Україна починає посилювати карантин — чи буде локдаун: "5 вопросов" з імунологом Борисом Донським

Карантин. Фото: news.obozrevatel.com

В Україні продовжує зростати рівень захворюваності на коронавірус. Щодня фіксують уже понад 2 тис. нових випадків. І незабаром Україна може повернутися до "жовтої" зони карантину через погіршення епідситуації.

Чи загрожує країні черговий локдаун, чи витримає навантаження медична система, а також про те, як можна залучати людей до вакцинації — розповів лікар-імунолог Борис Донськой у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— З такою динамікою захворюваності, як зараз, коли Україні загрожує посилення карантинних обмежень?

— Рішення про введення локдауну ухвалюється адміністрацією, урядом, чиновниками. Все залежить від того, чого ми хочемо досягти. Будь-які обмеження виправдані, коли у нас є мета. Карантинні обмеження дають змогу знизити приріст захворюваності та дають нам час. Час для чого? Для того щоб, напевно, здійснювати більш активну кампанію з вакцинації населення. Тому якщо для цього, то можемо вже зараз починати дистанційне навчання. Але чи досягнемо ми за тиждень-три рівня вакцинації, який буде прийнятний для того, щоб із локдауну виходити? Дуже велике питання. У нас було три місяці літа, приблизно таких досить спокійних місяці, коли люди могли масово вакцинуватися, особливо групи ризику, пенсіонери. Асортимент вакцин прекрасний, приходь і роби. Але ми не отримали очікуваної кількості вакцинованих, зокрема у групі ризику.

— Багато ЗМІ звинувачують владу в тому, що вона здійснює погану інформаційну кампанію з приводу імунізації. Як же залучити людей і донести їм те, що це потрібно робити заради збереження нашого життя?

— На сьогодні кращий рецепт — це пропагувати довіру до влади, довіру до нашої системи охорони здоров'я. Але вона втрачена на багато років, тому не про це зараз ідеться. Багато країн вирішили не винаходити велосипед і запровадили грошові виплати тим, хто прийшов і вакцинувався. У досить багатих країнах такий механізм використовують, і це прекрасно дає змогу переламати деяке скептичне ставлення людей. Багато хто говорить: немає часу у мене на вакцинацію, зараз купа інших занять, я не впевнений взагалі, чи потрібна вона мені. А якщо на шальку терезів покладено досить нормальну суму, то я думаю, що пенсіонер би прийшов, став до черги й після вакцинації отримав би свої, наприклад, 2-3 тис. грн. І ми таким чином адресно б цю групу простимулювали. У багатьох країнах світу саме цей механізм і почали використовувати.

— Коли Україна зможе отримати й виробити колективний імунітет?

— Дуже складне питання. Ми більше отримуємо колективний імунітет внаслідок того, що перехворіли. Наші темпи вакцинації не дотягують до того, щоб ми в доступному для огляду майбутньому отримали надійний колективний імунітет завдяки вакцинації. Тому загалом ми не встигнемо до цієї хвилі його отримати.

Тому варто було б сфокусуватися не на колективному імунітеті, а на імунізації людей з груп ризику. Зрештою, якщо ми розуміємо, що ми цю хвилю захворюваності вже ніяк не зможемо знизити, потрібно переживати за порятунок життів наших пенсіонерів.

Нехай хвиля захворюваності буде, її не відвернути. Але нехай реанімації будуть порожніми й не буде такої смертності. Цього ми ще можемо досягти.

— Зважаючи на стан медичної системи в усій Україні, скільки ми вже можемо витримати щоденного приросту хворих на коронавірус?

— Це залежить від того, на які втрати ми готові піти. Власне, країни Африки взагалі нічого не вводять, тому що вважають, що висока смертність у групі 60+ — не проблема. У них взагалі у цій групі не дуже багато людей. Тому це не математична формула. Це формула, яка складається з епідеміологічного приросту, стану системи охорони здоров'я і ​​стану економіки. Наскільки ми могли б інвестувати в локдаун, наскільки ми можемо зупинити економіку. Тобто це формула з трьома невідомими.

— Чи потрібно обирати між тією чи іншою вакциною? Чи варто вакцинуватися тією, яка є в наявності?

— Найпростіша відповідь: так, варто вакцинуватися тією, яка зараз вже у вас є. Оскільки поки ви будете чекати якоїсь уявної Pfizer "делюкс едішн", ви захворієте. Тому не дочекаєтеся. Для людей, які перехворіли, і для людей, які не хворіли, є певна різниця. Зараз дуже цікаві дані ми отримуємо щодо вакцини Sinovac.

Вона виходить на велику ефективність при мутаціях вірусу. Тому що вона дає більш різноманітний імунний захист, ніж РНК-вакцини або векторні.

Але це потрібно ще вивчати. Загалом для практичного використання підійде будь-яка вакцина, яка доступна і яка буде наявна через 2-3 тижні для ревакцинації.

Прямий ефір