Як українські сувеніри завойовують світ: етномайстри виготовляють символи сьогодення із застосуванням технологій XIX століття

Українські сувеніри. Скриншот: kanaldim.tv

Літак "Мрія", янголи миру та пес Патрон — ці та інші символи сьогодення виробляють у етномайстерні, застосовуючи технології XIX століття, щоб привернути увагу до війни в Україні з російським агресором. Детальніше українські сувеніри розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Популяризувати українське мистецтво Вікторія Колодій почала ще задовго до повномасштабної війни. 13 років тому вона зібрала художниць, вишивальниць і дизайнерів, аби показати нашу країну як мультикультурну державу зі своїм корінням, традиціями та надбанням. 

"Ми постійно намагались довести, що Україна —  це не частина Росії, це окрема самобутня, самодостатня держава. Війна нам дала змогу сказати про себе і звернути на себе увагу", — каже Вікторія.

Зазвичай над створенням кожного сувеніру працюють етнографи, мистецтвознавці та історики. Але одна з останніх колекцій про видатних історичних постатей України зроблена за покликом серця самих майстринь. Усі деталі опрацьовані до дрібниць. Це набір, який називається "Славні українці". Богдан Хмельницький, Соломія Крушельницька, Іван Франко і багато інших видатних українців виконані в неповторному авторському стилі майстерні.

Застосовують технології ХІХ століття, які тут відтворили заради екологічності. Приміром, тканину для м'яких іграшок просочують відваром ванілі, помаранчі чи кави з корицею. Всередині — або карпатські трави, або спеціально очищена луска гречки.

В одному з цехів майстерні виготовляють коробки з перероблених матеріалів, які просочують нетоксичними природними розчинами. У такий спосіб тут знову таки дбають про екологію. Зараз тут працюють над декором для наступних різдвяних свят. Деякі замовлення поїдуть аж до Сполучених Штатів. Географія поціновувачів українського декору охоплює величезну кількість країн: Японія, Італія, Франція, Швейцарія. Тамтешні замовники намагаються не тільки познайомитися з культурою України, але й підтримати її у боротьбі за свободу. 

Сама команда майстрів продовжує волонтерську діяльність. 2022 року тут приймали біженців, а нині збирають кошти для ЗСУ. Кошти виручені від продажу наборів сувенірів передають на купівлю автомобіля для військових. 

Колекція фігурок українських зірок розроблена з місією допомогти нашим військовим. Всередині є листівка від співака Андрія Хливнюка для натхнення та наснаги до перемоги. 

Читайте також: Одяг для хвостатих: дизайнерка Ольга Глина шиє весільні сукні, фраки та вишиванки для котиків та песиків

Прямий ефір