"Алло, ваш родич у біді": як зловити телефонного шахрая

Потерпевшая Людмила Исайченко. Фото: kanaldom.tv

Кількість аферистів, як і схем для шахрайського відбирання грошей, зростає кожного дня. З початку року Департамент кіберполіції Національної поліції України отримав понад 7 тис. звернень щодо онлайншахрайств і розробив спеціальний сервіс Stop Fraud, через який можна перевірити сумнівний ресурс, сайт або номер телефону.

Але буває так, що телефонують пізно ввечері або вночі, називаються родичами, які потрапили до халепи, і кваплять віддати гроші, не даючи часу на роздуми. Як уберегтися від аферистів — у матеріалі журналістів програми "Право на Право" телеканалу "Дом".

Випадок, який став типовим

Минуло 4 роки, але досі мешканка Миколаєва Людмила Ісайченко з жахом пригадує той нічний телефонний дзвінок.

Пізно ввечері зателефонував невідомий, назвався її сином і попросив велику суму грошей.

"Дзвінок пролунав з міського телефону. Я підхопилася, чую, наче голос сина. Я запитую: Діма, що трапилося? І чую, що син каже, що вбив людину", — розповідає Людмила Дмитрівна.

Жінці тоді видалося, що вона говорить саме з сином, однак голос був дещо інший.

"Дімо, що у тебе з голосом? А він плаче і говорить, що його побили та вибили чотири зуби. І ще благає, що йому терміново потрібні гроші, і гроші великі. Син сказав, що зателефонував однокласнику Віталіку і той зараз під'їде до нашого будинку. Син благав віддати Віталіку гроші, скільки є. І, мовляв, Віталик занесе гроші до поліції, щоб до ранку не порушили кримінальну справу", — згадує Людмила Ісайченко.

Людмила Ісайченко. Фото: kanaldom.tv

Гроші у Людмили Дмитрівни були. На лікування онкологічного захворювання вона зібрала 20 тис. дол. В ізраїльській клініці їй вже була призначена операція, але тоді вона про це не думала. Жінка відразу зателефонувала своєму синові на мобільний телефон, але саме на той час він не відповів на мамин дзвінок.

"Я спробувала зателефонувати до сина додому. Напередодні я була у них вдома і коли йшла, невістка вкладала дитину спати. Зрозуміло, що невістка могла не підняти слухавку, адже спала дитина. Я як в тумані схопила гроші та побігла на вулицю", — розповідає далі Людмила.

Тоді жінка віддала аферисту Віталіку 20 тис. дол. і думала, що рятує свого сина. Так пенсіонерка стала жертвою телефонних аферистів.

Коли жінка все усвідомила, то звернулася до поліції. У відділенні Людмила Дмитрівна дізналася, що її випадок — не єдиний, є й інші потерпілі. Всі вони — пенсіонери та живуть неподалік одне від одного. Стало зрозуміло, що в Миколаєві діє злочинна банда, яка працює в одному районі.

Спіймати на "гарячому"

Телефонний дзвінок пролунав і у квартирі бабусі Андрія Безверхого. Також телефонували на домашній телефон, пенсіонерка підняла слухавку і почула чужий голос. Чоловік назвався поліцейським. Сказав, що її онук спровокував аварію і потрібні гроші, щоб уникнути покарання. Конкретну суму не назвав. Тоді родичка відразу зателефонувала до Андрія.

"Бабуся мені зателефонувала і говорить, що їй працівник поліції телефоном повідомив, що я збив людину. Треба терміново гроші. Я бабусі кажу — я вдома, все нормально, але скажи, що гроші будуть", — розповідає Андрій Безверхий.

Чоловік відразу ж поїхав до найближчого відділення поліції. Правоохоронці швидко скоординували свої дії та разом з Андрієм приїхали до будинку, де живе бабуся. Там злочинця і було затримано.

"Бабуся винесла в пакеті згорток. Аферист дав їй телефон — типу, ось, поговоріть із онуком. І вона телефоном ще зі "мною" говорила. Потім бабуся передала конверт із грошима аферисту, та він пішов. Тоді ж на "гарячому" поліція його і затримала", — пригадує Андрій.

Три епізоди

Затриманим виявився житель Запоріжжя Андрій Полторак. Раніше чоловік двічі відбував термін за пограбування, але пів року тому вийшов на свободу за гарну поведінку. Хоча і був затриманий на "гарячому", провини своєї не визнавав.

Полторак запропонував слідству свою версію. Ніби як він прямував до Одеси, де планував придбати автомобіль. А у Миколаєві зробив коротку зупинку, щоб побачитися зі знайомою. Проте всі потерпілі пенсіонери на впізнанні підтвердили, що віддавали гроші саме йому — Андрію Полтораку.

"Уявляєте, за кілька днів місяця ми — треті або четверті, хто постраждав від афериста. Ось, чоловік віддав 80 тисяч, жінка віддала 120 тисяч", — обурюється Людмила Ісайченко.

"Поліцією було встановлено три епізоди шахрайства. І що шахрай діяв не один, а в групі з іншими особами", — повідомила слідча слідчого відділення поліції №3 міста Миколаєва Алла Комар.

Алла Комар. Фото: kanaldom.tv

Схема і покарання

У правоохоронних органах стверджують, що поширену схему "ваш родич у біді" найчастіше організовують люди, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Ті, хто фізично перебувають у камерах, телефонують на стаціонарні номери телефонів. Після дзвінка інші учасники злочинної групи, які перебувають на волі, приходять на адресу та забирають гроші.

"Злочинці найчастіше перебувають у місцях позбавлення волі, вербують кількох людей. Вони працюють у злагодженій групі. Ув'язнений дзвонить потенційній жертві, використовує навички психологічного впливу і виманює конфіденційну інформацію", — пояснює старша інспекторка з особливих доручень Департаменту кіберполіції НПУ Ганна Селезньова.

Анна Селезньова. Фото: kanaldom.tv

Затриманий Андрій Полторак також діяв не один, але знайти його поплічників досі не вдалося.

"Схема полягала в тому, що інші особи (крім тієї людини, яка була затримана) телефонували на стаціонарні телефони потерпілих. Далі затриманий приходив на місце, заходив до під'їзду і чекав. Телефонували, ймовірніше, інші люди, а він був тією людиною, яка забирала гроші. І надалі він ці гроші переправляв на банківські рахунки", — розповідає слідча Алла Комар.

Корабельний районний суд міста Миколаєва визнав Андрія Полторака винним і призначив йому покарання — 11 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також аферист має виплатити потерпілим 720 тис. грн.

Як повернути гроші

Але як насправді повернути гроші потерпілим? Адже Полторак офіційного доходу не має, а з майна у нього — тільки частина невеликої квартири. 20 тис. дол., які він забрав у Людмили Ісайченко, під час обшуку в нього не знайшли.

"У цього шахрая є тільки чверть квартири. У нього немає що конфіскувати. А навіть якщо конфіскують, то ці гроші не потраплять до нас, тому що у нього є неповнолітня дочка", — впевнена обдурена Людмила Ісайченко.

Як пояснює адвокатка потерпілих, з часом певну суму повернути вдасться. Адже засуджені повинні працювати у виправних установах, за це їм нараховують заробітну плату.

"Вони зобов'язані працювати в установах. І коли виконавець розуміє, що у засудженого немає майна, яке можна стягнути, і використано всі інструменти, тоді виконавець надсилає постанову до установи, де перебуває боржник, щоб вираховувати гроші з заробітної плати боржника. Керівник установи зобов'язаний щомісяця перераховувати гроші на депозит виконавчої служби, а виконавча служба — на стягувача", — роз'яснює адвокатка Юлія Негребецька.

Юлія Негребецька. Фото: kanaldom.tv

Сьогодні Андрій Полторак — один з учасників злочинного угруповання, яке в Миколаєві обдурило людей похилого віку на понад 100 тис. грн, — відбуває покарання в одній із виправних колоній.

Прямий ефір