Без купюр про те, як жінки служать у ЗСУ: про подкаст "На рівні" розповіла співзасновниця руху Veteranka Катерина Приймак

Катерина Приймак. Скриншот: kanaldim.tv

Рух Veteranka запустив подкаст "На рівні". Про власний досвід служби на найгарячіших напрямках розповідають військовослужбовиці різних спеціальностей. Інтерв’ю із захисницями були записані телефоном під час їх навчання на полігоні, перед бойовим завданням у бліндажі, в місцях постійної дислокації, на передовій. Про героїнь, їхні емоції та зміни, яких потребує армія, розповіла в інтерв'ю "Ранку Вдома" співзасновниця жіночого ветеранського руху Veteranka Катерина Приймак. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть про формат подкасту "На рівні". Які теми там порушуєте? 

— Формат не сильно відрізняється від загальновідомого формату інтерв'ю. Воно триває орієнтовно 20 хвилин. Ми намагалися змінити підхід до інтерв'ювання жінок загалом, бо нам не вистачало подкастів про професійний шлях жінок у ЗСУ. Завжди запитують про мотивацію, про те, як бути на фронті, а ми торкнулися професійного виміру. Хоча дівчата, звичайно, розказували без купюр про те, як служити жінці. Було багато відвертості та щирості. 

— Чому, на вашу думку, важливо говорити про жінок в ЗСУ? 

— Просто відповісти не вийде. Як мінімум, важливо говорити про жінок в армії, тому що вони є, і важливо говорити про чоловіків в армії. Важливо чесно говорити про подвиги людей. Питання інтеграції жінок пов'язане з професійним виміром і з тим, як в армії ставляться до професійних цінностей. Нині професіоналізм в армії не є виключною цінністю. Потрібно багато робити якісних змін, поступово, аби армія ставала професійна, щоб туди було легко інтегрувати як чоловіків, так і жінок.

Ми зосередились і на професійних цінностях та до служби на рівні дуже багато ще роботи. В інформаційному просторі ми чуємо, як про жінок часто відзивається і жінки, які служать, вважаються винятком. Це має викликати беззаперечну повагу до їхнього вибору, треба підтримувати їх на всіх рівнях.

На рівні ТЦЦ часто жінок, охочих служити, піддають сумнівам. При цьому до чоловіків такого ставлення немає. Треба професійно інтегрувати як чоловіків, так і жінок, звертати увагу на їхні потреби. Ми досі говоримо про жінок на рівні матеріального забезпечення. Втім, це найлегше, що можна зробити. Наприклад, покласти прокладки та тампони у формуляр, бо жінці купити собі ці засоби гігієни, якщо вона воює в окопі, дуже складно. Це вирішують волонтери.

Складно поміняти систему, щоб вона перестала бути корупційною. В армії є ключові речі — права людини та механізм кар'єрного зростання. Зараз ранг здобувається за вислугою років. Це нонсенс. Ранг повинні давати за таланти, навички, лідерські якості. Також у нас є рекрутингова система, яка має бути прозорою, зрозумілою. Навколо цих трьох питань насправді крутиться питання жінок, яке не можна ігнорувати. Є мета реформувати армію таким чином. 

— Кого зацікавить подкаст "На рівні"? 

— Ми прагнемо, щоб подкаст зацікавив пересічного слухача, який не дотичний до армії. Зараз ми бачимо, що є гарячі питання, що стосується мобілізації. Прагнемо показати, як працює армія зсередини, як прості люди приходять туди та працюють на важливих бойових посадах, наприклад. 

— Хто став вашими героїнями? 

Героїнями перших випусків стали штурмовичка, лідерка руху Veteranka Андріана Арехта, яка повернулася у військо після важкого поранення, одна з перших саперок української армії Ольга Прищепа, перша в історії України жінка-командирка артпідрозділу ЗСУ Любов Плаксюк. Також відома журналістка, письменниця Олена Білозерська, яка обіймає посаду "марксмена" —  це фахівець із точної стрільби на малій і середній дистанціях. Ці бійчині служили та продовжують служити на Луганщині, Херсонщині, Донеччині, Харківщині, Запоріжжі.

Усі вони — особливі жінки. До речі, наш подкаст записується телефоном з місця їх дислокації, з місця їх служби або з полігону. Це така його особливість. Поки що ми випустили п'ять випусків. 

— Які питання порушували під час запису цих інтерв'ю? 

— Проблеми несправедливості та упередженого ставлення. Без них не обійшлось, на жаль, але нам хотілося говорити більше просто про от їх професійний шлях. В одній з історій є розповідь про те, як генерал вигнав жінку з окопа та відправивши її назад, пояснюючи це тим, що жінка не має права там бути поруч з чоловіками. Попри те, що людина успішно працювала до цього. Ту жінку вигнала людина, яка займає високу посаду.

Цікаві моменти випливають з розмови з Андріаною, яка штурмувала міста ще з 2014 року, зокрема, звільняла Луганський аеропорт. На той момент вона офіційно вважалася швачкою. Це одна з історій, яка свого часу дала старт адвокаційної кампанії, що стосувалася заборони жінкам обіймати певні посади в армії. Зрештою ця "швачка" має орден "За мужність". Перша швачка, яка отримала таку відзнаку. насправді це смішно, це нонсенс. Водночас це наша реальність. 

— На яких платформах можна послухати подкаст "На рівні"?

— Раджу усім підписатися на канал жіночого ветеранського руху Veteranka в YouTube. Там буде багато цікавого контенту. Загалом подкаст можна послухати на усіх платформах. Приємно бачити, як він потрапляє в топ. До речі, транслюватимуть подкасти й на радіо "Байрактар". 

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір