четвертий етап — це науково-технічна революція. Чому ми такі розумні, і до чого це нас призведе.

Після прочитання з’являються думки, що людина приносить на цю планету не тільки гарне, а, скоріше, приносить з собою радикальні зміни. Тобто ми перетворюємо не тільки себе, але й землю навколо нас. Наприклад, дуже коротко написано, чому вимерли мамонти — їх просто всіх з’їли. Чому виникають війни, і що на нас чекає далі, на що ми перетворимося. Вона написана легко, цікаво, простою мовою, без складних наукових термінів.

— У цій книзі є наукові обґрунтування?

— У книзі зібраний великий перелік посилань, це все не зі стелі взято. Якщо вам дійсно цікаво, ви можете заглибитися в ті наукові роботи, з яких автор зробив вижимки.

Але це авторська думка. Вам її ніхто не нав’язує. Але вона в чомусь співзвучна з моєю думкою. Я читаю, і в книзі відображені погляди та уявлення, які сформувалися на основі власного досвіду.

— Розкажи про другу книгу.

— Це книга режисера Георгія Данелії. Книга називається "Чито-грито". Це одна з найкращих книг, які я читав у своєму житті. Об’єктивно.

Це автобіографічна книга майже на 750 сторінок. У цьому виданні зібрано дві книги. Перша — це "Безбилетный пассажир", і друга — "Тостуемый пьёт до дна". Вони є окремо, але я раджу читати їх комплексно. Одна з них вийшла раніше, інша пізніше.

Це автобіографічна проза про життя і творчий шлях Георгія Данелії та тих людей, які йшли з ним поруч протягом всього його життя. Дуже цікаво, дуже смішно, зворушливо, сумно. Книга — реальне відображення його особистості.

І, звичайно ж, це історія про життя самого автора. Про те, як він спочатку закінчив Архітектурний інститут, про те, як влаштувався на режисерський факультет, тоді це було модно. Про те, як його запитали, чому він хоче стати режисером. І він вивчив те, що йому сказали: "Це комплексна професія, яка складається з усього вашого досвіду, знань тощо". Варто почитати.

І тонкою лінією проходить тема Грузії через всю книгу, як улюбленої рідної країни.

Медіа-партнери
Прямий ефір