Відкриття острова Пасхи та початок гетьманства Пилипа Орлика: 5 квітня в історії

Зустрічаємо середу, 5 квітня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

5 квітня 1710 року гетьманом України обрали Пилипа Орлика. Він був одним з найближчих сподвижників Івана Мазепи. Після поразки шведсько-українського війська під Полтавою в 1709 році змушений був емігрувати в місто Бендери, яке тоді було під владою Османської імперії. Разом з ним політичний притулок в місті отримали частина козацької старшини, козаки Гетьманщини і запорожці, які відмовилися служити Москві. Під час козацької ради, коли Орлик був обраний гетьманом України, була також ухвалена угода під назвою "Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького".

Саме цей документ згодом отримав назву "Конституція Пилипа Орлика". Вона фактично проголошувала в Україні незалежну республіку. Документ містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.

"Конституція Пилипа Орлика" була укладена у двох примірниках староукраїнською та латинською мовами. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика, зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі. У 2021 році, з нагоди святкування 30-ъ річниці Незалежності України, його привезли до Києва. Виставка проходила у Софійському соборі.

Цього дня у 1722 році відкрили острів Пасхи — найвіддаленіший населений острів у світі. Відстань від острова до континентального узбережжя Чилі становить 3 тисячі 703 кілометри.

Знайшов острів нідерландський мореплавець Якоб Роггевен, який разом з екіпажем шукав південний материк. Побачивши тут землю і гігантські кам'яні статуї із кораблів, екіпаж здивувався, адже про це місце раніше ніхто не знав. Того дня святкували перший день християнської Пасхи. Тому острів назвали на честь цього свята.

На крихітному полінезійському острові розташовані понад тисячу монолітних статуй. Їх висота становить від 3 до 12 метрів. Всі вони створені місцевими мешканцями в XI- XVI століттях, задовго до того, як туди вперше прибули європейці. Острів Пасхи — об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

5 квітня 1955 року у відставку подав один з найвидатніших політиків минулого століття — Вінстон Черчилль. На той момент йому було 80 років. Загалом на посаді прем'єр-міністра під час двох каденції Черчилль був майже 10 років.

Особливий стиль комунікації з суспільством — через промови, мудрість і, звичайно ж, керівні здібності допомогли Черчиллю стати одним з найвизначніших лідерів.

Він отримав Нобелівську премію з літератури за високу майстерність творів історичного та біографічного характеру, а також за блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювали найвищі людські цінності. Захист європейської ліберальної демократії — одне з головних досягнень Вінстона Черчилля.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір