Ініціатором переходу від збройного конфлікту до миру повинен бути президент — результати опитування

Антон Кориневич (справа) и Алёна Лунева (слева) в ходе презентации опроса. Фото: president.gov.ua

Ініціатором плану дій з переходу від збройного конфлікту до миру повинен бути президент. Про це свідчать результати опитування "Думки та погляди населення України щодо збройного конфлікту на території України", повідомляє "Дом" з посиланням на пресслужбу президента України.

Результати опитування показали, що гостро відчувають на собі збройний конфлікт 49% респондентів, ще 18% сказали, що конфлікт наявний, але їх це не стосується. Водночас не відчувають особливого впливу конфлікту на своє життя 28% опитаних.

"Це важлива цифра при комунікації тем, які є суспільно значущими та стосуються подолання наслідків збройного конфлікту, розбудови миру", — пояснила членкиня робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи Альона Луньова.

Щодо питання, хто повинен стати ініціатором плану дій з переходу від збройного конфлікту до миру, думки розподілилися таким чином:

  • 46% респондентів вважають, що таким ініціатором повинен бути президент;
  • 19% опитаних назвали Верховну Раду;
  • близько 25% респондентів вказали інші інститути.

Також 74,6% опитаних вважають, що держава має забезпечувати максимальний доступ до державних послуг і створювати умови для міжособистісного спілкування з мешканцями тимчасово окупованих територій Луганської й Донецької області та Криму.

Окремо поставлено запитання про першочергові заходи у разі звільнення окупованих територій Донбасу та Криму. Респонденти мали змогу обрати три варіанти. Найбільшу підтримку одержали:

  • притягнення до відповідальності тих, хто вчинив тяжкі злочини під час конфлікту (37%);
  • відновлення інфраструктури та житла у повернених регіонах (34%);
  • відновлення роботи органів державної влади (28%);
  • проведення виборів до органів місцевого самоврядування (26%);
  • притягнення до відповідальності тих, хто співпрацював з адміністраціями непідконтрольних уряду територій (19%).

Постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич зазначив, що результати опитування є важливими для застосування в Україні елементів перехідного правосуддя.

Він нагадав, що перехідне правосуддя — це не лише питання судочинства, цей процес також передбачає:

  • відшкодування збитків, завданих під час збройного конфлікту;
  • інституційні реформи заради неповторення війни;
  • відповідальність за найтяжчі злочини;
  • право знати правду про перебіг війни.

Кориневич зазначив, що в кожної держави, яка мала досвід збройних конфліктів, була модель перехідного правосуддя, і не існує єдиного універсального підходу.

Дослідження думок населення щодо збройного конфлікту на території України здійснене Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки ПРООН. Опитування проводили серед 2 тис. осіб методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів дорослих віком від 18 років. Статистична похибка — 2%. Опитування відбувалося в усіх областях України, крім тимчасово окупованої території.

Прямий ефір