Садочки, школи та університети: як переселенці з України навчаються у Словенії

Школа у Словенії. Скриншот: kanaldim.tv

У квітні уряд Словенії поставив Україні 20 бронетранспортерів. У Словенії наразі проживає майже 10 000 українців. З тимчасовим захистом, серед іншого, вони отримали право на освіту. Усі дошкільні навчальні заклади тут платні, але для українців є знижки. Більше про організацію навчання для українських дітей в цій країні розповідається у "Ранку Вдома". 

https://www.youtube.com/watch?v=pTnIJGPCCyE

До дитячих садочків у Словенії приймають з 11 місяців. Усі дошкільні навчальні заклади тут платні, але для українців є знижки. Місць у садочках майже не було ще до напливу українських біженців, а зараз — тим паче. Усім доводиться чекати вступу у чергах. Ті українці, які працевлаштувалися у Словенії, за свою дитину в садочку платять зі знижкою. Українці, яким поки не вдалося знайти роботу, можуть безкоштовно віддавати свою малечу в садок. 

Обов'язкова шкільна освіта діє з 6 до 15 років, тобто до дев'ятого класу. Усі діти, які перебувають у Словенії, зобов'язані фізично відвідувати місцеві школи. Виключень немає і для українців. За відвідуванням слідкують спеціальні служби. Ті сім'ї, в яких дитина прогулюватиме навчання, можуть залишитися без допомоги від держави. 

Зазвичай українських дітей зараховують до найближчих навчальних закладів, тобто за місцем проживання, і у той клас, в якому ті навчалися на батьківщині. Спеціальних інтеграційних класів у словенських школах для українців не роблять, проте адаптуватися допомагають — проводять індивідуальні заняття зі словенської мови. Також на початку навчання можуть не оцінювати дітей, аби зайвий раз їх не травмувати. 

Університети також радо приймають українців. Умови вступу всюди різні, проте навчання для українців зазвичай безкоштовне. Загалом місцева система освіти готова навчати наших учнів, а вчителі намагаються зробити адаптацію українців легкою та швидкою.

Читайте також: Переселенка з Києва відкрила веганську кав'ярню у Лондоні

Прямий ефір