Як працює донорство крові для тварин: інтерв'ю з представницею гуманістичного руху UAnimals Ольгою Чевганюк

Ольга Чевганюк. Скриншот: kanaldim.tv

Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals створив платформу донорства крові для тварин. Переливання крові може знадобитися при отруєнні, інфекції, або після аварії. Як з'явилася ідея проєкту, наскільки це безпечно для тварин та як обирають донорів. Подробиці у програмі "Ранок вдома" розповіла представниця гуманістичного руху UAnimals Ольга Чевганюк.

— Розкажіть, будь ласка, як взагалі з'явилася ця ідея? Тому що донорство тварин — не дуже розповсюджена тема.

— Команда, як завжди, думала про те, як же ми можемо покращити життя тварин в Україні. Ми зрозуміли, що якщо донорство для людей це щось зрозуміле, то донорство для тварин — це не популярна тема. Про це люди зазвичай вже дізнаються тоді, коли у них у їх тварин виникла потреба. Тому ми вивчали це питання, дізналися, що кажуть ветеринари, власники тварин, власники та працівники притулків. Зрештою вирішили створити таку платформу донорства крові саме для тварин.

Наскільки це безпечно для тварин донорів? Чи є різниця у тварин в групах крові і як ви підбираєте цих тварин?

— Власне, це робить лікар ветеринар. Наше завдання пов'язати людей, власників тварин, яким потрібна кров, і тих, хто готовий її надати. Це є абсолютно безпечним для тварин.  Лікар ветеринар проводить лабораторні дослідження, визначає власне групу крові та інші нюанси. також він перевіряє, чи тварина дійсно здорова, чи немає хронічних захворювань, чи має щеплення. Вже після повного огляду тварину допускають до здачі крові.

Скільки разів тварина може бути донором?

— Радять чотири-п'ять разів на місяць, тобто достатньо часто. Втім це залежить від особливостей самої тварини.

В чиїй крові є найбільша потреба?

— Переважно котам і собакам потрібна кров. Є певні параметри, за яким відбирають тварин. Кіт повинен важити понад 4 кілограми, собака — 25 кілограмів. Вік — від двох до шести років у котів, від двох до семи —  у собак. Переливають зазвичай котячу — котам, собачу — собакам. Але бувають винятки, коли собачу можуть переливати котам. Навпаки — ні, бо не вистачить кількості.

— Як відбувається забір крові й де її зберігають? 

— Наскільки мені відомо, таких банків крові для тварин не існує. Можливо, колись ми прийдемо і до цього. Наразі це відбувається, коли є нагальна потреба: хвороба, аварія. Є два важливих моменти, які обов'язково власники мають враховувати в день здачі крові.

Перша —  це тварина не має їсти в цей день. Друге — власник повинен бути спокійним, тому що якщо він переживає, то все це відчуває тварина. Все може піти шкереберть.

Відновлюється потім тварини після здачі крові?

— Загалом все як у людей. Після здачі треба попити, поїсти, бути в спокої. Відновлення потребує тварина, якій переливають кров. Приблизно дві години тварина лишається під наглядом лікаря. Потім ще днів п'ять за нею наглядають, щоб не було ніяких побічних ефектів.

Розкажіть про вашу платформу. Як потенційні донори та реципієнти можуть реєструватися?

— Ми все зробили таким чином, щоби платформа працювала, можна сказати, без нас. Тобто ми даємо українцям можливість робити добро, уникаючи якихось зайвих телефонних розмов, реєстрацій. Якщо ви готові прийти з вашою твариною, ви заповнюєте анкету на пункті. Так само, якщо вам потрібна допомога, ви так само заповнюйте анкету. Всі ці дані зберігаються в системі. Коли виникає потреба, власнику тварини приходить сповіщення. Тоді донор з реципієнтом контактують та домовляються про все.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір