Рік незламності: пригадуємо найбільші успіхи України

Хроніка року війни. Скриншот: kanaldom.tv

Це був найскладніший рік в історії незалежної України, і він настільки насичений важливими подіями на фронтах, в тилу та на міжнародній арені, що побачити загальну картину вкрай непросто. Саме тому редакція "Ранку Вдома" пропонує згадати 5 фактів про рік боротьби Української держави за свободу та незалежність від Росії.

1. Провал операції "Взяти Київ за три дні"

З перших днів повномасштабної війни спротив України російській агресії перевершив найоптимістичніші очікування міжнародних експертів. Найкраще ілюструє битва за Київ, коли перші колони російської техніки потягнулися до передмість столиці одразу з кількох напрямків. Західні аналітики спрогнозували падіння міста у найближчі 48 чи 96 годин.

Через дві доби після початку вторгнення 26 лютого на російському пропагандистському сайті опублікували статтю "Наступление Росси и нового мира". Її автор подавав окупацію більшої частини України, включно з Києвом, як подію, яка вже відбулася. Тож, вочевидь, кремлівська верхівка дійсно плекала мрії швидко підкорити українську столицю. Однак завдяки стійкості й тактичної спритності сил оборони росіянам не вдалося навіть оточити Київ, не те щоб взяти його.

Ми й досі не можемо забути страшні кадри з Бучі та інших тимчасово окупованих міст Київщини. Але факт залишається фактом. Україна, попри все, досягла стратегічної перемоги над Росією, якої ніхто серйозно не очікував. Замість чотирьох днів битва за Київ тривала один місяць, один тиждень та один день. Вже на початку квітня росіяни, зазнавши величезних втрат, були змушені повністю вивести свої війська з регіону.

2. Успіх операції "Русский военный корабль…"

Водночас оборона півдня України вдалася лише частково. Російські війська з окупованого Криму за лічені дні просунулися на десятки кілометрів на північ та на початку березня фактично окупували Мелітополь та Херсон, підійшовши впритул до Миколаєва та Маріуполя. У захоплених містах озброєних загарбників зустріли мирні акції протесту місцевих жителів, які вразили не лише Україну.

На очах всього світу виплеканий Кремлем міф про те, що українці та росіяни нібито один народ, був зруйнований. Між тим, окупанти спробували швидко дійти до Одеси та підтримати там свій морський десант. Однак цим планам завадила успішна оборона Миколаєва та головний морський успіх України першого року війни. 14 квітня дві ракети "Нептун" потопили флагман Чорноморського флоту РФ —  крейсер "Москва". Це сталося біля Зміїного. Острів росіяни також покинули наприкінці червня і ще з липня 2022 року там майорить прапор України.

3. Героїчна оборона Маріуполя

Найщемливіший біль першого року війни — Маріуполь. На його захоплення Росія кинула щонайменше 14 тисяч військових, зокрема, з елітних частин. Обороняли майже півмільйонне місто приблизно 4500 українських воїнів, серед яких близько 1500 — бійці батальйону "Азов". Їхньою останньою цитаделлю став завод "Азовсталь", де вони стримували переважні сили окупантів аж до кінця травня.

Загалом героїчна оборона Маріуполя тривала 88 днів, з яких 82 пройшли у повному оточенні. Через постійні жахливі обстріли в місті загинули десятки тисяч цивільних. Влітку Росія застосувала ті самі варварські методи в Сєвєродонецьку та Лисичанську на Луганщині. Але успіхи окупантів були тимчасовими.

4. Ленд-ліз

Саме влітку, під час найзапекліших боїв на Донбасі почався непомітний перелом війни на користь України. Тоді наші Збройні сили почали вперше застосовувати потужну західну зброю на кшталт американських артилерійських ракетних комплексів HIMARS. Ще на початку весни країни Заходу відкрито відмовлялися поставляти Україні щось, крім протитанкових установок та касок. Європейські лідери, серед яких канцлер Німеччини Олаф Шольц та навіть генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, раз у раз повторювали, що мають бути обережними та не провокувати Росію на ескалацію через її постійний ядерний шантаж.

Невтомна праця українських дипломатів на міжнародних майданчиках разом зі стійкістю та професійністю запасу зрештою зламали ці упередження. Також свою справу зробив приклад Сполучених Штатів Америки, які ще 9 травня 2022 року вперше затвердили програму ленд-лізу для військової допомоги Україні. Це був прецедент з часів Другої світової війни. Саме рішучість США в лютому 2023 року забезпечила прорив, який ще рік тому здавався нечуваним. Німеччина погодилася поставити ЗСУ свої танки Leopard на додаток до британських Challenger та американських Abrams.

5. Блискучий контрнаступ ЗСУ

Навіть без західної важкої техніки Збройні сили України восени 2022 року здійснили дві блискучі контрнаступальні операції. Поряд з битвою за Київ на сторінках підручників історії обов'язково згадають прорив на Харківщині на початку вересня і поступове витіснення росіян з правого берега Дніпра. А в листопаді окупанти залишили Херсон, хоча перед тим Кремль нібито приєднав всю Херсонщину до Росії шляхом фейкових референдумів.

На успіхи України Росія відповіла мобілізацією, масованими обстрілами енергетичної інфраструктури України та просто відвертими терактами на кшталт ракетного удару по багатоповерхівці в Дніпрі 14 січня. Через рік після початку вторгнення мета Кремля поглинути Україну, на думку більшості аналітиків, стала недосяжною, а спроби росіян повністю окупувати принаймні Донбас розбиваються об місто-фортецю Бахмут. Але, що найголовніше, наприкінці першого року війни західні союзники почали говорити не просто про підтримку України, а про необхідність її перемоги на тлі повної поразки Росії. Коли ми всі прокинулися від обстрілів 24 лютого 2022 року, чи могли уявити собі, що за один рік відбудеться стільки історичних подій?

Також цікаво: "Лютий довжиною в рік": як Україна протягом 2021 року готувалася до повномасштабного вторгнення Росії

Прямий ефір