ПТСР провокує раннє старіння — результати досліджень

Передчасне старіння клітин. Скриншот: kanaldim.tv

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) ініціює передчасне старіння, запускаючи в організмі процес утворення зістарених (сенесцентних) клітин, які примушують інші клітини старіти та вмирати. Вже відомо, що у людей з ПТСР частіше виникають захворювання, пов'язані з віком. Нині в ЗСУ запроваджують британську систему виявлення ПТСР. Про сучасні методи лікування цього розладу, які потрібно впроваджувати, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Згідно результатів міжнародних досліджень, ПТСР призводить до передчасного старіння щонайменше на 10 років. В американському центрі вивчення ПТСР виявили також, що прискорене старіння спричиняє багато хвороб не за віком. Через війну нині цей стан спостерігається в багатьох молодих українців.

"Маркери старіння скорочуються протягом життя у кожної людини. Науковці побачили, що в людей з ПТСР маркери вкорочені, що викликає прискорене старіння", — пояснив професор Віктор Досенко.

Віктор Досенко — генетик і патофізіолог. Вивчає системні збої в організмі на генетичному рівні. Протягом останніх років досліджує зв'язок ПТСР з прискореним старінням та змінами в організмі.

"Він прогресує і підтягує з собою цілу команду захворювань, пов'язаних з віком, які нищать наш організм. Артеріальна гіпертензія, інфаркт міокарда, порушення мозкового кровообігу, аутоімунні захворювання, порушення роботи кишківника", — пояснює професор.

Зістареними можуть стати клітини мозку, нирок, шкіри, легень чи іншого органу. Така клітина, на відміну від старої, не вмирає, а живе далі та викликає запалення в організмі. Коли таких клітин стає багато, запалення поширюється на весь організм. Це пояснює нейродегенеративні процеси в головному мозку, які спостерігаються у людей з ПТСР.

"Нам потрібно вчасно діагностувати посттравматичний стресовий розлад і якісно його лікувати. Потрібна когнітивно-поведінкова травмофокусована терапія, або когнітивна процесуальна терапія. Ці методи дуже добре вивчені, затверджені міжнародними організаціями для лікування ПТСР", — резюмує Віктор Досенко.

Зараз науковець впроваджує у Збройних силах України британську систему виявлення ПТСР. Згодом потрібно впроваджувати сучасні методи лікування. Американські дослідники вже пишуть про подовження життя мишей, яким вчасно знищували зістарені клітини. Це можна зробити спеціальними речовинами сенолітиками, що можуть сприяти процесу здорового старіння, Якщо вітчизняним науковцям вдасться знайти ресурси, це може стати новим напрямом, що народиться в Україні.

Також цікаво:

Прямий ефір