Втративши ногу та зір на "Азовсталі", він продовжує працювати на перемогу України — історія захисника Маріуполя

Владислав "Вікіпедія" Жайворонок. Скриншот: kanaldim.tv

Бійця полку "Азов" Владислава Жайворонка вже збиралися класти у чорний пакет, але його врятували у підвалах "Азовсталі". У матеріалі "Ранку Вдома" дізнавайтеся історію "азовця", який з першого дня тримав оборону Маріуполя, а потім "Азовсталі", важкопораненим пройшов російський полон, а повернувшись — продовжує наближати перемогу України.

Його збиралися класти у чорний пакет. Однак військова медикиня все ж випитала його групу крові, зібрала необхідну кількість інших поранених, змішала кров й перелила бійцю.

"Жахливо зараз це згадувати, бо один з тих хлопців з позивним "Юра". Його обміняли й він пішов далі воювати. Потім загинув. Він позичив мені кров, тепер я буду відпрацьовувати", — пригадує ветеран Владислав "Вікіпедія" Жайворонок.

Владислав Жайворонок з Берислава у Херсонській області. Його долю визначило відео, яке хлопцю показав друг, що служив в "Азові".

"Він у 2015 році знімав на відео наслідки ураження Маріуполя російською системою "Град". Це ще був перший раз після обстрілу. Це жахливо, все горить, все в диму лежать люди поранені, хтось загинув, хтось живий. Ці "азовці", яких я тоді не знав, рятували цивільних. Я бачив координацію, вони розуміли одне одного, чинили злагоджено", — додає "Вікіпедія". 

Тоді Владислав відчув небезпеку й для свого міста. Каже, боявся, що не буде готовий. Того ж у 2018 році непридатний, за оцінками медиків, хлопець пройшов жорсткий відбір в "Азов". Там отримав позивний "Вікіпедія".

Владислав обрав для служби рідкісний на той час напрямок — аеророзвідку. З дитинства хлопець захоплювався авіамоделюванням. Навчався на радіотехнічному факультеті Одеського політеху, тож вирішив використати свої навички.

Захисник вважав себе пацифістом та уникнути прямого контакту з противником — не вийшло. На п'ятий день повномасштабної війни "Вікіпедія" з побратимами виконували операцію в тилу противника де й потрапили у засідку. Після поранення Влад зміг відстрілюватися та ще й надати медичну допомогу пораненому побратиму.

У своєму взводі "Вікіпедія" виконував аж три функції — оператора дрона, розвідника та медика. Владислав виконував їх до останнього дня на "Азовсталі". Важке поранення отримав проти ночі 16 травня 2022 року, саме перед екстракцією.

"На нас викинули протитанкову керовану ракету, щось типу "фагота". В групі нас було четверо, двоє отримали поранення. Найцікавіше те, що нас фактично врятувала підготовка по тактиці. Ми йшли згідно з нормативами. Між людьми була відстань у 20 метрів. Поранення отримав перший та останній боєць у групі. Це фактично нас врятувало", — додає ветеран. 

Влад одразу осліп на праве око, у нього були перебиті обидві руки, а нога надірвана. Боєць пригадує, що тоді, як медик, порушив правила.

"Перед тим, як накладати турнікет на ногу, я перевірив  геніталії. Це не правильно, але чоловікам дуже важливо знати, що все на місці. Треба знати чи є резон накладати турнікет. Я зрозумів, що все гаразд і наклав собі турнікет", — зізнався Владислав "Вікіпедія" Жайворонок.

Попри значну втрату крові, Владислав продовжував виконувати функції зв'язківця. У цілковитій антисанітарії "Азовсталі", під канонади вибухів, Владиславу ампутували ногу старою ржавою пилкою.

Буквально через кілька годин після операції Владислава разом з іншими пораненими вивезли до тимчасово окупованого Новоазовська, а звідти вже в Донецьк. У лікарні псевдореспубліки боєць "Вікіпедія" провів майже два місяці без належного лікування. Коли його звільнили з полону і він потрапив у Запоріжжя, то здивувався, що в місті багато дивних конструкцій, які нібито захищають від прильотів.

"Після Маріуполя бачити таке дивно. Бо тилові міста мають час підготуватися та розбудувати життя під землею. Треба ховатися якомога глибше, щоб там прожити довше. Що це за мішки? З міст треба робити реальні фортеці", — резюмував ветеран Владислав Жайворонок.

Для "Вікіпедії" честь завжди була вищою за власне життя. Це свідомий вибір, каже захисник. З такими ж людьми він служив у Маріуполі. Зараз Владислав працює в Департаменті молоді та спорту міста Києва, допомагає реалізуватися у спорті ветеранам з інвалідністю. Де-юре, боєць з позивним "Вікіпедія" списаний з обліку, але продовжує співпрацювати з армією.

Читайте також: Сотні українців прийшли на забіг, аби нагадати про полонених "азовців" та вшанувати загиблих

Прямий ефір