Як створити "коктейль Молотова" та як керувати "Джавеліном": про веббібліотеку для військових говоримо з Юрієм Думою

"Мінібібліотека українського військового". Скрін: tmg-training.org.ua

У Всесвітній день бібліотек говоримо про незвичайний проєкт для українських захисників — вебверсію бібліотеки тактичних та практичних знань для військових ЗСУ.

Як працюватиме вебверсія "Мінібібліотеки українського військового", які сучасні книги там представлені, де знайти бібліотеку та ще багато корисної інформації для українських військових — про це в програмі "Ранок Вдома" розповів керуючий директор агентства Provid Юрій Дума.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Вебверсія бібліотеки тактичних і практичних занять для військових ЗСУ. Мабуть, українці про таке взагалі вперше чують. Що це і як це працює?

— Замовником цієї бібліотеки була The Mozart Group — це міжнародна організація, яка займається допомогою військовим. Організація об'єднує в собі ветеранів військової справи, які пройшли не одну гарячу точку. Вони роблять і тренування для військових, і допомагають, забезпечують обладнанням і багато чого іншого.

Вони виступили замовником для нас, для агенції Provid, і попросили створити бібліотеку, яка об'єднала б знання не тільки української військової справи, а і міжнародні знання. Так створився проєкт.

Ми розпочали з вебверсії, після цього вже зробили версію для Android і зараз завершуємо для iPhone.

— Який спектр інформації там знаходиться? 

— Книжок чи знань про військову справу дуже багато, тих же радянських підручників безліч. Але ця бібліотека зараз об'єднує світові знання сучасної армії. Саме досвід. Тому що всі люди в The Mozart Group — це колишні військові, вони були в конфліктах, це не теоретики, вони знають, що саме може працювати в військовій справі, що важливо знати українцям.

Тут важлива ще співпраця з самими військовими, бо спеціалісти The Mozart Group проводять тренінги для військових, тим самим вони розуміють, що потрібно саме зараз, вони отримують цей фідбек від військових, і після цього вони адаптують програму знань в бібліотеці саме під потреби української армії.

Тобто це максимально адаптовано під нинішні потреби армії.

— А де можна знайти цю бібліотеку?

— Перш за все — сайт і застосунок, який можна зараз знайти в Android-маркеті, і згодом можна буде в App Store знайти.

Бібліотека має бути легкою в скачуванні та легкою в користування. Чому з'явився, наприклад, застосунок Android? Тому що ми розуміємо, що для військових на "нулі" потрібен доступ офлайн. Тобто, коли немає інтернету, ви можете подивитися аплікацію досить зручно. Можна завантажити й зберегти інформацію, або додати в обране і повернутися до неї, коли це буде потрібно.

Важливий момент — ми не обмежували доступ, тому що під час воєнних дій ми не маємо обирати, кому читати, кому не читати. Єдине обмеження — це все українською мовою. Тобто, ми розуміємо, що саме українці можуть нормально розуміти те, що там написано. Також там є секретні підрозділи, наприклад, є розділ "Паляниця", куди є доступ лише за паролем.

— Таємна інформація — це типу як за допомоги лампочки зробити летальну зброю?

— Це, до речі, відкрита інформація. Ви можете зайти в розділ "Вибухівка" і почитати дуже цікаві матеріали. Наприклад, як правильно створювати вибухівку або "коктейль Молотова".

Я б розпочав, наприклад, з розділу "Зброя", де міститься інформація про те, як користуватися тою чи іншою зброєю. Там є навіть інструкції щодо користування зброєю, яку постачають нам міжнародні партнери. Тож, там є інформація, наприклад, по користуванню протитанковим гранатометом NLAW чи "Джавеліном" (Javelin) та іншім озброєнням.

Потім розділ "Тактика". Він об'єднує в собі інформацію щодо тактичних знань, наприклад, певні знаки НАТО або як обороняти міста, як проводити наступальні дії тощо. Тобто дуже важлива для військових інформація.

Здебільшого, це інформація міжнародних сучасних армій, не радянського зразка — це дуже важливо.

Також окремий розділ про медицину — надання екстреної медичної допомоги, курс тактичної допомоги пораненими у бою тощо.

— А як західні спеціалісти, дивлячись на наші хлопців на фронті, оцінюють їхній рівень?

— Фахівці з The Mozart Group вражені тим, як українська армія протистоїть ворогові, як наші військові самовіддано готові захищати українську державу. Також вони вражені натхненням, з яким українці вивчають військові матеріали.

Прямий ефір