Всесвітній день радіо та день народження Льва Писаржевського: 13 лютого в історії

Зустрічаємо понеділок, 13 лютого, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

13 лютого 1874 року в Кишиневі народився один з найвидатніших хіміків XX століття Лев Писаржевський. Його протигази врятували життя тисяч солдатів у період Першої світової війни. Вищу освіту він здобував в Одеському університеті. З 1908 по 1911 рік Лев Володимирович працював у Київському політехнічному інституті, де закінчив експериментальні роботи, пов'язані з його докторською дисертацією. Роботу в КПІ Писаржевського облишив разом з іншими шістьма професорами та трьома асистентами. Науковці подали у відставку на знак протесту проти незаконного звільнення міністром освіти трьох деканів, ті голосували на вченій раді КПІ за надіслану міністрові різку телеграму щодо студентських заворушень. 1926 року вчений опублікував свою найвідомішу працю "Вступ до хімії". Підручник став класикою електронної хімії. Найголовніша заслуга Писаржевського — це створення Українського інституту фізичної хімії.

13 лютого 1892 року народилася українська оперна співачка Марія Литвиненко-Вольгемут. Свою кар'єру вона розпочала на сцені Театру корифеїв. Неперевершеними вокальними здібностями Литвиненко-Вольгемут вразила керівника Миколу Садовського та одразу отримала роль Оксани у постановці "Запорожець за Дунаєм". Дебют був успішний і вже за два дні оперній примі доручили виконати головну роль у п'єсі "Наталка Полтавка". Понад 15 років Литвиненко-Вольгемут була солісткою Київського театру опери та балету. На рахунку Марії Литвиненко-Вольгемут понад 70 вокально-сценічних образів.

Цього дня відзначають Всесвітній день радіо. Саме 13 лютого 1946 року у штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй уперше в ефір вийшло Радіо ООН. За допомогою радіо інформацію про важливі новини змогли отримувати навіть найвіддаленіші громади у всьому світі. Перша в історії нашої країни радіопрограма вийшла в Харкові. Тоді слова диктора почули 70 людей. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір