Як впоратися з втомою під час війни: поради Наталі Підлісної

Наталя Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Психологічна підтримка потрібна зараз кожному. Часто українці скаржаться на втому. Чому розумова робота під час війни виснажує і як полегшити свій стан, розповіла у "Ранку Вдома" психологиня Наталя Підлісна.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чому люди, які займаються розумовою працею, скаржаться на втому?

— Розумове навантаження, як і фізичне, дуже затратне. Розглянемо це на рівні біохімічних процесів. При розумовому навантаженні в мозку накопичується більше глутамату. Це така речовина, яка виділяється, коли працюють клітини головного мозку — нейрони. Глутамат бере участь у передачі нервових сигналів від того одного нейрона до іншого. Внаслідок тривалого виснаження він не може ці сигнали передавати. Настає така когнітивна втома, або "ефект голови, яка димиться". Є ще одна біохімічна причина — інтенсивне когнітивне навантаження виводить з організму глюкозу. Психічне виснаження сигналізує, що глюкози більше немає. Це змушує людей економити енергію.

На що зараз витрачається енергія розуму?

— Людина витрачає більше енергії на боротьбу з підвищеним стресом, на розв'язання проблем в особистому житті. Переживання за майбутнє й обдумування минулого, звичка тримати все під контролем та тривожність теж неабияк виснажують. Як наслідок — погіршується пам'ять, втрачається продуктивність, з'являється бажання уникати складних рішень. Ще надзвичайно затратним є відсутність плану, або надмірне планування.

— Як зберігати енергію розуму?

— По-перше, розставте пріоритети. Під час стресу мозок може впоратися лише з однією великою задачею. По-друге, намагайтеся багато рухатися. Робіть зарядку. Не любите спортом займатися — танцюйте під улюблену музику. З'являться гормони радості, пришвидшаться обмінні процеси. По-третє, навчіться мовчати. Не витрачайте енергію на внутрішні діалоги, або пусті балачки. Практикуйте помірність у розмовах, тоді покращиться ваш ментальний стан. По-четверте, перестаньте сварити себе за те, що не вдалось реалізувати. Будьте поблажливими до себе. Це збереже енергію.

Читайте також:

Прямий ефір