Як працюють бонусні програми лояльності від банків, пояснила інвесторка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldom.tv

Переважна більшість українців користуються платіжними картками. Втім, вони рідко цікавляться програмами лояльності фінансових установ. Такі пропозиції банків часто є вигідними: дозволяють економити на купівлі товарів та послуг, донатити у фонди та на ЗСУ. Як це працює, розповіла у "Ранку Вдома" інвесторка, фінансова експертка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Майже всі українці користуються пластиковими платіжними картками. Як робити це вигідно?

— Це повинен знати кожен українець, бо безготівкові розрахунки — це зручно, вигідно і економно. Звісно, що все залежить від тарифного плану конкретного банку. Людина може уникати абонплати, якщо, наприклад, розраховується карткою на суму дві тисячі гривень на місяць. Це популярна така умова, коли не списується абонплата. Можливий ще один варіант. Власник картки тримає якийсь залишок на рахунку і за це теж не списується абонплата. Тобто зараз банки заохочують людей користуватися платіжними картками. Тож треба обрати вигідний вам тарифний план, аби не сплачувати жодних абонплата і користуватись пластиком.

Чи можуть банки нараховувати відсотки на залишок коштів, який власник зберігає на картці?

— Так, можуть. Звісно, що перекрити інфляцію такими відсотками не можливо. Але, погодьтеся, що навіть 5% річних на якусь невелику суму, це приємний бонус. Це по-перше. По-друге, якщо порівнювати з депозитом, то з платіжної картки можна у будь-який момент знімати готівку. Тобто у нас немає обмежень, як на депозиті, і при цьому, щось ще може нараховуватись.

— Часто у різних торговельних мережах ми чуємо про кешбек. Що це таке і як воно працює?

— Фактично кешбек це можливість повернути частинку грошей у форматі готівки, наприклад, на картку, або у форматі бонусів. Працює це таким чином. Банк підписує угоду з однією або кількома торговельними мережами,  і коли людина у цій мережі розраховується платіжною карткою цього банку, то на її рахунок повертається певна сума. Наприклад, 5 % від тієї суми, яку вона витратила повертається грошима. Буває так, що кешбек не грошима повертається, а бонусами, або балами, які ми можемо витратити у конкретних торговельних точках. Це доволі популярна річ, якою українці користуються багато років.

— Як щодо не популярних бонусних програм. Такі існують?

— Звісно, що є. Розповім вам про ту, якою користуюся сама. Це бонусна програма лояльності. Вона може бути на будь-який рівень карток. Я зараз користуюсь такою програмою на преміальну картку. Я так само витрачаю гроші, але не прив'язуючись до якихось конкретних торговельних точок. Купую товари на будь-якому сайті й за кожні витрачені 10 гривень мені нараховується один бал.  Я тривалий час можу навіть не рахувати, скільки мені там балів нарахували, а потім заходжу у свій кабінет і бачу там певну цифру, яку можу на щось обміняти. Зараз ці бали можна конвертувати у гривні і донатити на благодійні організації, наприклад, або на ЗСУ.  Ще ми можемо поміняти бали на якийсь товар. Якщо багато балів, то можна обміняти їх на авіаквитки, наприклад. Тобто навіть такий варіант є.

— Чи кожен українець може відкрити таку преміальну картку в банку?

— Так, в принципі це може зробити кожен. Щоправда, може бути комісія за щомісячне обслуговування. Часто у банку знають дохід клієнта. Якщо на рахунок регулярно надходять певні суми, наприклад 20 тисяч гривень на місяць, то вони самі пропонують преміум карту. Буває також, що програму преміум пропонують власникам великих депозитів. Тобто різні є умови, але фактично кожен може відкрити. Просто треба розібратися чи підходять вам умови. Бо вона не буде безплатною. Звичайною, карткою ми можемо користуватися безплатно, якщо витрачаємо дві тисячі гривень на місяць. Це як приклад. Преміальна картка теж має подібні умови, але там треба витрачати 10 тисяч грн на місяць. Тобто, якщо людина розуміє, що вона систематично витрачає такі суми, то вона може відкривати преміальну картку.

— Нині часто дають знижки на товар, якщо розраховуватися карткою. Чому так роблять?

— Щоб стимулювати людей тримати гроші на картках. Таким чином банківська система хоче зрозуміти, скільки грошей є в українців. Коли ми тримаємо гроші на рахунках, то державі простіше підбити підсумки, зрозуміти, скільки грошей є в українців, які обороти. Я не можу сказати, що це погано, але все ж таки розуміти, що це зроблено для того, щоб наші гроші не зникали з радарів.

Читайте також:

Прямий ефір