Фундація Джорджа Клуні нагородила українців за фіксацію злочинів РФ — інтерв'ю з виконавчим директором Truth Hounds Романом Авраменком

Роман Авраменко. Скриншот: kanaldim.tv

Українська правозахисна організація Truth Hounds з 2014 року документує докази російських воєнних злочинів в окупованому Криму та на сході України. З початком повномасштабної війни додалося роботи на деокупованих територіях. Правозахисникам вдалося архівувати сотні інцидентів і сприяти розслідуванням. Цю роботу відзначили премією The Albie Awards 2023 від фонду Джорджа та Амаль Клуні. Про вручення премії та роботу документаторів у "Ранку Вдома" розповів виконавчий директор Truth Hounds Роман Авраменко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Розкажіть про вашу організацію, коли вона з'явилася та яку мету переслідувала? 

— Утворилися ми 2014 року, після того, як Росія анексувала Крим і атакувала східну частину України. Нам допомогли партнери з Грузії, які бачили результати війни 2008 року та розуміли наскільки важливо одразу документувати злочини, опитувати свідків, фіксувати все, що відбувалося під час бойових дій. Ми відразу почали їздити на схід України та в анексований Крим аби опитувати очевидців, фіксувати наслідки російської агресії. Досі цим займаємося.

Це було дуже важливо робити одразу, тому що українська правоохоронна система в хаосі перших місяців війни не справлялася з навалою злочинів. Коли ми приїжджали, питали людей і виявлялося, що кримінальних справ не порушували. Через роки, коли дійшли руки у прокурорів до того, щоб розслідувати ці справи, наші матеріали стали у пригоді правоохоронцям.

— Скільки історій вам вдалося зафіксувати до повномасштабного вторгнення? 

— В нашій базі документування зафіксовано понад чотири тисячі інцидентів, які мають ознаки воєнних злочинів. Є ще великий масив інформації, яку ми ще не внесли в базу. він в архівах. Ми документуємо ці злочини вже дев'ять років. За цей час у нас було 220 польових виїздів. Кожен з яких триває в середньому шість днів. За один день команда бере чотири інтерв'ю, плюс фото та фільмування, робить скани документів. Це і виписки з лікарні, з моргів, огляди пошкодженого майна. Ми працюємо з різними даними, це масив інформації.

— Скільки загалом залучено людей і хто чим займається?

— Зараз у команді працює 51 особа. Починали ми з групи у якій було до десяти людей. У 2021 році нас було 25, а потім ми виросли ще вдвічі. Зараз організація поділена на департаменти, а департаменти — на відділи. Попри те, що долучена велика кількість людей, організація все одно вважається вузькогалузевою. Працюємо над тим, щоб всі воєнні злочинці були покарані, а щодо жертв воєнних злочинів була відновлена справедливість через індивідуальне кримінальне покарання.

Для того, щоб це забезпечити, в нас в департаменті доказів є відділ моніторингу. Це люди, які слідкують за новинами, соцмережами та заявами офіційних осіб. Це все залишається в базі моніторингу для подальшої верифікації.

На жаль, не кожна загибель цивільного, не кожен обстріл є воєнним злочином. Міжнародне гуманітарне право, в рамках якого працює наша організація, має певні правила ведення війни. Наприклад, ви стріляли у колону військових, але поряд були цивільні, то загибель цивільних не вважається воєнним злочином. Це викладено в Женевській конвенції, інкорпоровано в Римському статуті Міжнародного кримінального суду.

У нас також є відділ польових дослідників. Кілька екіпажів, всі необхідні засоби, навіть дрони. Зараз колеги просять придбати лазерний далекомір. Всі документатори навчені працювати з людьми, які травмовані. Тому до нас дуже часто звертаються люди, які не хочуть іти до слідчих правоохоронних органів.

До речі, наші працівники систематично навчаються працювати з людьми, які пережили різні травми. Вони вміють спілкуватися так, щоб додатково не травмувати особу, водночас отримати всю необхідну інформацію, щоб можна було знайти того, хто це зробив, і посадити його за ґрати. Зараз четверо моїх колег документують наслідки підриву Каховської ГЕС.

Третій відділ в департаменті доказів — аналітики, які працюють з інформацією. Читають, розбивають на шматочки, завантажують в базу аналізу доказів, яка існує 10 років та дозволяє надійно зберігати дані, встановлювати зв'язки між інцидентом, потерпілими, свідками й підозрюваними, військовими одиницями. Це кінцева точка для доказів. Потім з нею може працювати будь-хто, як наші розслідувачі з департаменту розслідувань, так і слідчі Національної поліції, СБУ та прокурори. Ми їм постійно передаємо ці матеріали.

Ми сфокусовані на тому, що правосуддя буде на території України. Разом з тим ми співпрацюємо із Міжнародним кримінальним судом та судами інших юрисдикцій в Німеччині, Швейцарії, Франції. Бо воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид, злочини агресії — це міжнародні злочини. Вони настільки серйозні, що долають поріг юрисдикції й виходять за межі країни, на території якої вони вчинені. Ці злочини не мають строку давності, так само як Нюрнберзький трибунал, в рамках якого досі засуджують злочинців. 

У нас є департамент розслідувань, який робить розслідування конкретних інцидентів. Резонансні розслідування. Є юридичний департамент, який робить оцінку та навчає слідчих, прокурорів, суддів. Працює з закордонними колегами для того, щоб підвищити якість правосуддя. Також є дирекція, яка дозволяє всім цим коліщаткам рухатись.

— В якій номінації на The Albie Awards 2023 ви перемогли? 

— Ми отримали премію в номінації "Справедливість для вцілілих".  Ми взагалі не знали про існування цієї нагороди, оскільки вона існує тільки другий рік. Є всього п'ять номінацій. Ідея премії — поставити правозахисників, які борються за справедливість, під софіти в Нью-Йорку на П'ятій Авеню та оточити їх найкращими селебриті.

Звісно, всі наші зраділи, бо це визнання їхньої тяжкої та часто небезпечної роботи. Тим більше це вже не перша нагорода. Цього року ми отримали премію "Свободи імені Сахарова" від Норвезько-Гельсінського комітету. Звісно це підняло всім дух, мені в тому числі. Втім, я відчув відповідальність, бо винагорода — це не лише відзнака, але й додаткова відповідальність.

The Albie Awards 2023 — це ще один майданчик, з якого ми можемо доносити правду про російсько-українську війну, про злочини, які скоюються, і спонукати Захід та всі демократії  нарощувати підтримку України. Ми можемо показувати, що єдиний спосіб боротьби з воєнними злочинами — вигнати загарбників з території України. Поки вони контролюють якусь територію, там тривають тортури, викрадення, вбивства, сексуальне насильство. Цьому не можна дати ради, крім як зі зброєю в руках вигнати окупанта з нашої країни.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір