"ЗРОЗУМІЛО" про небезпеку: про курс з мінної безпеки говоримо у "Ранку вдома"

Іван Шепелєв та Віктор Лях. Скриншот: kanaldom.tv

В Україні запрацював онлайн-курс із мінної безпеки "Дивись під ноги! Дивись, куди йдеш!". Для кого його створили, яка його структура, як отримати сертифікат та чому варто підписатися на освітню платформу "Зрозуміло". Про це у "Ранку Вдома" говоримо з гостями — заступником начальника групи піротехнічних робіт мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС Іваном Шепелєвим та президентом Фонду Східна Європа Віктором Ляхом.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Розкажіть, будь ласка, про що цей курс і для кого?

Шепелєв: Ці курси розраховані на усіх громадян, адже нині близько 30% території нашої країни замінована. Є ймовірність того, що можна натрапити на різні вибухонебезпечні предмети на будь-якій ділянці.

Лях: Зі свого боку додам, що Україна, на жаль, за останній рік стала самою замінованою країни Європи й входить в десятку найбільш замінованих країн світу. На жаль, статистика говорить про те, що кожен день гинуть або травмуються люди через міни. Наші колеги, з ДСНС кажуть, що кожен день військових дій дорівнює одному місяцю гуманітарного розмінування. Тому, звичайно, і працівники ДСНС, і громадська організація працюють над тим, щоб убезпечити кожного жителя України. Тобто курси варто пройти всім.

— Як можна пройти навчання?

Шепелєв: Цей курс складається з п'яти роликів, які знаходяться на платформі "Зрозуміло". Треба зареєструватися на освітній платформі, переглянути ролики та пройти коротке тестування. Після цього на вашу електронну адресу надійде сертифікат про проходження цього курсу. Цей курс розрахований на людей різного віку. Тобто підійде, як дорослим, так і дітям.

— Чи існує можливість пересічному українцю повідомити рятувальників про виявлений вибухонебезпечний предмет?

Лях: Так, є спеціальний додаток. ДСНС створила і додаток, і платформу під назвою "Розмінування України". Фонд Східна Європа підтримав розробку цього додатку. На ньому емблема з Псом Патроном. Додаток відкриває доступ до бази даних всіх вибухонебезпечних предметів. Перелік постійно оновлюється.

Також можна подивитися на рівень забрудненості мінами території України, тобто подивитися на ту зону, де краще взагалі не ступати. Крім того, можна залишити геолокацію, на якій ви виявили вибухонебезпечний предмет. Зареєструвавшись у цьому додатку, ви вмикаєте геолокацію,  робите фото і посилаєте цей сигнал на адресу ДСНС. Кожен користувач цього додатку проходить реєстрацію через електронний цифровий підпис, тож такий сигнал вважається офіційним зверненням до служби надзвичайних ситуацій і рятувальники приймають його в роботу.

Також фахівці ДСНС автоматично, чи цей сигнал перевірений, а також визначають радіус небезпеки. Також на платформі можна подати заявку, щоб стати сапером або мінним ідентифікатором.

— Онлайн-курс із мінної безпеки "Дивись під ноги! Дивись, куди йдеш!" має зіркових гостів. Хто вони?

Лях: Ведучим курсу став лідер українського музичного гурту ТНМК, а нині військовий добровольчого батальйону "Реванш" Олег Фагот Михайлюта. Ми хотіли знайти нестандартний підхід для просування курсу і буквально за три тижні ТНМК записали пісню. Фагот написав музику, а талановитий Фоззі написав текст. І мені здається, він дуже класно склав туди основні меседжі для молоді: "Дивись, куди йдеш. Спочатку погляд, потім крок! І якщо ти побачив щось, своїх чекай, один нуль один набирай!". Мені здається, це дуже класно спрацювало.

Чудовий українська аніматор Олександр Корешков зробив класний відеокліп у стилі аніме. Кліп досі зберігається в трендах українського сегмента YouTube, там близько мільйона переглядів. Звичайно, ця пісня допомагає просувати курс.

— Скільки людей вже пройшли курс?

Лях: 33 тисячі курсантів — за три тижні. Крім того, звичайно, нас цікавить результативну активність цього курсу, і ми хотіли подивитися, наскільки інформація, яку ми подаємо, заходить цільовій аудиторії. Після проходження курсу ми пропонуємо відповісти, на початку і наприкінці курсу, на деякі запитання. Наприклад, чи знають студенти, як виглядають вибухонебезпечні предмети до проходження курсу? Знали лише 17%, а після завершення курсів ця цифра зросла до 65 %. Також після курсів 78% студентів знали як діяти у разі виявлення вибухонебезпечних предметів. Звичайно, нас дуже цікавить чи знають наші курсанти, до кого треба звернутися у разі виявлення мін, снарядів чи інших небезпечних знахідок. То, якщо на початку курсу це тільки 24%, то після курсу — це 77%.

Чи не плануєте проводити окремий навчальний курс серед молоді на деокупованих територіях? 

Шепелєв: Для початку треба пройти курси на платформі "Зрозуміло". Цього буде достатньо. Її спеціально розробили для того, щоб отримати інформацію з будь-якої точки країни та світу. Звісно, ми розуміємо, що ця тема є досить актуальною. Можливо, в майбутньому будуть відбуватися різноманітні курси, тренінги в окремих областях, на яких будемо очно показувати та розповідати населенню про те, як діяти в разі виявлення вибухонебезпечних предметів. 

Лях: Додам, що на освітній платформі "Зрозуміло", є ще декілька курсів, які стануть у пригоді нашим телеглядачам. Окрім мінування в Україні існують й інші небезпеки для цивільного населення. Важливо підготуватися до всіх можливих надзвичайних ситуацій. Тож ми розробили спеціальний курс "Цивільна безпека та підготовка до надзвичайних ситуацій", який орієнтований на молодь. І ми використали гру Minecraft, надзвичайно популярну зараз серед молоді. Цей курс вже пройшли 27 тисяч дітей. Він трохи ширше повідомляє про види небезпеки. Тому, якщо ви батьки, ви можете просто скерувати своїх дітей на сайт "Зрозуміло" і показати їм ці курси.

Крім того, ми розуміємо, що зараз величезна кількість дітей в Україні час від часу мають спускатися в укриття. Ми маємо подбати про їх психологічну, емоційну безпеку і комфорт в цих умовах. Тож спеціально для цього ми створили курс для дорослих та вчителів який допомагає правильно поводитися з дитиною під час повітряних тривог, як супроводжувати неповнолітніх, контролювати свої емоції. Цей курс ми створили за порадою колег ДСНС та залучивши відому українську психологиню Світлану Ройс. Тож, долучайтеся!

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір