Якщо працював на тимчасово окупованій території України — як підтвердити стаж: коментар юриста

Иллюстративное фото: vpoltave.info

Трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж. Якщо виникла ситуація, за якої є помилка в цьому документі, відсутні відповідний запис або печатка підприємства, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі додаткових документів — з підприємства, з місця служби або навчального закладу. Про це розповіла юристка, заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Маньковська у програмі "Имею право" телеканалу "Дом".

За словами юристки, якщо, наприклад, підприємство ліквідовано, або ж людина його не може знайти, можна взяти архівну довідку, де буде вказано період роботи та розмір заробітної плати. Ці документи приймаються Пенсійним фондом України (ПФУ).

Що стосується людей, які працювали на тимчасово окупованих територіях України, то 12 листопада 2020 року правлінням Пенсійного фонду України внесено зміни до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління ПФУ від 10 листопада 2006 року № 18-1. Існує комісія з питань підтвердження трудового стажу.

"Якщо склалася ситуація, за якої є певні невідповідності або помилки в трудовій книжці, ми можемо написати заяву в будь-яке відділення Пенсійного фонду на комісію про вирішення питання щодо підтвердження трудового стажу. Комісія на підставі свідчення двох свідків і додаткових документів ухвалює рішення", — розповіла правозахисниця.

У даному випадку свідками можуть бути особи, які разом з людиною працювали на одному підприємстві, в залежності від того де вони зараз проживають — або на окупованій території, або безпосередньо в іншому місті.

"Якщо ми не знаходимо цих свідків, або, наприклад, свідки не можуть підтвердити інформацію, то комісія ухвалює рішення про відмову про підтвердження стажу. У такому разі можна оскаржити рішення ПФУ в судовому порядку", — уточнила Маньковська.

При цьому адвокат наголосила, що потрібно дуже уважно підходити до питання звернення до суду.

"Якщо ми будемо оскаржувати відповідь Пенсійного фонду про те, що нам відмовили в призначенні пенсії, і в цій позовній заяві вказуємо оскарження відповіді ПФУ, просимо враховувати стаж, тому що, наприклад, є документи з окупованої території, які офіційним ПФ не приймаються, при розгляді цієї справи в суді і, наприклад, отриманні рішення через рік, Пенсійний фонд зобов'язаний призначити пенсію з моменту звернення. Тобто з моменту, коли ми досягли віку або були обставини, які дають право на призначення цієї пенсії", — пояснила юристка.

Прямий ефір