Вчені винайшли препарат, який сповільнює розвиток хвороби Альцгеймера

Прорив у лікуванні хвороби Альцгеймера. Скриншот: kanaldim.tv

Вчені заявили, що винайшли препарат, який сповільнює розвиток хвороби Альцгеймера майже на третину. Про науковий експеримент та ефективність нового препарату розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Понад 50 мільйонів людей у світі страждають через хворобу Альцгеймера. Причина невиліковного захворювання — токсичні білки бета-амілоїди, які накопичуються в клітинах головного мозку у вигляді бляшок. Нещодавно іноземні видання повідомили про те, що вчені винайшли новий препарат, що знижує розвиток хвороби майже на третину. Це визнає професор Пол Йетс, який разом з колегами проводив клінічні дослідження. В науковому експерименті взяли участь понад 1700 пацієнтів з Канади, США, Японії, Євросоюзу та Австралії.

"Цей препарат знижує рівень амілоїдів. Від 70% до 80% пацієнтів, які брали участь у дослідженні, очистили свій мозок від аномальних білків. Крім цього, препарат сповільнює зниження когнітивних функцій приблизно на 35%", — пояснює професор Мельбурнського університету Пол Йетс.

Про те, наскільки експериментальний препарат ефективний і які побічні ефекти має, можна буде дізнатись лише з часом, каже професор Михайло Матяш. Майже 40 років він досліджує дегенеративні захворювання мозку, написав десятки наукових статей, які були опубліковані не лише в українських, а й закордонних виданнях. Вивчати тему старіння організму чоловік почав одразу після Чорнобильської катастрофи.

"За час моєї практики кілька разів було таке, що науковці захоплювалися тими чи іншими препаратами. Будемо надіятись, що це дійсно відкриття", — каже професор, завідувач кафедри загальної й медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Михайло Матяш.

Клінічні прояви недуги давно відомі, описані та досліджені. Проте однозначно поставити діагноз "хвороба Альцгеймера" складно. Можна говорити лише про когнітивні порушення, зниження уваги, пам'яті, мислення та поведінки, які є ознаками захворювання.

"Перший симптом — це розгубленість. Не розгубленість в результаті якоїсь емоційної чи травматичної події, наприклад, повітряної тривоги чи прильоту ракети. Йдеться про побутову розгубленість", — пояснює професор.

Побутова розгубленість — це привід негайно звернутися до сімейного лікаря. На ранній стадії ще є можливість зупинити розвиток хвороби.

"Фармакологічні препарати мають вплив на відповідні рецептори, які включені в обмінні процеси. Ті, які забезпечують ефективне функціонування нервових волокон. Нервових клітин у мозку декілька мільярдів, а зв'язків між клітинами декілька трильйонів. Кожен відросток нервової клітини ізольований своєрідною оболонкою, і ця оболонка з віком втрачається", — пояснює Михайло Матяш.

Хвороба Альцгеймера перебуває у фокусі уваги вчених вже протягом 20 років. Науковців цікавлять фактори розвитку та прогресування важкої патології та раніше невідомі симптоми, які можуть вказувати на появу небезпечної недуги в майбутньому.

"Ми досягли відповідного результату щодо продовження життя. Це заслуга фармакології, в тому числі. Я думаю, що найближчому майбутньому віднайдуть препарати, які будуть впливати на збереження когнітивних функцій. Розумових функцій, перш за все", — резюмував професор Михайло Матяш.

Також цікаво: "Цифровий міст" у мозку — експеримент, який поставив голландця на ноги після паралічу 

Прямий ефір