Сексологиня Олена Архипенко розповіла про необхідність статевого виховання у школах

Олена Архипенко. Скриншот: kanaldim.tv

Сексуальне виховання — це не лише про секс, а про широке коло питань, що цікавлять дитину на етапах дорослішання. Фахівці вважають, що статеве виховання допомагає дітям та підліткам зрозуміти себе, своє тіло, статеву ідентичність та сексуальність, а також навчитися взаємодіяти з іншими людьми в питаннях, пов'язаних зі статевими відносинами. Про це у "Ранку Вдома" розповіла психологиня-сексологиня Олена Архипенко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Яка зараз ситуація зі статевим вихованням в школах? Чи є воно? Якщо є, то в якому вигляді?

— Статеве виховання зараз є, проте зовсім не в такому вигляді, як нам хотілося б. Зараз немає загальнодержавної освітні програми зі статевого виховання. Тобто якісь напрацювання на цю тему йдуть, але поки що результату як такого немає.

Проте статеве виховання в школах все-таки є. Це радше виключення, аніж правило. Переважно статеве виховання впроваджують у приватних школах. Переважно це ініціатива батьків, або від педагогів. Інколи бувають такі ситуації, коли вчителі просто не знають, як впоратися з дітьми, які постійно тільки в цій темі. Вчителі просять ввести програму статевого виховання, аби можна було вчити дітей іншим предметам.

Звісно ж, це скоріше факультатив, ніж обов'язковий предмет. Тобто дитина завжди може відмовитися. Батьки також можуть відмовлятися. Не всі погоджуються.

Тобто вони не дозволяють дитині ходити на такі уроки і вдома не проводять ніякі розмови на цю тему?

— Це позиція "сам дізнається". Ми вже про це говорили. Це не дуже хороша ідея. 

Скажіть, будь ласка, хто має викладати в школі цей предмет?

—Ми розуміємо статеве виховання як окремий предмет. Має бути взагалі окремий викладач. Якщо школа планує навчати викладача, то це має бути або вчитель біології, або шкільний психолог. Звісно ж, якщо ні той, ні той не погоджується, то залишається можливість запросити спеціаліста.

Як довго триває курс статевого виховання?

— Це курс на постійній основі. Неможливо вивчити все. Статеве виховання починаємо з основ. Далі продовжуємо поглиблювати знання. Тобто теми повторюються, але вони стають "глибшими".

З якого віку треба вводити цей предмет?

— Це має бути п'ятий чи шостий клас. Коли діти тільки починають думати про відмінності статей. Тоді дітям треба розповідати про те, які є анатомічні відмінності між хлопчиками і дівчатками. Які фізіологічні зміни відбуваються і коли, потрібно порушувати питання взаємодії з протилежною статтю. Звісно, цей курс має починатися з основ, а далі розширюватися.

Чи розробляється зараз державна програма навчання за курсом статевого виховання?

— Є пропозиції, але жодна з них ще не запроваджена. Насправді є досвід європейських країн, де в школах цей предмет обов'язковий. Далеко не всі ці приклади гідні наслідування, тому що є позитивні програми, як, наприклад, у Норвегії. Є й негативні приклади. Наприклад, Велика Британія. Там батьки за голову хапаються від тої інформації, яка надається дітям у школі. Бо діти приходять та розказують таке, про що навіть батьки не знали.

Серед школярів існує запит на статеве виховання?

— Звісно, є, але тут виходить по принципу "і хочеться, і колеться". Тобто діти не можуть прийти й самі сказати, що вони хочуть вчити ту чи іншу інформацію.

Діти одразу починають цікавитися адекватністю цієї теми. Тому що є багато інформації з різних джерел, але де норма, вони поки не розуміють. Бо одна справа почути інформацію від людини, якій вони довіряють, інша — від однолітка. Після деяких лекцій зі статевого виховання діти навіть вилучають з лексикону образливі слова, пов'язані з частинами тіла.

Насправді я багато історій чула, коли вчитель біології абсолютно спокійно розповідає дітям про розмноження рослин, а коли йдеться про анатомію, то цю тему він дає на самостійне опрацювання. Мовляв, вивчіть самі, бо на наступному занятті буде тестування. Це не нормально.

Також цікаво: 

Прямий ефір