Деокупація Криму — дії влади та очікування кримчан: "5 вопросов" з Гаяною Юксель

Гаяна Юксель. Фото: islam.in.ua

23 серпня в Києві пройде саміт Кримської платформи. Напередодні цього заходу президент України Володимир Зеленський дав велике інтерв’ю кримським журналістам, і зазначив, що Крим без України розвиватися не зможе, а деокупація обов’язково станеться.

Що влада робить для якнайшвидшого повернення півострова під контроль України, і як на ухвалені щодо Криму закони реагують кримчани — розповіла член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— В інтерв’ю кримським журналістам президент Володимир Зеленський сказав: "Тільки після окупації Крим заживе". Які у кримчан зараз є обмеження через окупацію, щоб зрозуміти, як саме заживе Крим після деокупації?

— Залежить від того, про що ви говорите, тому що обмежень і сфер багато. Але основне, що втратили кримчани — це, звичайно ж, свободу. Свободу вибору, свободу слова, свободу волевиявлення. Крим зазнав дуже істотних змін внаслідок санкцій.

Той проєкт, про який заявлялося — про Крим як про вітрину Російської Федерації або передовий туристичний регіон, який затьмарить і Туреччину, і Єгипет — не вийшов. Вийшло все так, як і прогнозувалося в 2014 році, коли Крим, за великим рахунком, став закритою сірою зоною. З усіма наслідками, що випливають.

Дуже таке об’ємне питання, дивлячись, що розглядати, про що говорити. Якщо про свободу і права людини, то тут просто цілий перелік порушень, який фіксується в Криму. Того, чого не було до 2014 року. Якщо умови і економічні показники — то це неспроможність того проєкту, про який заявлялося в 2014 році, про те, що зараз буде дуже великий ривок, вийдуть на абсолютно новий рівень. Нічого цього не вийшло, насправді. Тому що сіра зона, за великим рахунком, не може розвиватися так, як розвиваються вільні економічні країни, які вмонтовані в світову економічну систему.

— Також президент підписав закон про заборону вільної економічної зони "Крим". Це теж один із малих елементів підготовки до деокупації Криму?

— Звісно! Тут все потрібно розглядати в комплексі. І не можна говорити, що щось більш важливе, а щось — менш. Цей закон сам по собі був незвичайним. Він був нонсенсом, бо окупована територія не може бути вільною економічною зоною.

Він давав можливість торгівлі з Кримом з материкової України, і йшов врозріз з політикою України. Ми звертаємося за санкціями, по допомогою, ми говоримо про те, що Крим повинен бути деокупований, намагаємося повернути це питання в світову повістку з одного боку, а з іншого боку — прекрасно торгуємо з окупованою територією.

Цей закон в 2014 році був пролобійований певними колами, які мали бізнес на території Криму. Йшов абсолютно врозріз з санкцій політикою, тому його скасування — це не просто важливе дійство, а питання гідності і честі. Тому що неможливо однією рукою торгувати, а іншою рукою воювати.

І щодо важливості. Насправді, всі питання, які пов’язані з окупацією Криму — вони важливі. Я сьогодні була на комісії в Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій, де розглядалося питання концепції та ухвалення стратегії розвитку кримськотатарської мови. Так ось, важливий момент: мова розглядається як один з інструментів зв’язку з окупованою територією. На восьмий рік окупації ми розуміємо, що все менше інструментів, які дієві для зв’язку з окупованою територією, і один з них — мова. Тому це теж важливе питання. І, підбиваючи підсумок, я б в комплексі всіх цих питань не говорила, що щось важливіше, а щось — менш важливе. Важливо все.

— Яким повинен бути наступний крок в питанні деокупації?

— Якщо ви питаєте мене про ті законопроєкти, які зараз обговорюються і які можуть бути ухвалені найближчим часом, то я можу вам сказати, що кулуарно, в надрах Верховної Ради обговорюється законопроєкт щодо політичних ув’язнених. Про людей, які зараз перебувають на території Криму. А я нагадаю, що зараз їх 231, серед них 158 кримських татар, і ця цифра, на жаль, зростає постійно, тому що абсолютно нещодавно знову були обшуки, знову були арешти, і ніхто не застрахований від того, що ця цифра не виросте.

Цей законопроєкт закріпить статус політичних в’язнів, створить правову основу для державної підтримки всіх тих, хто зараз перебуває на території Криму, і для діяльності тих, хто звідси, з материка, їм допомагає.

Крім того, повернулися до обговорення можливості внесення зміни в ст. 10 Конституції України про статус Автономної Республіки Крим. Ви знаєте, що в своєму інтерв’ю Зеленський теж сказав про це питання, про те, що він готовий його розглядати. Він вважає, однією з інституцій, яка повинна буде займатися цим питанням, повинна стати Кримська платформа.

Що ж стосується загалом діяльності, то питання деоккупації дуже комплексне. Насправді, є два шляхи. Про це говорять всі — і експерти, і люди, які займаються проблематикою на державному рівні — військовий і дипломатичний шляхи.

Від військового ми зараз відмовилися, в дипломатичному найбільш ефективним визнаний санкційний механізм, тобто посилення санкцій. І ось все те, що зараз відбувається, а найближчим часом, через 2 дні, відкривається Кримська платформа пройде її установчий саміт, це все — консолідація зусиль і держави, і суспільства для того, щоб використовувати ось цей ось механізм. Поки іншого шляху немає: це посилення санкцій, тиск на державу-окупанта і прагнення змусити його повернути окуповану територію.

— Ви спілкуєтеся з жителями Криму, там ваші друзі, ваші родичі. Скажіть, будь ласка, як вони реагують на такі рішення влади, які стосуються деокупації півострова? Чи позитивно вони це сприймають?

— Ви знаєте, звичайно ж, позитивно. Я завжди кажу про це — все те, що відбувається тут, дуже пильно відстежується там, на окупованій території. Якщо ми не чуємо гучного голосу — а як його можна чути з гетто, я не знаю — якщо ми не чуємо цього голосу, це не означає, що за нами не стежать або втратили надію, чи не чекають. Насправді, якщо говорити про сферу спілкування міжособистісного, про друзів, про якесь коло знайомих, то питання "Коли?" і "Що ви робите?" звучить постійно.

Надія і очікування не втрачені попри восьмий рік окупації. Насправді, окупант уже постійно рапортує про те, що Крим повністю інтегрований, процес завершений, питання Криму і в політичному, і в історичному плані закрите. Але, незважаючи на це, у людей не втрачена віра, не втрачені очікування. Я думаю, що ні жодному разі ми ось цю роботу не повинні зупиняти, а лише посилювати.

Медіа-партнери
Прямий ефір