Проєкт "Відлуння Києва" — про звуки столиці говоримо з музикантом Тихоном Левченком

Тихон Левченко. Фото: kanaldom.tv

Музикант та саунд-продюсер Тихон Левченко випустив проєкт "Відлуння Києва". Він записав, як звучать відлуння у найзнаковіших для столиці місцях. До цього списку потрапили Батьківщина-Мати, Києво-Печерська лавра, покинутий автобусний парк № 7 та багато іншого.

Як записуються відлуння будівель і для чого це потрібно — розповів музикант, саунд-продюсер Тихон Левченко в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анна Кузіна та Костянтин Войтенко.

— Що являє собою проєкт "Відлуння Києва"?

— Я записав луну найзнаковіших місць Києва, а точніше, це реверберація — відображення від звуку, яке є в будь-якому приміщенні. Припустимо, ми зараз сидимо, і теж від стін є якийсь відгук. Припустимо, храми чи якісь важливі кластери міста, наприклад, Бессарабський ринок чи метро, ​​— це все можна використати у своїй музиці. Я музикант і продюсер, і щодня користуюся цим, тому вирішив цим скористатися.

Ця думка мене відвідала на виставці Андрія Сагайдаковського в "Мистецькому арсеналі", коли я взяв гітару, щоби щось зіграти, а охоронець прибіг і заборонив мені грати, хоча спочатку гітара планувалася як частина перформансу, аби будь-хто міг ущипнути її, якось із нею повзаємодіяти.

Я почув відгомін цих стін у "Мистецькому арсеналі", чого не можна зробити, коли там відбуваються виставки, бо люди намагаються тихо говорити, і якісь сплески самотніх звуків там неможливо почути. А тут я на гітарі зіграв, почув і захотів використати. І ось тоді ця думка почала розкручуватися в моїй голові, і ось тепер ми тут із вами сидимо, обговорюємо "Відлуння Києва".

— Відлуння можна записати в будь-якому місці?

— Так, луну можна писати практично скрізь. Звичайно, у приміщеннях її краще чути, ніж на вулиці. А місця я вибирав за принципом того, що, за ідеєю, буде цікаво художньо звучати, і те, що дуже важливо для іноземців.

Наприклад, щоразу, коли я проїжджав мостом Патона і бачив, що деякі водії таксі перехрещувалися, я розумів, що це про Лавру. Відповідно, Лавра — це важливий символ православного світу, тому, звісно, ​​вона потрібна. Будь-які храми добре звучать, тому що спочатку вони будувалися для великих скупчень людей. У храмах, по суті, з’явилася та музика, яку ми сьогодні знаємо: ті самі піснеспіви хоральні та літургії.

Праворуч від Лаври розташована Батьківщина-Мати. Я знав, що вона порожня всередині, й тут у мене все зійшлося, тому що, наприклад, у музиці існує таке поняття, як пластинчаста реверберація або пружина реверберація, тобто коли звук подається на пластину. Я подумав, що прикольно, можна буде зробити таке художнє відсилання від Батьківщини до цієї пластинчастої реверберації, відповідно, захотів її додати до цього проєкту.

Спустився в метро, ​​побачив там на іконках ще якісь собори, зрозумів: "Ага, це теж важливо". Пішов у ці собори.

Спочатку я подавався на грант Українського культурного фонду, і список був ширшим. Я розумів, що якщо я це робитиму на гроші платників податків, то треба прямо взяти всі можливі монастирі. Але коли фінансування не отримав, вирішив це робити за власний кошт. Зрозумів, що проєкт набуває трохи авторського бачення.

— До яких місць було найскладніше потрапити?

— До місць, де були бюрократичні перешкоди. І там, де я не розумів, із ким спілкуюся. Напевно, найскладніше було з Маріїнським палацом. Я кілька місяців намагався пробратися до них. Вони мене відфутболили спочатку до Офісу президента України, я писав листа до Офісу президента України. Написав, думаю: "Добре, якщо вже я пишу листа, напишу весь список, який мене цікавить. Може, мені на деяких із цих локацій допоможуть". Вони побачили весь цей список і написали: "Звертайтеся безпосередньо до комунального підприємства". Загалом, я повернувся назад у Маріїнський палац, умовляннями охорони та інших людей... Я запропонував викупити всі 15 квитків для екскурсії, це максимальна кількість для групи, і просто замість 40 хвилин екскурсії провести цей час із колонкою та записати відгомін стін Маріїнського палацу.

— Відгомін чого ти записуєш? Голоса чи інструмента?

— Чудове питання. Я програю з великої колонки імпульс, в якому є всі частоти, що чує людина: від 20 герц до 20 тис. герц. Відлуння стін на цей імпульс, на всі ці частоти я записую на рекордер, на мікрофони звичайні. І потім, коли, припустимо, ми цю луну завантажуємо у програму та граємо на гітарі або говоримо своїми голосами, у нас є якісь частоти. Якщо я беру акорд на гітарі — це 440 герц. Таким чином беруться ці 440 герц із того записаного відлуння та накладаються на мою ноту гітари, на мої 440 герц. Виходить не імітація тих приміщень, а справді те відлуння стін, і саме так звучала б наша мова або інші музичні інструменти в цих приміщеннях.

Тобто можна зробити так, ніби ми граємо концерт у цьому приміщенні. У цьому було завдання.

— Для кого зроблено цей проєкт?

— Технічно — це, звичайно, більше для музикантів, для звукорежисерів, для продюсерів, бо тепер це можна використовувати. Але в більш метафоричному чи ідеологічному сенсі мені було цікаво розповісти про цю технологію. Зараз деякі знайомі кіношники кажуть: "Так це ж круто! Ми коли знімаємо локації, крім того, що ми на камерах це можемо зняти, ми записуємо луну, це буквально кілька хвилин. І потім, коли озвучують актори свої голоси, ми накладаємо луну цієї локації, і виходить повне влучення".

Ще мені хотілося просто помандрувати всіма цими місцями і подивитися на всі ці події, на всі ці місця з ракурсу звуку. Тобто тепер залишилися не тільки фотографії або відеозаписи цих приміщень, а в нас є і звук.

— Яке у тебе улюблене місце за звуком?

— Батьківщина-Мати справді незвично звучить. Це сталева комора, там на четвертому поверсі я це записував. А загалом храми всі дуже круто звучать. Вдалося записати кілька храмів, і вони різні за розмірами, відповідно, луна різна. Це розширює інструментарій для музиканта. Тобто, якщо йому потрібно більшу читабельність тексту виявити, наприклад, у голосі вокаліста, то він може використати Андріївську церкву, а якщо йому потрібен якийсь більший храм, наприклад, для скрипкових історій чи оркестрових, то він може взяти Володимирський собор чи Софію Київську.

— Усі ці відлуння можна завантажити безкоштовно?

— Так, звичайно, це все безкоштовно і можна завантажити. Це повноцінні пресети, які можна навіть змінювати. Можна розширити стерео, можна еквалізувати трохи, додати верхніх частот або прибрати.

Медіа-партнери
Прямий ефір