Як і хто в Україні рятує понівечені піаніно "Україна": інтерв'ю з ініціаторкою проєкту Voice of life Тетяною Андріановою та композитором Дмитром Шуровим

Тетяна Андріанова та Дмитро Шуров Pianoбой. Скриншот: kanaldim.tv

В Україні стартував унікальний проєкт Voice of life. Головна його місія — евакуація піаніно "Україна" з деокупованих територій та гарячих точок. Після того, як музичний інструмент вдається вивезти, його реставрують. Хто та чому це робить у "Ранку Вдома" розповіла CEO Octava Capital Тетяна Андріанова та композитор, музикант Дмитро Шуров Pianoбой.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Тетяна, розкажіть про ідею створення Voice of life. Що відбувається в межах цього проєкту?

Андріанова: Це проєкт, який реалізується групою компаній "Октава". Проєкт з евакуації піаніно з гарячих точок та де окупованих територій для їх подальшого відновлення. Піаніно ми шукаємо різними способами: через волонтерські організації, музичні заклади, відділи культури громад, які нам надають інформацію. Ми організовуємо логістику і передаємо музичні інструменти на реставрацію.

Чому, на вашу думку, це так важливо розуміти?

Андріанова: Як народу немає без мови, так і без культури може зникнути нація. Ми вважаємо, що твори таких всесвітньо відомих композиторів, як Лисенка, Бортнянського та Леонтовича, повинні виконуватись саме на вітчизняних інструментах.

 Дмитре, чим саме вас зацікавив цей проєкт?

Шуров: Піаніно "Україна" — це те, що я бачив  з самого раннього дитинства. Це для мене дуже рідне. З початком повномасштабної війни, ми багато їздили до військових на фронт з концертами. На мене справила враження одна історія. Це було два інструменти — залишки рояля, який стояв в будинку культури в Ірпені, та піаніно "України" в Ізюмі. Ми приїхали туди після деокупації. Там є один будинок, в який влучила ракета. Подвір'я цього будинку — це могили людей. На четвертому поверсі на краю залишилося стояти піаніно, тобто воно стояло стінкою до стіни, якої якось вже не існує. Я випадково його побачив, коли ми проїжджали повз. Це такий був момент, коли навіть ходити там було страшно, бо ще не все розмінували. Я спробував залізти туди, пройшовши через всі ці квартири, через цю зруйновану квартиру, але так і не зміг до нього дістатись. До нього дістатись можна було виключно на крані.

Коли все навколо руйнується, нищиться все живе, все, що ми любимо, треба боротись. Треба залишати найкращі речі з нашого минулого, для того, щоб потім їх розвивати. Весь цивілізований світ тримається на цьому. Ми не можемо просто брати щоразу змивати все і починати спочатку.

У 2000 році Чернігівська фабрика збанкрутувала і закрилась. Так, у світі є Steinway & Sons, Yamaha та Petrof і багато інших виробників. Українська музика може звучати на різних інструментах. Втім, круто, коли вона лунатиме на українських інструментах. Тому я за будь-який двіж, який підтримує можливість врятувати інструменти з окупації, як символ родини, якої вже немає, як символ музики, яку на ній грали. Це дуже важливо. Адже йдеться про нашу історію та наше майбутнє. Ми повинні цінувати хороше, що в нас було, навіть за радянських часів. Треба це полюбити, зберегти й покращити. Піаніно "Україна" — це символ цього для мене.

Скажіть, будь ласка, звідки ви плануєте рятувати інструменти найближчим часом?

Андріанова: Зараз ми ведемо перемовини із це херсонськими волонтерськими організаціями щодо передачі нам пошкодженого інструменту. Розв'язується питання з логістики. Також нам передають піаніно з Миколаївської області, з Бородянки та Бучі.

Шуров: Цим займається київська команда реставраторів. Я їх знаю понад 20 років. Це люди, які закохані у свою справу. Вони можуть відновити навіть напівзруйнований інструмент. Мені важливо, щоб ці інструменти були відновлені, щоб час від часу їх доглядали. Звісно, їх треба встановити так, щоб не руйнувалися і були в гарному стані.

Куди передають відновлені інструменти? Хто на них потім грає? 

Андріанова: Голова наглядової ради октава Капітал Олександр Кардаков, передав у КПІ з нагоди 125-їрічниці інститут. На другому піаніно ми разом з Дмитром Шуровим грали в сквері на Подолі. Зараз воно знаходиться разом з автографом Дмитра в Atlas Weekend і чекає на нових амбасадорів для того, щоб звуки цього піаніно почув весь світ. Нині ми ведемо перемовини з міжнародними партнерами щодо модернізації піаніно "Україна" в антивандальній концепції. Для того, щоб піаніно можна було встановити в громадських місцях, аби на ньому могли грати люди, які вміють і хочуть це робити.  

Шуров: До речі, я зустрічав чимало військових, які прекрасно грають на піаніно. Фактично в кожній частині є музиканти. Деякі грають не гірше за мене. Ми робили джеми у військових частинах. Одного разу я грав на піаніно Imagine з військовим, який фанатіє від Джона Леннона. 

Дмитре, на скількох піаніно, які реставрували, вам вдалося пограти?

Шуров: Поки що на одному. Грав на ньому на Подолі. Воно у гарному стані. Зараз воно в Atlas Weekend. Кожен може прийти пограти та перевірити. Знімайте відео, публікуйте їх у соцмережах, рекламуйте це. Воно класне для класичної музики.

Тетяна, яку кількість музичних інструментів вдалося евакуювати та відновити?

Андріанова: Поки їх три. Нині ми ведемо перемовини щодо передачі нам ще кількох інструментів.

Шуров: Це складно. Це треба узгоджувати з військовими, з місцевими представниками. Все, що відбувається на деокупованих територіях, має свою специфіку в організації.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір