"Якої ваги злочин, такої ваги і символ": творці 50-кілограмової книги "Злочин без покарання" розповіли про ідею проєкту та реакцію росіян

Вероніка Селега та Юрій Манілов. Скриншот: kanaldim.tv

В Україні створили 50-кілограмову книгу "Злочин без покарання" (Crime Without Punishment), в якій йдеться про злочини РФ. 6000 сторінок, які символізують 6000 історій дітей, яких депортували з окупованих територій України до Росії. На створення книги, яка є алюзією до російської класики, "надихнув" ордер на арешт дитячої омбудсменки РФ Марії Львової-Бєлової у суді в Гаазі. 

Ідея книги належить українській креативній агенції Bickerstaff.734. Зазначається, що вона ще не завершена, адже чимало матеріалів про викрадення дітей окупантами лишаються засекреченими. Про це в інтерв'ю "Ранку Вдома" розповіла СЕО Bickerstaff.734 Вероніка Селега та проєктний менеджер Української академії лідерства Юрій Манілов.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Книга називається "Злочин без покарання"? Вона доволі об'ємна. Про які злочини ви зібрали інформацію?

Селега: Ця книга — це фіксація історій шести тисяч депортованих дітей. Це офіційна статистика, яку оприлюднив Єльський університет. Ця книга містить шість тисяч сторінок, вагою вона 50 кілограмів. Вона пишеться досі.

Символічна назва "Злочин без покарання" — для всіх любителів російської класики. Це те, як наразі виглядає російська класика.

— Втім, наскільки ми знаємо, до Росії депортували значно більше дітей.

Манілов: Коли ми почали досліджувати цю тему, то з'ясували, що є різні цифри, різні джерела. Ми використали цифру, яка фігурує у звіті Єльського університету. Саме цей звіт взято за основу кримінальної справи проти Путіна та Львової-Бєлової, яка розглядалася Гаазьким судом. Ця цифра буде найбільш зрозуміла європейцям, бо вона підкріплена фактажем.

Водночас, за даними омбудсмена з прав людини, випадків депортації дітей понад 16 тисяч. На жаль, ми чули й більші цифри. Зокрема, в ОБСЄ у Відні нам розповіли, що йдеться про 19 тисяч депортованих. Тож попереду у нас багато роботи: якісно задокументувати ці випадки та створити механізми з повернення депортованих дітей.

— Хто став ініціатором цього проєкту? Як виникла його ідея?

Манілов: Українська академія лідерства традиційно їздить до Європейського Союзу із дослідженням європейських інституцій. Це частина нашої програми. Окрім досліджень ми зазвичай проводимо адвокаційну кампанію. Цього року ми звернулися за допомогою до креативної агенції Bickerstaff, яка нам допомогла знайти креативний спосіб донести важливі для України меседжі за кордоном. В результаті нашої плідної співпраці народилася ця ідея.

Художні образи кажуть набагато більше, ніж слова. За допомогою них можна достукатися до емоцій іншої людини. Тому ми обрали такий спосіб. Він містить дуже багато символів. Назва книги — це висміювання російської класики, зокрема Достоєвського. У нас виходить злочин без покарання. З Достоєвським близько знайомі в Європі, тож цей символізм для них зрозумілий.

— У чому полягає символізм?

Манілов: Перший символ — це шість тисяч зафіксованих Єльським університетом випадків депортацій дітей. Інший — це аналогія з кримінальною справою. Приблизний обсяг доказів в Гаазі — 40 томів. Один том — 150 сторінок.  Це становить шість тисяч сторінок. Тож фактично це об'єм кримінальної справи, яка лежать в Гаазі й чекає свого часу.

Ми просимо європейців, щоб вони не дозволили вийти книзі в такому вигляді, бо кожен злочин має отримати покарання. Тут має бути ще фінальний розділ, який стосуватиметься безпосередньо покарання. Тільки тоді ця книга буде повноцінною.

Вона "заблюрена", бо стилізована під кримінальну справу, яка поки що засекречена. Ми не можемо розкривати деталей, але як тільки матеріали справи оприлюднять, як тільки суд відбудеться, книга буде доступною. Всі, хто оформить підписку на сайті, отримають ці матеріали у форматі PDF. Фактично це буде справа проти Путіна. Щойно суд завершиться, вважатиметься, що книга вже завершена. Ми поділимося нею з усім світом.

Які виклики перед вами поставали під час реалізації проєкту?

Селега: Створити нетиповий продукт, який привертатиме увагу навіть просто візуально — це виклик. В нашому випадку — це не стандартна книга. Такого друку не існує. Коли ми дали запит на книгу на 6 тисяч сторінок, нам відмовляли усі типографії. Зрештою нам вдалося створити червоний закривавлений символічний об'єкт, який викликає бажання доторкнутися, дізнатися, що там всередині. Невже всі ці сторінки заповнені, а якщо не заповнені, то чому?

Коли людина починає розкручувати цю тему і доходить до факту злочину, то усвідомлює, що кожне дитяче життя має бути видимим. Ми маємо розуміти, де знаходиться кожна дитина і хто понесе покарання за цей злочин. Це ж не так, як з 2015 року вони казали про Крим: "Нас там нет". Вони давно визнають те, що всиновлюють українських дітей, як і те, що це заборонено міжнародним правом.

Ми реалізували головний задум — донесли меседж про те, що на території України відбувається злочин неможливих масштабів. Він не припиняється, бо нові території — нові діти. Цей проєкт точно треба реалізувати, попри усі виклики. Це має виглядати ось так. Не менше, не компактніше, ні. Саме так. Якої ваги злочин, такої ваги й символ.

Якою була реакція європейців на цю книжку?

Манілов: Ми мали змогу показати книгу в шести країнах: Польща, Німеччина, Бельгія, Австрія, Франція і Румунія. Реакція була передбачуваною — здивування та інтерес. Ніхто до цього не бачив подібного. Багато людей зупинялися, починали гортати книгу, якось взаємодіяти з нею. Це якраз була точка, де починалася розмова з цією людиною. Наші студенти розповідали про цей злочин, викликали в європейців емпатію і таким чином стимулювали підтримку України з боку європейської спільноти.

Селега: Найцікавіше реагували росіяни — підходили до студентів та навіть провокували. На щастя, нас завжди захищала поліція, бо акції були узгоджені. Російський медіапростір фактично пропіарив цей проєкт. Особливо багато інформації було у TikTok.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір