Хто кращий у ЗНО та НМТ: лисичанські ліцеїсти позмагалися з полтавськими у вікторині "Ліс рук" 

У другому випуску другого сезону пізнавального проєкту "Ліс рук" в інтелектуальному батлі зійшлись учні Лисичанського ліцею №17 та Полтавського наукового ліцею №3. 11-класники відповіли на запитання із ЗНО та НМТ різних років, аби довести, що саме вони є найрозумнішими, а їхня школа — найкращою. Допоміг визначити переможця ведучий вікторини Максим Узол.

Вікторина складається з 5 раундів. Від раунду до раунду умови та запитання ускладнюються. Перемога в різних раундах приносить команді різну кількість балів:

  • "Бліц" — 1 бал;
  • "Що за слово" — 2 бали,
  • "Експеримент" — 3 бали,
  • "Дуель капітанів" — 4 бали,
  • "Коронна тема" — 10 балів.

Лисичанський ліцей №17 — єдинй заклад освіти Луганщини, що є учасником проєкту "Авторська школа в Україні". Він потрапив у топ-500 закладів освіти України за підсумками НМТ-2023.

100-річна будівля ліцею була пам'яткою Бельгійської архітектурної спадщини Лисичанська. Учні порівнювали її з Гоґвортсом. Перших пошкоджень внаслідок війни Лисичанський ліцей №17 зазнав ще у 2014 році, коли місто окуповали росіяни. З допомогою ЮНІСЕФ навчальний заклад вдалося відновити. Проте під час повномасштабного вторгнення РФ, 1 травня 2022 року, в будівлю ліцею влучив російський снаряд. Вогонь повністю знищив пам'ятку архітектури, залишились лише стіни. Все, що було всередині згоріло вщент.

Лисичанський ліцей №17 досі працює, але вже в дистанційному режимі. Учні розкидані по всій Україні та світу, а дехто залишився на окупованій території. У вікторині "Ліс рук" взяли участь: Герман, Катерина, Ганна, Дарина та Іван.

Полтавський науковий ліцей №3 з 2023 року називає себе школою Олімпіади геніїв. Тут засвоюють такі експериментальні курси, як Фінансова грамотність та Медіаосвіта. Учні беруть участь у проєктах Goethe-Institut та Європейської комісії.

Є одним із перших навчальних закладів Полтави. Полтавська чоловіча гімназія була заснована 1808 року. Випускниками цієї гімназії були: Михайло Драгоманов, Михайло Старицький, Леонід Глібов, Володимир Самійленко. Нині в ліцеї навчається 678 учнів у 22 класах, а також працює 41 вчитель, соціальний педагог і практичний психолог. У вікторині "Ліс рук" взяли участь найкращі учні навчального закладу: Дар'я, Іван, Карина, Ілля та Анастасія.

У Бліц-раунді одинадцятикласники відповідали на прості питання з різних шкільних предметів. Цього разу учасниками довелося згадувати, яке плем'я вбило Київського князя Святослава, скільки подвигів здійснив Геракл, як з англійської перекладається lunatic та в якого ссавця сердце важить одну тону. У цьому раунді перемогу здобув Лисичанський ліцей №17.

У розділі "Що за слово" учасникам довелося по черзі пояснювати своїм колегам слова, не називаючи їх та спільнокореневі варіанти. Кожна команда має 3 хвилини. Пропускати слова не можна. Випускники Полтавського наукового ліцею №3 відгадали за цей час 9 слів (на 2 більше за своїх суперників), чим вибороли перемогу у раунді.

Під час "Експерименту" комндам дали практичне завдання з фізики. На столах команд з'явилися магніт, порожній посуд, вода, вушні ватні палички, нитка, корок, синтетична тканина, свічки, бісер, пінопласт, губка, голка та папір. Відомий у соцмережах вчитель фізики та інформатики Руслан Циганков попросив учнів за допомогою цих предметів створити аналог компаса. Це вдалося зробити полтавчанам.

Раунд "Дуель капітанів" — це випробування на швидкість та загальну ерудицію. Дар'ї та Герману довелося по черзі за одну хвилину дати якомога більше відповідей на питання з різних предметів.  Дар'я з Полтавського ліцею змогла обійти опонента на три бали, чим принесла своїй команді перемогу у цьому раунді.

Останнім раундом стала "Коронна тема" з можливістю здобути 10 балів. Команди по черзі обирали тему з наведених на екрані категорій: історія України, зарубіжна література, хімія, фізика, біологія, англійська мова, українська мова та секрет. Під кожною з них — одне питання, на яке треба дати відповідь. Варіантів відповіді немає. На обговорення дається 30 секунд. Деякі з питань:

  • Який український дисидент є автором фрази: "Хто проти тиранії, встаньте"?
  • Назва якої науки буквально означає "стародавнє слово"?
  • З якими хижими рибами порівнював вовків герой повісті Джека Лондона "Білий клик"?
  • У яку пору року гиря має більший об'єм?

Найбільше правильних відповідей у цьому раунді (2) дали випускники Полтавського наукового ліцею №3. Саме вони з загальним рахунком 19:1 перемогли у вікторині "Ліс рук".

Попередній випуск програми: Ліцеїсти Києва проти ліцеїстів Вінниці: інтелектуальна боротьба Вінницького технічного проти Київського "Престижу" у вікторині "Ліс рук"

Прямий ефір