Переговори про вступ України до ЄС: експерти прокоментували рекомендації та ультиматуми окремих країн

Початок переговорів щодо вступу України до ЄС. Скриншот: kanaldim.tv

Європейська рада 26 голосами підтримала початок переговорів про членство України в ЄС. На першому етапі перемовин Україні надали понад 90 рекомендацій. Загалом методологія розширення Євросоюзу для всіх однакова — шість кластерів та 35 переговорних розділів. Вони розподілені між міністерствами. Скільки часу потрібно Україні, щоби пройти кожен кластер? Яких реформ у ЄС очікують від України? Що робити з позицією Угорщини? Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Європейська рада 26 голосами підтримала початок переговорів про членство України в ЄС, попри побоювання, що Угорщина заблокує рішення.

"Рішення ухвалене. Ми відкрили переговори з Україною і з Молдовою. Дійсно потужне політичне рішення. Це рішення, прийняте країнами членами, є надзвичайно важливим для довіри до Європейського Союзу", — заявив президент Європейської ради Шарль Мішель.

За Статутом Європейського Союзу рішення має бути одностайним. "Проти" була Угорщина, але на саміті ЄС промовчала. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вийшов із зали під час голосування. Тобто не скористався своїм правом заблокувати рішення.

"Я дійсно чув, що він збирався використати своє право вето. Що я бачу, так це те, що він не скористався своїм правом вето. Які думки були у людей за столом? Зрештою, не важливо. Важливо те, що рішення ухвалили. Воно зобов'язує 27 країн", — повідомив прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо.

Ухваленим рішенням щодо України та Молдови Європейський Союз демонструє зацікавленість у майбутньому цих країн. Саме майбутнє — головне питання. Далі — перемовини та довгий процес реформ. Майже у всіх галузях. До прикладу, Хорватія. Від статусу кандидата до повноправного члена в ЄС минуло вісім років роботи. Трохи швидше все сталося в Польщі.

"Польща вступала в ЄС шість з половиною років. При тому, що в НАТО вони вступили у 1999 році. Це співмірна за розмірами та населенням країна. Маленьку країну Європейський Союз може "перетравити" досить швидко. Ми повинні розуміти, що Європейський Союз це гроші. Перше питання, на якому, до речі, активно спекулює Угорщина, стосується дотацій Україні", — пояснив політолог Тарас Загородній.

Найулюбленіше питання угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана — гроші, можливості підтримки та успіхи у впровадженні реформ в Україні. Очільник уряду Угорщини не бажає бачити Україну в Євросоюзі. Принаймні поки що.

"Україні можна і потрібно допомагати, але ніхто не хоче, щоб ми знищили Угорщину в цьому процесі. Я можу сказати, що Угорщина перебуває під тиском, але ми не повинні відмовлятися від того, щоб залишатися голосом європейського здорового глузду. Ми зацікавлені в мирній та успішній Україні, але це вимагає якнайшвидшого встановлення миру і продуманого поглиблення стратегічного партнерства", — заявив очільник уряду Угорщини Віктор Орбан.

Української економіки, а точніше потенціалу, бояться. Фахівці кажуть, що Україна занадто велика для ЄС. Якби не війна, промислових потужностей було б значно більше.

"В першу чергу це проблема для Угорщини. Умовно кажучи, навіщо розміщувати виробництво в Угорщині, якщо можна зробити це в Україні. Більша країна, тут є більше перспектив, більший капітал. Також побоюються Словаччина, Румунія і Польща. Ми вже бачимо, як поляки говорять про заборону аграрного експорту з України на 20 років", — продовжує Тарас Загородній.

Понад 90 рекомендацій Україні надали в ЄС на першому етапі перемовин. Загалом методологія розширення Євросоюзу для всіх однакова. Шість кластерів та 35 переговорних розділів. Вони розподілені між міністерствами.

"Я дякую всім, хто підтримав це рішення. Виконав саме те про, що ми домовлялися. Рекомендації Єврокомісії ми виконали. Сумніви ми зняли", — заявив президент України Володимир Зеленський.

Тож тепер головне не зупинятися в процесі реформування України, попри війну.

Читайте також: Коли Україна може переходити до переговорів про вступ до ЄС — звіт Єврокомісії

Прямий ефір