ДП "МПІУ" долучилось до промоції виставки "Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя" у Києво-Печерській лаврі
Перекладачка жестової мови ДП "МПІУ" Уляна Шумило разом із ведучим телеканалу українського іномовлення FREEДОМ Олегом Борисовим взяли участь у записі промоційного ролика виставки "Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя", що відкрилая в Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" 27 вересня.
Сама Уляна родом з Маріуполя. Ролик містить синхронний переклад жестовою мовою та є частиною соціальної ініціативи українського іномовлення, спрямованої на переклад проєктів каналу "Дім" жестовою мовою, виробництво безпекових роликів для людей із порушенням слуху і реалізацію державної стратегії зі створення безбар'єрного простору в Україні.
Виставка "Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя" приурочена до Дня міста-героя Маріуполя, який відзначають 29 вересня. Вона покликана зруйнувати міфи радянської та російської пропаганди про історію Маріуполя, познайомити відвідувачів із багатонаціональним та культурним спадком міста. Організаторами виставки стали Міністерство культури та стратегічних комунікацій, Маріупольська міська рада, Маріупольський краєзнавчий музей і творча команда "Місто Марії".
Експозиція висвітлює трагічні сторінки історії Маріуполя — від примусового переселення до Приазов'я кримських греків, вірмен, волохів у XVIII столітті до російської окупації міста у ХХІ столітті, через що тисячі людей так само були змушені залишити свої домівки.
Одним із головних артефактів виставки є ікона "Святий Георгій у житії", датована XI століттям. Цю реліквію греки привезли до Маріуполя під час переселення з Криму. Наразі вона зберігається в Національному художньому музеї України. Також відвідувачі зможуть побачити унікальну плащаницю XVIII століття, привезену кримськими греками до Приазов'я. Реліквія зберігалась у Маріуполі і вцілила завдяки тому, що під час російського вторгнення перебувала на реставрації у Києві.
"Маріуполь — місто з унікальною історією, яку сформували різні етноси, мови, релігії та світогляди. Це розмаїття стало його силою і водночас вразливістю. Російська пропаганда віками намагалася знищити козацьке та багатонаціональне минуле Маріуполя, переписуючи історію сходу України. Ця трагедія перегукується із сучасною історією Маріуполя. Як і тоді, сьогодні сотні тисяч родин були змушені покинути свої оселі через війну", — зазначають в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Виставка триватиме з 27 вересня до 27 жовтня.
Проєкти каналу "Дім", перекладені жестовою мовою, доступні на сайті та на YouTube-каналі.