Зустріч Зеленського з Байденом — очікування та цілі України: "5 вопросов" з Володимиром Дубовиком

Джо Байден и Владимир Зеленский. Коллаж: zn.ua

30 серпня у Вашингтоні відбудеться зустріч президентів України та США Володимира Зеленського і Джо Байдена. Під час переговорів Зеленського з Байденом буде представлено три блоки питань, повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Які теми обговорять лідери двох країн та на які результати чекати від зустрічі — розповів директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Від зустрічі Зеленського з Байденом чекають багато чого. Які головні тези повинні бути озвучені під час зустрічі двох лідерів?

— Зустріч насамперед важлива для того, щоб просто підтвердити, що між нами нормальні відносини — вони партнерські, вони дружні — і що Америка підтримує Україну в багатьох напрямах. Це головне завдання цієї зустрічі. Якщо вдасться підписати якісь додаткові угоди про двосторонню співпрацю — буде чудово.

Я так розумію, що низку угод готують. Вони стосуватимуться найрізноманітніших сфер: економіки, інвестиції, енергетики тощо. Зазвичай для такої зустрічі на вищому рівні готують цілу низку спеціальних угод, договорів, домовленостей між сторонами.

Але найголовніше — що візуально буде видно, що два президенти зустрілися між собою, що дві країни співпрацюють, що "чорна кішка" не пробігла, що відносини не зіпсувалися. Завдання — підтвердити для двох сторін і для всіх тих, хто збоку спостерігає за цими відносинами, що це, як і раніше, дружні, партнерські відносини.

— США та Німеччина дійшли згоди щодо газопроводу "Північний потік-2". Було вирішено, що США відмовляться від санкцій проти його будівництва. Володимир Зеленський не підтримує це рішення. До чого можуть призвести переговори в цьому питанні?

— Я думаю, що нам не варто зосереджувати увагу лише на цьому питанні, а дивитися ширше на наші відносини зі Сполученими Штатами Америки. Важливим є те, що ми повинні розуміти, що тут рішення вже ухвалено, що трубопровід буде добудовано. Тут ми нічого вже не змінимо.

Можна тільки говорити про якісь варіанти, що стосуються компенсацій, якихось гарантій нашої енергетичної безпеки й не тільки. Тому як на зустрічі з Ангелою Меркель 22 серпня, так і на зустрічі з Байденом 30 серпня Зеленський і наша команда повинні говорити про те, що ми негативно ставимося до угоди про "Північний потік-2", але ми розуміємо, що рішення ухвалено. Тому ми б хотіли, щоб українські інтереси максимально взяли до уваги. Це компенсації, це додаткові гарантії, якісь нові формати співпраці в цьому трикутнику Берлін — Вашингтон — Київ.

— Зустріч відбудеться 30 серпня, після проведення "Кримської платформи". Чи будуть порушувати тему Криму під час спілкування двох лідерів?

— Думаю, тему Криму будуть обов’язково порушувати. Американська позиція тут однозначна. Вони підтримують територіальну цілісність України, не визнають входження Криму до складу Російської Федерації, діють санкції й будуть довго діяти санкції, які були введені саме після окупації Росією Криму. Отже, тут розбіжностей немає. Американська позиція тут чітка.

Ще попередній державний секретар Майкл Помпео за попередньої адміністрації ухвалив так звану Кримську декларацію — чіткий, короткий документ, в якому було сказано, що Сполучені Штати Америки ніколи не визнають Крим частиною Росії. Але потрібно думати далі, разом із нашими американськими партнерами, що нам робити щодо Криму, яка може бути стратегія деокупації. Для початку потрібно вирішити це для себе самих, і "Кримська платформа" для цього багато в чому призначена.

Крім того, потрібно думати з нашими партнерами, що можна робити для того, не втрачати питання Криму, щоб воно не йшло з порядку денного.

— Володимир Зеленський в інтерв’ю телеканалу "Дом" сказав, що Крим і Донбас в будь-якому разі будуть українськими, вони залишаються українськими, це тільки питання часу. Чи можна сказати, що це був чіткий сигнал перед можливим посиленням санкцій?

— Я не очікую якихось нових жорстких санкцій. Насправді, начебто сигнал Заходу був такий, що їх не буде. Але все можливо, на крайній випадок західні країни залишають можливість відключення Росії від SWIFT (міжнародної банківської системи, — ред.) у разі, якщо раптом Росія розширить свою агресію проти України.

Наразі, мені здається, у наших західних союзників є розуміння того, що ті санкції, які працюють проти Росії, — їх недостатньо.

— Володимир Зеленський опублікував підсумки своєї поїздки на острів Зміїний і сказав, що українська армія не буде наступати на територію Криму, на непідконтрольну територію Донбасу, але армія повинна бути озброєна. Чи можна очікувати після зустрічі Зеленського і Байдена підписання угоди про постачання озброєння — оборонного, летального тощо?

— Так, звичайно, вона повинна бути озброєна. Є консенсус щодо того, що ми не можемо повернути ані Крим, ані Донбас збройною силою, тому що Росія на це може відповісти ескалацією і приверне більше своїх збройних сил, а це все вже переросте в широкомасштабний конфлікт між нашими країнами. Конфлікт цей буде асиметричний, адже у Росії, як не крути, набагато більше військових сил.

Тому, що стосується постачань озброєння з боку США, тут не потрібно ніяких додаткових угод. Ці постачання вже тривають, вони йдуть на регулярній основі. Потрібно просто визначитися, вирішити, що вони повинні нам доставити. У відповідних законах, які ухвалені американським Конгресом з приводу фінансової допомоги Україні, на сферу безпеки і оборони, зафіксовано, що абсолютно велика їхня частина, 75%, якщо я не помиляюся, повинна йти саме на постачання летального зброї.

Тому тут не треба винаходити велосипед, підписувати якісь додаткові угоди.

— Ще одне питання, яке розглядатимуть на зустрічі, — економічна складова. На що в цьому напрямку варто чекати? Нова співпраця, якісь договори?

— По-перше, йдеться про те, що Америка допомагає Україні рухатися вперед з реформами, боротися з корупцією, і в цьому сенсі готова допомагати й далі. Тільки треба, щоб українці готові були прийняти цю допомогу і рухатися у відповідному напрямку.

По-друге, йдеться про створення більш сприятливого інвестиційного клімату в Україні та більш масових інвестицій з боку США. Але головне, звичайно, не інвестиції з боку держави, а головне — це приватні інвестиції.

А приватні інвестиції не йдуть з двох основних причин. Перша — це те, що у нас де-факто стан війни з Росією, і багато хто не поспішає вкладати в країну, яка в стані війни з Росією. А друга, більш важлива, обставина — це те, що немає відповідної судової реформи. Тому люди, які вкладають гроші в Україну, не отримують гарантії того, що вони повернуть ці гроші й що суд розсудить справедливо в разі, якщо виникне якийсь бізнесконфлікт.

Прямий ефір