Чи справді хворіє Лукашенко та що не влаштовує Кремль

Палац незалежності в Мінську. Скриншот: kanaldim.tv

Лукашенко — чи не найбільш обговорювана персона параду в Москві. Існує версія, що він міг бути отруєним Кремлем.  Які причини та мотиви у Росії? Що не влаштовує Путіна у білоруському президенті? Відповіді на ці запитання та ще багато цікавого розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

"Є ймовірність того, що він міг бути отруєний Кремлем, Росією. Такі підстави є, тому що кілька місяців тому за загадкових обставин помер міністр закордонних справ Білорусі. Він міг зустрічатися на майданчику Генеральної Асамблеї ООН з представниками заходу і вести певні перемовини з ними", — говорить керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Чи веде Лукашенко ці перемовини — достеменно невідомо. Але, схоже, Путін білоруським диктатором не задоволений. Білорусь відмовляється віддавати наказ своїм військам щодо вторгнення в Україну. Лукашенко може перестати бути вигідним Путіну.

"Путін, звісно, хотів би, щоб було набагато більше допомоги, щоб було вторгнення, щоб українців душили там в напрямку Волині. Цього немає. Однак від Лукашенка є моральна підтримка: "Все враги, всех убьем, всем победим", — каже експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Після параду в Москві Лукашенко почав активніше застосовувати агресивну риторику. Слова жорсткіші, а голос — хрипліший. Лукашенко останнім часом всюди — військові збори, робочі наради, міжнародні зустрічі. Усе, аби бути на публіці. На хриплий голос та перев'язану руку байдуже. 

"Якщо якась людина почне отримувати більше часу в інформаційному просторі, це буде означати, що операція "Преемник" потихеньку починає стартувати", — пояснює Іван Ступак.

Тож ефірним часом Лукашенко ділитися не бажає. Блакитні екрани — гарантія недоторканості. Але якщо не Лукашено, чи існує президент "Б"? Хто кандидат? 

"Були внесені зміни до Конституції після 2020 року. У випадку насильницької смерті Лукашенка, влада переходить до Ради безпеки Білорусі. Там силовиків набагато більше, ніж цивільного населення. Я не думаю, що Російська Федерація скаже їм самим розбиратися", — вважає Іван Ступак.

Білорусь для Росії — союзна держава. Росія поступово поглинає сусідню країну: економіка, політичний вектор, армія. Так просто Кремль Білорусь не відпустить. Тому й потрібна вертикаль із силовиків. 

"Якщо білоруська опозиція і далі буде спати і займатися якоюсь агітацією за кордоном, то буде якийсь ставленик Кремля, безумовно. Але це не означає, що Росія одразу буде поглинати Білорусь офіційно. Ні, де юре вони зацікавлені в тому, щоб Білорусь зберігалася в такому статусі, щоб в ескалації звинувачували Білорусь, а не Росію. Хороший варіант для нас — це зовсім інша Білорусь з усіма іншими людьми і зовсім іншою політикою", — говорить Олександр Мусієнко. 

Чи може цей сценарій повторитися? Чи можуть до влади в Білорусі прийти ті самі "інші люди з іншою політикою"? Поки, очевидно, ні. Потрібен час і зручний момент.

Читайте також: Мають стати на коліна, просити вибачення, а ми ще подумаємо, — ведуча Світлана Леонтьєва про те, чи зможуть українці коли-небудь пробачити росіянам

Прямий ефір