Психологічна підтримка жінок і ЛГТБ-спільноти: інтерв'ю з ініціаторкою проєкту "Її підтримка" Анною Хаєцькою

Анна Хаєцька. Скриншот: kanaldim.tv

Незалежний журнал для жінок "Wonderzine Україна" створив платформу психологічної допомоги "Її підтримка" для жінок та ЛГБТ-спільноти в Україні й за кордоном. Про те, як вона працює, сьогодні ми дізнавалися від головної редакторки журналу Анни Хаєцької. У "Ранку Вдома" говорили про те, як отримати допомогу, скільки сесій із психологом можна пройти та як самим психологам долучитися до ініціативи.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Як виникла ідея створення цієї платформи? У чому її актуальність та кому буде цікавою?

— Ідея з'явилася в кінці березня 2022 року, коли ми всі стали свідками того, що відбувалось, відбувалися на окупованих територіях. Зокрема, ми побачили фотографії Бучі. Я в той момент я знаходилася в Тернополі з сином. Коли побачила фото, то не могла усвідомити, як таке можливо. На той момент я не могла з друзями туди поїхати, з'явилася необхідність адресної допомоги. Хоча б в онлайн. Тоді ми з командою придумали ось цю форму психологічної допомоги.

Ми зрозуміли, що ці люди були свідками зґвалтувань, катувань, вбивств. Їм необхідна була допомога. Якось дуже швидко в нас з'явилася назва "Її підтримка". Ми медіа для жінок та для ЛГБТ-спільноти. Тому сформулювався такий фокус. Ми почали шукати психологів. На той момент ми не мали фінансування.

Ми написали на нашому сайті оголошення про пошук психологів на волонтерських засадах. Прийшло дуже багато людей працювати. Перед нами стояла задача перевірити освіту, перевірити дипломи, досвід роботи. Щоб це було кваліфікована допомога.

 Розкажіть, будь ласка, як саме працює платформа?

—  В нас досить таки проста логістика. Так давно ще гугл форма і люди можуть заповнити цю форму. Це конфіденційно. Ви вказуйте своє ім'я, максимально формулюйте запит і залишити ваш контакт, щоб адміністратор з вами зв'язалися. Потім ми віддаємо ці запити психологам. Після цього адміністраторка дає контакт психолога людині, яка потребує терапії. Дуже важливо, щоб людина сама набрала психолога. Це все відбувається в телеграмі. Не обов'язково там брати трубку, дзвонити, тобто все максимально просто.

— Які найчастіше запити приходять до вас від жінок? Які від представників ЛГБТ спільноти?

— Якщо брати початок нашої роботи, то здебільшого це були люди, які виїхали за кордон. Це були жінки. Переважно 70%. Зараз все навпаки, 90% людей з України й лише 10% — з-за кордону. Популярні запити — це вигорання, депресія, виснаження. На жаль, регулярно ми отримуємо запити пов'язані зі зґвалтуваннями.

З якими запитами зверталися жінки, які виїхали за кордон? 

— Як адаптуватися в новій країні? Це втрата дому, тому що багато хто справді втратив дім. Людям дуже важко з цим жити. До такого важко  адаптуватися, і ми весь час працювали з тим, щоб підтримати цих людей, щоб вони знайшли сили адаптуватися, жити далі в тій новій країні, де вони вирішили. Зараз більшість повернулася. Щодо людей, які залишалися весь час в Україні дуже багато вигорання, виснаження, знесилення.

Розкажіть, будь ласка, про психологів, які залучені до проєкту.

— Ми працюємо з психологами різних напрямків. Цей гештальт, це КПТ, психоаналіз, бо є різні запити. Дуже часто люди навіть пишуть у своєму зверненні, що хочуть працювати з гештальт психологом. Ми прагнемо закрити запити людей. З нами вже працювало 2 200 осіб. Якщо брати у відсотковому відношення, то це 80% жінок і 20% представників ЛГБТ-спільноти.

Приходять і чоловіки. Здебільшого це військові, які отримали серйозні психічні травми на передовій. Це ті чоловіки, які повернулися з фронту, або приїздять у відпустку. Якщо ми бачимо, що це людина військова чи жінка, чи чоловік, ми максимально швидко віддаємо її запит у роботу. Щоб цій людині максимально швидко допомогти.

Як довго людина має займатися з психологом, щоб був прогрес?

— Ми надаємо три сеанси. Зараз ми хочемо знайти фінансування, щоб надавати п'ять сеансів. пацієнтів. Якщо це гострий стан, то навіть трьох сеансів достатньо. Якщо людина захоче займатися більше, то ми не відмовимо. Один сеанс зазвичай триває 50 хвилин онлайн. Дуже важливо підтримувати зоровий контакт.

Які плани у вас?

— Мені б хотілося зробити більше волонтерських сесій, щоб людина мала довший супровід. Така потреба існує. Бувають такі дні, що ми отримуємо 100 запитів в день. Особливо після бомбардувань, коли ми бачимо смерть людей. Звісно, хотілося б допомогти більшій кількості людей.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір