1,2 млрд грн на кредити фермерам — мета та особливості держпрограми: "Официальный разговор" із Тарасом Висоцьким

Тарас Высоцкий. Фото: kanaldom.tv

В Україні відновили програму компенсації кредитів фермерам. На цю програму було виділено 1,2 млрд грн. Близько половини цих грошей вже витратили на компенсацію кредитів. Загалом одне фермерське господарство може отримати до 5 млн грн компенсації за рік.

Скільки аграріїв уже отримали компенсацію та які ще програми для фермерів діють в Україні — розповів заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— Поговоримо про підтримку фермерів зі сторони держави. Уряд відновив підтримку за користування кредитами. Розкажіть докладніше, про які кредити йдеться?

— Дійсно, функціонує державна програма підтримки, насамперед дрібних і середніх фермерів. Тому що підтримка не може бути понад 5 млн грн на рік. Це на підприємства до 2-3 тис. га. Кредити можна брати й на операційні цілі, на виробничі витрати, на інвестиції.

Головний критерій — одержувачі кредитів повинні мати статус сільгоспвиробників. Дійсно бути фермерами. І те, що держава компенсуватиме — не більше ніж 5 млн грн на рік.

Також держава компенсує півтори облікові ставки НБУ. Тобто, враховуючи останню облікову ставку, це буде 11-12%. А фермер, сільгоспвиробник оплатить не більше ніж 5%, які залишаються. Це головна мета. Якщо ви фермер, ви отримуєте підтримку не більше ніж 5 млн грн, і для вас повинна бути кінцева вартість близько 5% у гривні.

— Давайте докладніше. На кого саме розрахована ця підтримка, для якого роду діяльності?

— В держпідтримці у нас пріоритет — це садівництво. Але тут обмежень немає. Ті, хто займається органікою, рослинництвом, нижчими культурами, можуть теж брати участь.

Головна мета цієї програми — дати доступний капітал, а потім вже фермер ухвалює рішення, яку сферу хоче зайняти, щоб була висока прибутковість. І вже безпосередньо інвестує. Тут головне, щоб гроші були за такою ціною, як, наприклад, в інших країнах, з якими ми конкуруємо. Тобто за дешевою ціною.

— Про які країни йдеться?

— Насамперед, ми на міжнародних ринках конкуруємо з фермерами з Латинської Америки: Бразилія, Аргентина. І з Північної Америки: Канада, США, а також із європейськими країнами.

— Скільки людей зможуть отримати таку підтримку, і протягом якого часу?

— Підтримку ми виплачуємо щомісяця до листопада. Фактично за жовтень ми виплачуємо в листопаді. Потім відновлюємо виплати з квітня наступного року. Тобто майже за цілий рік.

У цьому транші були виплачені гроші майже 2,5 тис. суб’єктів. Ми очікуємо, що за такою програмою підтримку отримають близько 5 тис. фермерів по всій Україні.

— Наскільки це затратно для держави?

— На цю програму закладено цього року 1 млрд 200 млн грн. За цей рік ми вже використали 565 млн грн. Майже половину. Половина року вже минула. Ми очікуємо, що цих грошей вистачить. Зі свого боку, цей 1 млрд 200 млн грн може допомогти здешевити кредити на кілька десятків мільярдів гривень.

— Істотно. Скільки банків беруть участь у цій програмі, куди звертатися?

— Міністерство аграрної політики та продовольства підписало меморандум, на сьогодні це 37 банків. Перелік цих банків є на сайті міністерства. Всі найбільші банки є в цій програмі, не буду називати бренди, щоб не рекламувати, але всі великі банки, всі державні банки є в цій програмі. Аграрій, фермер має просто звернутися в свій банк, де він постійно обслуговується.

— Що потрібно зробити, які документи подати, куди звернутися безпосередньо фермеру, щоб отримати цю компенсацію за кредит?

— Щоб зробити сервіс зручним, ми цю програму реалізуємо через банки. Тобто фермеру треба просто звернутися до найближчого відділення банку, в якому він обслуговується. Там стандартна форма, в більшості випадків в банку допоможуть її заповнити, підписати, й потім банки подають реєстр в міністерство. Ми виплачуємо компенсацію і гроші безпосередньо приходять на рахунок фермера. Тому це зроблено максимально зручно.

— Чи планується збільшення такої підтримки на наступний рік?

— У нашому запиті до Міністерства фінансів ми попросили збільшити фінансування цієї програми до 1,5 млрд грн, тому що бачимо, що попит на кредитування зростає. Фермери будуть більше брати грошей, відповідно, буде більше попит на цю програму.

— Як зараз ви оцінюєте підтримку аграрного сектору з боку держави?

— Є близько двох десятків різних програм. Є компенсації кредитів, є компенсація вартості вітчизняної сільгосптехніки, є підтримка в садівництві, тваринництві, дрібних фермерів. А коли українці створюють сімейні фермерські господарства, є виплата 5 тис. грн на корову, 5 тис. грн на га. Тому, в цілому, є багато можливостей.

Ми бачимо, що попит на ці програми теж високий, люди поінформовані. Повертаючись до бюджету на 2022 рік, якщо взяти всі програми, ми робимо запит на виділення майже вдвічі більшої суми грошей — 8,5 млрд грн, тому що бачимо, що це допомагає, насамперед, секторам, де працюють дрібні фермери, і де створюється багато робочих місць. Як, наприклад, у садівництві — до 20 сезонних працівників на 1 га.

— Зараз фермерством в Україні вигідно займатися?

— Офіційна статистика показує, що фермерство є прибутковим. Якщо ми візьмемо 2020 рік, то прибутковість була максимальна за останнє десятиліття. Тому займатися фермерством — це вигідно.

Ми підтримуємо, насамперед, молодих або нових підприємців, які хочуть цим займатися. Це буде вигідно і для їхніх сімей, і для держави з точки зору продовольчої безпеки.

Прямий ефір