Вбивство відомої стилістки: суд поставив крапку в гучній справі
Суд поставив крапку в довгій історії з розслідуванням гучного вбивства киянки Катерини Положай. Протягом багатьох років Катерина була ексклюзивною дистриб'юторкою французького бренду Dior в Україні, головною візажисткою конкурсів краси "Міс Україна", "Міс Київ", стилісткою популярних жіночих журналів, вела блог про красу.
Понівечений труп Положай знайшли в її салоні краси 19 листопада 2015 року. І лише 6 квітня 2021 року Шевченківський районний суд Києва нарешті виніс вердикт: вбивцею виявився Рустам Ага-Огли, колишній чоловік Катерини, батько її двох дітей.
Згідно з вироком, чоловік визнаний винним за п. 4 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю) і ч. 1 ст. 185 (таємне викрадення чужого майна) Кримінального кодексу України, його засуджено до довічного позбавлення волі.
У подробицях цієї гучної історії розбиралися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".
"Вона все відчувала"
Оточенню Катерина Положай здавалася щасливою дружиною і мамою двох дітей. І лише деякі близькі друзі помічали, що останні пів року Катерина була сама не своя через розлучення: жінка перебувала в поганому настрої, сумувала, часто плакала.
"Це ніби страшний сон, від якого я зараз прокинусь... Останні пів року Катя була в пригніченому стані, це було не кожного разу, коли я з'являлася, але було", — говорить Катерина, подруга вбитої.
Вранці 19 листопада 2015 року Катерину Положай знайшли вбитою в її салоні краси в центрі Києва — у жінки були порізані руки та обличчя. Тіло знайшла співробітниця салону.
Спочатку слідчі підозрювали колишнього чоловіка вбитої — пара розлучилася за тиждень до трагедії.
"Із самого початку розслідування основною версією слідства було вчинення злочину колишнім чоловіком убитої. Однак увечері в день вбивства на допиті він повідомив, що в момент убивства перебував за адресою свого місця проживання", — говорить прокурорка Шевченківської окружної прокуратури Києва Наталія Тимошенко.
Стали перевіряти алібі, і з'ясувалося, що чоловік збрехав: камери відеоспостереження зафіксували, що вранці 19 листопада він прийшов на роботу до Катерини.
Чотири місяці вбивця обманював слідство — вигадував усе нові й нові версії події, а свою провину категорично заперечував. Зображував щире горе й нерозуміння — чому його не посвячують в таємниці слідства.
І тільки після затримання, вже на слідчому експерименті — в деталях розповів правду про скоєний ним злочин.
"На слідчому експерименті він показав, що Катерина попросила відремонтувати ролет, він заїдав, він взяв викрутку, щось там підкрутив, потім вони посварилися, і викрутку, можливо, він не випустив з рук, а завдав жінці тілесних ушкоджень. Ми не можемо стверджувати, що це була саме викрутка, оскільки знаряддя вбивства не знайдено", — коментує Наталія Тимошенко.
Маршрут підозрюваного з його слів також повністю збігся з тим, що зафіксували камери. Рустам стверджував, що прийшов до салону, аби вчергове обговорити їхні стосунки з Катериною.
За його словами, колишня дружина сказала йому щось різке, після чого чоловік завдав їй удару кулаком у голову. Катерина впала — а він продовжував бити її кулаками, а після — і тим самим незнайденим гострим предметом.
"Відповідно до висновку судово-медичної експертизи, тілесні ушкодження, нанесені потерпілій, в сукупності з їхньою кількістю заподіяли особливі муки, оскільки виникли за 30-40 хвилин до настання смерті. Вона все відчувала...", — каже прокурорка Шевченківської окружної прокуратури Києва.
Зазначимо — раніше колишній чоловік Катерини займався боксом, тобто знав, як найбільш ефективно завдавати ударів. На початку 1990-х він був засуджений за участь у спробі групового зґвалтування неповнолітньої. Жертва злочину після того, що відбулося, довго лікувалася у психіатра, а через декілька років наклала на себе руки.
Шантаж і погрози
Прокурорка Наталія Тимошенко акцентує, що з метою встановлення істини правоохоронці провели масштабну роботу.
"Тут необхідно окремо відзначити професійну роботу слідчих і оперативних уповноважених, завдяки зусиллям яких встановлені, проаналізовані, пов'язані воєдино всі докази, внаслідок чого вишикувалася чітка картина скоєного злочину", — наголошує Тимошенко.
З'ясувалося, що чоловік у всьому контролював Катерину, читав її sms і листи. Боявся, що вона зраджуватиме або піде від нього. Гострим було й фінансове питання — чоловік не працював, гроші в сім'ю приносила лише Катерина.
Між подружжям почастішали конфлікти. Одного разу Катерина розповіла друзям, що чоловік напав на неї та став душити, після цього жінка подала на розлучення й разом з дітьми переїхала до батьків.
