Підтримка України на шляху до ЄС — хто і як допомагає: "Официальный разговор" із Вадимом Галайчуком
Угоду про асоціацію з Євросоюзом Україна підписала п’ять років тому. За ці п’ять років було виконано 54% вимог цього документа.
Коли Україна повністю виконає умови Угоди про асоціацію і як ЄС підтримує країну на шляху до євроінтеграції — розповів перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС Вадим Галайчук у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".
Ведуча — Анна Нитченко.
— Як ви зараз оцінюєте світову підтримку України на шляху до Євросоюзу?
— Дуже правильною і своєчасною була ініціатива президента Зеленського показати нашим партнерам, що ми, дотримуючись нашого курсу на євроінтеграцію, також хочемо, щоб була чітка демонстрація з боку наших партнерів того, що вони підтримують нашу європейську перспективу.
Після того, як було підписано Угоду про асоціацію, пройшло вже п’ять років. Ми вже бачимо результати цієї угоди, ми бачимо, де вона потребує доопрацювання, і ми розуміємо, що політична і громадська підтримка України залежить від того, наскільки наші громадяни відчувають на собі ефект від того, що ми виконуємо, як прийнято говорити, своє домашнє завдання, наближаємо своє законодавство до європейських стандартів і робимо життя громадян краще. Для громадянина зрозуміло, коли його життєві стандарти зростають, коли він розуміє, що їжа, яку він споживає, безпечна, тому що вона виготовлена за стандартами, які ухвалені в Євросоюзі.
Йому зрозуміло, що освіта, яку отримують його діти, теж стандартизована і високої якості. Коли зростає зарплата, коли зростає якість медичного обслуговування, коли громадяни, перетинаючи кордон України, не відчувають при цьому ніяких складнощів і проблем.
Останні два коронавірусних роки показали, що безвіз — досить серйозне досягнення. Це мало величезний ефект, як економічний, так і політичний, в плані підтримки громадянами Євросоюзу. Тому зараз ми активно ведемо переговори якраз з тих питань, які цікавлять наших громадян, наш бізнес, в першу чергу.
Стандарти високі, вони не даються просто так, за них хтось повинен заплатити. Зрозуміло, що держава всіма можливостями, засобами, силами допомагатиме українському бізнесу виконувати стандарти, піднімати якість своєї продукції, сприяє укладанню нових контрактів.
Наші європейські партнери досить активно допомагають Україні. Сьогодні ми говорили про те, що, наприклад, в рамках нової політики сусідства передбачено отримання 2,7 млрд євро для того, щоб бізнес і громадяни відчули підтримку. Додатково, за різними підрахунками, понад 17 млрд грн готовий інвестувати європейський бізнес в різні українські проекти.
Тому ми впевнені в тому, що поступово, коли ми покажемо нашим громадянам той ефект, який дає євроінтеграція, ми отримаємо повну підтримку, яка і зараз досить висока. Після того, як ми проведемо переговори з нашими європейськими партнерами і вони задекларують європейську перспективу України, ми досить швидко виконаємо те домашнє завдання. На сьогоднішній день, за підрахунками уряду, ми на 54% виконали завдання щодо ухвалення відповідного законодавства, цей відсоток буде рости досить інтенсивно, і ми отримаємо довгоочікувану перспективу.
— Як довго ми будемо втілювати в життя 46%, які залишилися?
— Протягом останніх двох років через обмеження, які були викликані пандемією, парламент елементарно не міг робити свою роботу. Парламент не збирався. А коли зібрався, то ми повинні були голосувати ті закони, які, в першу чергу, були спрямовані на допомогу громадянам, допомогу бізнесу, допомогу медичній системі. Тому досить повільними були темпи виконання наших зобов’язань.
У лютому цього року вперше в історії український парламент затвердив програму законодавчих робіт. У цій програмі є багато законів, які спрямовані саме на виконання зобов’язань. Зараз проведена величезна робота з координації зусиль Верховної Ради України та уряду України для затвердження програми уряду України, де євроатлантична інтеграція займають дуже серйозне місце, де вказані пріоритети, в яких ми будемо працювати.
Тому я впевнений, що з початком нового політичного сезону ми досить інтенсивно почнемо ухвалювати необхідні закони. Ми неодноразово бачили в залі Верховної Ради 300+ голосів за правильні євроінтеграційні ініціативи президента і уряду. Тому я оптимістично дивлюся на новий політичний сезон. Я впевнений, що до кінця року ми покажемо проривні темпи в законодавчій роботі, і вийдемо на саміт Україна-ЄС, який запланований на жовтень, на саміт Східного партнерства, який запланований на грудень, з дуже хорошими результатами.
— Які є очікування за результатами саміту Україна-ЄС?
— В першу чергу, у нас є чіткий, покроковий план з виконання наших зобов’язань в основних сферах. Ми продемонстрували і досить інтенсивні темпи з напрацюванню пропозицій щодо змін до Угоди про асоціацію, в торговельну її частину. Досить хороший досвід накопичений щодо виконання нами умов торговельної угоди, і ми бачимо, що потрібно міняти. І тут ми дуже сподіваємося, що нам підуть назустріч.
Величезним викликом для України і для українського бізнесу є європейський "зелений" курс. Зараз йдуть переговори, де ми бачимо, що нас почули. До України буде особливе ставлення як до асоційованого партнера, і український бізнес отримає необхідну підтримку для того, щоб українські товари були конкурентоспроможними на європейському ринку.
— Які часові рамки щодо вступу в ЄС ставить Україні? 5, 10 років або більше?
— Як відомо, Туреччина перебуває в процесі переговорів про вступ до ЄС вже, здається, 30 років, тому рамки тут ставити досить складно. Ми уважно стежимо за тими процесами, які зараз відбуваються в країнах Балтії. Ми бачимо, що ті пріоритети, які Україна поставила перед собою, отримали підтримку в Євросоюзі. Тому, після підписання відповідних меморандумів, ми будемо мати чітку картину розуміння того, на що ми можемо розраховувати.
Як відомо, рішення в ЄС ухвалюються всіма державами-членами, а тому для того, щоб говорити конкретно про якусь перспективу, треба цей процес з кожною країною-членом пройти, чим зараз дуже інтенсивно займається президент України, уряд України. Займаються напрацюванням ось таких двосторонніх меморандумів для розуміння того, що наше прагнення до Євросоюзу буде підтримано всіма країнами-членами ЄС в найближчій перспективі.