Пошук зниклих безвісти українців: інтерв'ю зі співзасновником ГО "Група Патріот" Олегом Котенком

Олег Котенко. Скриншот: kanaldim.tv

За час повномасштабної війни в Україні безвісти зникли 26 тисяч осіб, 11 тисяч із яких — це цивільні. Про пошук зниклих безвісти у "Ранку Вдома" розповів співзасновник громадської організації "Група Патріот" Олег Котенко. Говорили про те, як побудована робота організації, у яких регіонах України вона працює та як звернутися за допомогою.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Ким сьогодні опікується "Група Патріот"? Як взагалі побудована ваша робота?

— Організація працює з 2014 року. Ми одні з перших, хто почав займатися обміном полонених та пошуком безвісти зниклих. До повномасштабного вторгнення ми працювали як громадська організація, потім члени організації пішли захищати Україну зі зброєю в руках.

Наша команда продовжила працювати. Ми присутні у кожному регіоні. Команда, яка працювала, при офісі уповноваженого, продовжує працювати, і ми дійсно дуже багато робимо роботи разом в нашу державу.

Як може звернутися до вас людина, яка шукає зниклих родичів чи друзів?

— Телефонуйте на гарячу лінію 0 800 33 92 47. Наші фахівці проконсультують. Ми просимо звертатись не тільки до державних органів, а й до громадських організацій, таких як наша. Ми підписуємо меморандум з подібними організаціями. В Україні багато організацій, які взялись допомагати рідним зниклих безвісти.

Як ви організовуєте оцю операцію з пошуку та надто коли особа зникла з тимчасово окупованої території?

— Безвісти зниклі — це цивільні й військові. Якщо ми кажемо про військових, то проводиться опитування. Ми хочемо зрозуміти, чи людина загинула, чи потрапила у полон. Починається пошук. В основному ми дивимося інформацію у російських Telegram-каналах. Вони виставляють дуже багато інформації.

Ми також опитуємо тих, хто звільнився з полону. В нас є портфоліо дуже велике на понад 10 000 осіб. Це тільки офіційна частина. Розкрити усі секрети не можу.

Скажіть, будь ласка, які служби та спеціалісти працюють у команді?

— Ми співпрацюємо з усіма державними органами, які дотичні до цього процесу. Це Служба безпеки України, Головне управління розвідки, МВС, Нацполіція, МОЗ. Ви знаєте, що в Україну повертаємо тіла загиблих, які залишились на окупованих територіях. Це були домовленості з Російською Федерацією через Червоний Хрест. Треба якомога швидше повертати тіла додому.

Процес впізнання передбачає ДНК-експертизу та інші шляхи ідентифікації тіл. До речі, ми є ініціаторами закону про стоматологію. Тобто перед виходом на фронт людині роблять зубну карту. Тому що ДНК-експертиза це дуже гарно, але нам потрібні інші можливості для ідентифікації.

Є випадки, коли людину вважають загиблою, а потім виявляється, що він чи вона були у полоні. Потім героя звільняють з полону. Коли ми розуміємо, що завтра людина повернеться з полону, то готуємо до цього її рідних. Ми дуже хочемо повернути усіх, кого ми розшукуємо.

Який алгоритм застосовується для родин щодо інформаційної безпеки?

— Люди звертаються до різних інстанцій та до волонтерів. Серед останніх можуть бути шахраї. Вони просять гроші за інформацію. Насправді люди, які займаються пошуком безвісти зниклих не беруть за це грошей. Держава також не бере грошей. 

Ми просимо рідних утриматися від публікації в інтернеті фото людини, яку розшукують. Особливо, фотографій у формі зі знаками. Коли ведуться перемовини про обмін полоненими, то частіше за все передають списки з рядовим складом. Тобто військовий може сказати, що він рядовий. Якщо агресор не дізнається, що він офіцер, то шанси обміняти цю людину зростають.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір