Коли Україна може переходити до переговорів про вступ до ЄС — звіт Єврокомісії

Звіт Єврокомісії щодо реформ в Україні. Скриншот: kanaldim.tv

Новий звіт з оцінкою прогресу України на її шляху до Євросоюзу оприлюднила Єврокомісія. Йдеться про виконання семи рекомендацій, наданих ЄС Україні разом зі статусом кандидата у червні минулого року. Прогрес зафіксували. Про це під час нещодавнього візиту до Києва заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Тож Україна може переходити до переговорів про вступ до ЄС. Скільки часу потрібно державі, щоб стати членом Євросоюзу? Які реформи ще треба запровадити та де Україна вже досягла успіху? Журналісти "Ранку Вдома" поставили ці питання експертам.

Україна зробила чималий прогрес. Прогрес у реформах, боротьба з корупцією, зменшення впливу олігархів. Це лише частина досягнень.

"Україна продовжує натрапляти на труднощі й трагедією, спровокованою російською агресією. Все ж таки українці глибоко реформують свою країну, навіть коли вони ведуть війну, яка є для них екзистенційну. Основний прогрес був досягнутий у реформі конституційного правосуддя, відборі членів Вищої ради правосуддя, антикорупційній програмі. Прогрес у боротьбі з відмиванням грошей. Важливі заходи щодо обмеження впливу олігархів на суспільне життя, новий закон про медіа та прогрес щодо національних меншин. Решта реформ уже в процесі реалізації", — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Загалом чотири із семи рекомендацій Україна вже виконала. Лишилось змінити законодавство щодо перезапуску НАБУ та САП, а ще проголосувати за низку антикорупційних законів.

"Україна рухається до рішення Європейської ради в грудні цього року про відкриття перемовин. Титанічна робота проведена. Політичні баланси в Європейському Союзі сформовані, але кожна країна, безумовно, буде пробувати розіграти цю ситуацію у своїх інтересах", — повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Особливо якщо ці країни товаришують із Росією. Угорщина — яскравий приклад.

"Що ми будемо робити з Угорщиною. Вона буде гальмувати все, що завгодно. В тому числі висуватиме неприйнятні для України вимоги", — пояснив політолог Тарас Загородній.

Угорщина не збирається підтримувати Україну на шляху до Європейського Союзу. Так і, кажуть: "Не готові". Розширення ЄС в офіційному Будапешті вважають проблемою. Передусім уряд Угорщини вимагає зупинити підтримку України. Немає грошей та допомоги — немає війни. Такою є логіка Орбана. Чи може Угорщина заблокувати вступ України до ЄС? За законом Союзу, так. Втім, у Брюсселі замислюються над реформами.

"Для того, щоб ухвалити зміни до рішення форми ЄС, потрібне рішення всіх країн ЄС. Є підозри, що Угорщина не буде за це голосувати", — додав Тарас Загородній.

Йдеться не тільки про голосування. Членство України в ЄС — це виклики для самого Брюсселю. По-перше, потрібна політична підготовка. По-друге, необхідна економічна подушка. Нині вона дуже тонка, тож дотацій доведеться платити більше.

"Польщі давала в різні роки загальним обсягом від 200 до 500 мільярдів євро. Це дотації ЄС, за різними програмами. Україна величезна країна. Це не Естонія і не Латвія. Ось співмірно з Польщею треба дивитися. Це при тому, що у поляків було багато зроблено, адже вони були членами НАТО з 1999 року. Значить, багато реформи там було зроблено", — резюмував Тарас Загородній.  

Україна ж продовжує свій шлях євроінтеграції. Попереду рішення щодо початку перемовин про вступ. Це рішення в Києві очікують уже в грудні.

Читайте також: Чи може газотранспортна система України обійтись без російського газу — коментарі експертів

Прямий ефір