Виставка "Україна: Земля хоробрих": розмова із продюсеркою Наталією Делієвою

Виставка "Україна: Земля хоробрих". Фото: kanaldom.tv

Імерсивна виставка "Україна: Земля хоробрих" розповідає про війну на території України. Її прем'єра відбулася 15 вересня у Торонто. Про створення проекту та його завдання голова благодійного фонду "Перший благодійний театральний фонд" Наталія Делієва розповіла шеф-редакторці каналу "Дом" Олександрі Березовській. Більше дізнавайтеся у програмі "Ранок Вдома".

— Як з'явився проект "Україна: Земля хоробрих"?

— Історія цієї виставки почалась у 2021 році, коли ми вперше в Україні зробили імерсійну виставку "Світ Тараса Шевченка" до Дня незалежності України. Цю виставку відвідав президент, перша леді, міністр культури. Потім виставка булі на Expo-2020 у Дубай. Ми готувались до прем'єри в Києві, але почалася війна. Тоді "Світ Тараса Шевченка" поїхав у Торонто, в Сан-Франциско, Лос-Анджелес, Бостон, Чикаго, Клівленд, де збирав кошти на допомогу Україні. Були навіть черги. Згодом нас підштовхнуло Міністерства культури — сказали, що треба зробити виставку про війну в Україні.

— Що означає імерсійна виставка? 

— За кордоном імерсивність популярна, у нас в Україні — це інноваційний продукт. Імерсія в перекладі з англійської — присутність, занурення. Це коли ви приходите в приміщення площею не менше 400 квадратних метрів, стіни не нижче 4,5-5 метрів, і по колу на 360 градусів демонструється контент. На підлозі теж. Є потужний ефект присутності.

— Як ви збирали матеріали для виставки "Україна: Земля хоробрих"?

— Нам дуже допомагало Міністерство культури та інформаційної політики. Вони звернулися до всіх українських каналів та інформаційних агентств, аби ті надавали нам необхідні фото- та відеоматеріали. Ми переглянули майже 10 000 фотографій. Над виставкою було дуже складно працювати, це найскладніший проєкт у моєму житті. Було багато сліз. У виставці можна побачити наших захисників та захисниць, багато руйнувань у Чернігові та Маріуполі, дітей, поховання героїв. В першу чергу ця виставка спрямована на показ за кордоном.

— Якими були перші відгуки іноземців? 

— Виставка триває 32 хвилини. На 15-й хвилині люди зазвичай починають плакати. На розділі "Діти війни" плачуть всі. Люди в шоці від того, що відбувається в Україні.

— Скільки коштів вже вдалося зібрати завдяки цій виставці?

— Разом з Тарасом Шевченком зібрали близько шести мільйонів гривень.

— Які плани далі на цю виставку чи на нові?

— Ведемо зараз переговори з Францією. Хотіли показати виставку в Atelier des Lumières, але там дуже складно, тож будемо демонструвати в іншому просторі. Ведемо переговори з Австралією і з Іспанією. В Іспанії, до речі, Тараса Шевченка залюбки готові показувати, а війну в Україні — ні. Пояснюють, що іспанці не хочуть занурюватися у війну і дивитися на це. 

Читайте також: Про що вистава "Я, війна і пластикова граната": розмова з Григорієм Баклановим та Ігорем Рубашкіним

Прямий ефір