Чоловік намагався маніпулювати — надсилав жінці фотографії з порізаними венами, довідки про те, що у нього нібито четверта стадія раку, писав їй листи з філософськими міркуваннями, а іноді — погрожував. Писав: "Якщо ти не будеш зі мною, значить, не будеш ні з ким".
Розкрилися й інші подробиці.
"З метою створення алібі після скоєння вбивства колишній чоловік забрав телефон у Катерини й, відійшовши на деяку відстань від місця скоєння злочину, зробив з її номера два дзвінки на свій номер, який раніше встановив на свій же планшет. У цьому планшеті при підключенні Bluetooth-гарнітури є функція автоматичної відповіді", — розповідає прокурорка Наталія Тимошенко.
Все виглядало так, ніби Рустам з Катериною вже після вбивства жінки розмовляли кілька секунд. При цьому мобільний телефон потерпілої був недалеко від місця її роботи.
Це повинно було підтвердити алібі вбивці: що Катерина нібито дзвонила йому в момент нападу. Ось тільки на питання, про що ж вони говорили, обвинувачений заявив: "Щось нерозбірливе, я нічого не зрозумів".
За словами прокурора, план вбивства Рустам Ага-Огли ретельно продумав.
"Також слідство встановило, що, вставивши sim-карту в планшет, обвинувачений протягом декількох днів дзвонив на неї з різних своїх номерів, перевіряючи, як спрацює автовідповідач. Очевидно, що людина ретельно готувалася до скоєння злочину, прораховуючи різні варіанти розвитку подій", — говорить Наталія Тимошенко.
Після дзвінків з номера дружини підозрюваний викинув телефон в урну неподалік від місця злочину та пішов у бік свого будинку. Спільна знайома в суді під присягою підтвердила, що відразу після вбивства бачила підозрюваного недалеко від салону краси. Це повністю збігалося з маршрутом камер відеоспостереження і слідчим експериментом.
Повернувшись додому, вбивця переодягнувся і викинув одяг в сміттєвий бак недалеко від будинку. Тоді ж несподівано покликав на каву свого сусіда, з яким практично не спілкувався.
"Даючи свідчення в суді, сусід сказав, що так і не зрозумів, чому обвинувачений запросив його до кафе — жодних справ у них не було. Очевидно, зробив це навмисно — щоб уже о 10:40 ранку камери зафіксували його поблизу від місця проживання. Ще одна спроба створити собі алібі", — зазначає прокурорка.
"Я кохаю дружину"
У квартирі обвинуваченого була знайдена будівельна рукавичка зі слідами крові Катерини. Як вона потрапила до його будинку — колишній чоловік пояснити не зміг. Крім того, експертиза підтвердила, що на одязі жертви було виявлено волосся підозрюваного. Щоб спростувати цей доказ, обвинувачений підмовив свою родичку до надання неправдивих свідчень.
"Тут необхідно уточнити, що обвинувачений і його колишня дружина доводяться один одному далекими родичами за материнською лінією. Намагаючись довести свою непричетність до скоєння злочину, обвинувачений надав суду свідка, яка теж є родичкою за материнською лінією, яка вказала, що за день до вбивства, перший і останній раз за всю діяльність Катерини, приїхала до неї зробити зачіску", — розповіла прокурор.
Вона зазначила навіть час, але, перевіряючи інформацію, слідчі прийшли до висновку: жінка бреше — мобільні вежі зафіксували телефон жертви зовсім в іншому місці.
Інші родичі також намагалися переконати слідство в нібито невинуватості підозрюваного — так, брат чоловіка наполягав, що Рустам у той час, коли було скоєно злочин, перебував у інших місцях.
Крім того, чоловік всіляко затягував процес розгляду справи, зазначає прокурорка Наталія Тимошенко.
"У грудні 2017 року, коли судове слідство вже наближалося до завершення й обвинуваченого повинні були допитати, він попросив перенести допит, поскаржившись на погане самопочуття. Звичайно, суд задовольнив його прохання. На наступному засіданні він відмовився від захисника. Новому захиснику потрібен був час для ознайомлення з матеріалами справи в суді", — розповіла Тимошенко.
Під час судового слідства обвинувачений повністю заперечував свою провину.
"Людина, яка говорила, що я постійно бив свою дружину, що я змушував народжувати вдома, пригнічував її з точки зору віросповідання, — я б хотів подивитися їй в очі", — говорив Рустам Ага-Огли, і додавав: дружину він любив, за дітей — вдячний.
Виносячи вирок, суддя спирався на матеріали негласних слідчих дій — з них випливає, що підозрюваний детально описував свої дії слідчому в обмін на більш м'який вирок. Але після оголошення даної інформації ексчоловік заявив, що всі його свідчення він давав під тиском і заперечує свою причетність до вбивства.
Згідно з вироком суду, залишок життя Рустам Ага-Огли проведе за ґратами. Крім того, він повинен виплатити по 5 млн грн компенсації за заподіяну моральну та матеріальну шкоду двом неповнолітнім дітям, які залишилися від їхнього шлюбу, і батькам вбитої жінки, а також довічно їх утримувати.