Про школярів-супергероїв, ознаки інсульту та освітній проєкт "Супергерої FAST" — інтерв'ю з Наталією Ольберт-Сінько та Дмитром Лебединцем

Наталія Ольберт-Сінько та Дмитро Лебединець. Скриншот: kanaldim.tv

Освітня програма "Супергерої FAST" — міжнародна кампанія, яка проводиться у понад 20 країнах світу. Це інтерактивна навчальна програма для дітей 5-9 років, яка в ігровій формі навчає дітей розпізнавати перші ознаки інсульту та викликати "швидку".

Проєкт реалізується за підтримки Всесвітньої організації інсульту. Україні — одна з перших запровадила таке навчання. Про актуальність програми під час війни, перші результати навчання та симптоми хвороби у "Ранку Вдома" розповіла координаторка проєкту Наталя Ольберт-Сінько та лікар-невролог Дмитро Лебединець.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Розкажіть про програму. Яка її мета і на кого вона розрахована?

Ольберт-Сінько: Програма розрахована на всіх українців. Це освітня програма, яка має на меті навчити дітей розпізнавати симптоми інсульту, щоб вони знали про них і, якщо потрібно, врятували життя своїх близьких. Ця програма зараз реалізовується у двадцяти країнах світу. Україна є одною з перших, яка почала реалізувати цю програму ще в грудні 2020 року. Вона була розроблена Інститутом Македонії. Тобто це науково доведена програма, яка в ігровій формі розказує про симптоми інсульту. Дітки класно це запам'ятовують.

Ми вже знаємо навіть випадки, коли діти вдома бачать певні симптоми, наприклад, у бабусь та дідусів. Такий випадок реально стався у Львові. Дівчинка побачила, що інсульт починається у її бабусі. Вони викликали "швидку". Виявилося, що це інсульт. Бабці рятували життя. Тут важливо якнайшвидше надати допомогу.

 Які фахівці та організація працювали над програмою.

Ольберт-Сінько: Грецький інститут розробив цю програму. Є така ініціатива Angels  — це міжнародна ініціатива, яка прагне навчити лікарів якісно та швидко надавати послуги людям з ознаками інсульту.  Міжнародна асоціація інсульту підтвердила цю програму. Тобто вона є науково доведеною.

Коли програма з'явилася саме в Україні? Чи можна підбивати перші підсумки?

Ольберт-Сінько: Ми почали працювати у 2020 році. За три роки до програми долучилися понад шість тисяч вчителів. Йдеться про молодшу школу. Матеріали у відкритому доступі. Педагоги звантажувати ці матеріали й використовували під час навчання. Понад 60 тисяч дітей опанували програму. Ціль — мільйон дітей, які повинні навчитися розпізнавати інсульт та вміли допомагати своїм рідним.

Закликаємо вчителів реєструватися на сайті проєкту, долучатися до програми, вчити діток. Дітки дуже класно цю програму реагують, бо вона створена в простій ігровій формі. Цього року Харківська школа №33 отримала найкращі результати серед усіх шкіл 20 країн світу по реалізації цієї програми. Для них це була можливість відірватися від реалій та усвідомлювали важливість цієї історії.

  Наскільки ця програма актуальна під час повномасштабної війни?

Лебединець: Кількість інсультів під час війни зросла. Зважаючи на стрес, зважаючи на відсутність медикаментів стався приріст на 20%. Якщо раніше на 100 000 тисяч населення було триста інсультів, то зараз це приблизно 360 випадків. Тобто ми маємо понад 130 000 випадків інсульту щороку.

Дітям важливо бути обізнаними під час війни, бо вони більшість часу проводять з бабусями та дідусями, у багатьох поруч немає батьків. Якщо у дідуся або бабусі проявляться симптоми інсульту, то дитина може викликати "швидку".

Якщо допомога надана вчасно, то людина старшого віку може повернутися до нормального життя. Треба розуміти, що перші чотири з половиною години — це "золотий час" надання допомоги пацієнту з інсультом. Тому, якщо в цей час викликати швидку, то людина принаймні не буде інвалідом після лікування.

Як розпізнати інсульт у себе або в близьких?

Лебединець: Є міжнародно прийнятий акронім — FAST. Face — обличчя, що опускається або сповзає на один бік (оніміння). Людина не може посміхнутися. Arms — чи є слабкість в одній руці (поява м’язової слабкості). Рука падає як пліть. Speach — порушення мовлення, зміна тембру голосу. Людина не може чітко промовити фразу. Time — якщо ці симптоми є, пора терміново викликати швидку допомогу.

Ольберт-Сінько: Треба розуміти, що інсульт помолодшав. Тож дитина, яка вміє розпізнати інсульт, може врятувати життя й батькам. Також зазначу, що в нашій програмі навчання є такі елементи, коли вони можуть багато чого робити з дідусями, бабусями. Під час цього діти вчать своїх рідних також симптомам інсульту. Тобто вони приходять додому, приносять певні поробки, які вони зробили в школі, заповнюють разом різні анкети, грають в ігри.

Якщо такий випадок стався на території, де немає можливості викликати швидку. Що робити в таких випадках?

Лебединець: На превеликий жаль, інсульт лікується тільки в медзакладі. Бо під час інсульту трапляється трамбування судини або крововилив в головний мозок. Розв'язувати цю проблему можна лише в лікарні. Знову ж таки, з'ясувати це ішемічний інсульт чи геморагічний інсульт можна лише з допомогою томографа. Навіть якщо ви на тимчасово окупованих територіях, намагайтеся людину доставити у стаціонар, або пробуйте викликати "швидку". 

Якщо бачимо ознаки інсульту, то людину потрібно надати горизонтальне положення, підійняти голову на 30-45 градусів. Викликати швидку. Нічого не давати пити. Навіть, якщо у пацієнта зникли ознаки інсульту, все одно потрібно дочекатися лікарів. Не можна скасовувати виклик.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір