Підтримка ліквідаторів аварії на ЧАЕС у Донецькій області: "Официальный разговор" із Дмитром Пожарським

Дмитрий Пожарский. Скриншот видео: kanaldom.tv

Із дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції минуло 35 років. У Донецькій області зареєстровано понад 8 тис. осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як у Донецькій області захищені ліквідатори аварії, а також які кошти передбачені цього року на матеріальну і медичну допомогу чорнобильцям — розповів заступник начальника управління — начальник відділу реалізації пільг департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА Дмитро Пожарський у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

— У зв’язку з річницею Чорнобильської катастрофи в Донецькій області передбачені якісь виплати?

— Відповідно до розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації, з обласного бюджету виділено кошти для надання матеріальної допомоги ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції першої категорії.

Це люди з інвалідністю, які проживають в області. Майже 3 тис. осіб отримають виплати по 1,5 тис. грн з обласного бюджету. Загальна сума, спрямована на цю матеріальну допомогу, — 4 470 000 гривень. Виплати вже почалися.

— Скільки загалом ліквідаторів аварії на ЧАЕС проживає в Донецькій області?

— На території Донецької області зареєстровано 8 865 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, діляться на ліквідаторів і потерпілих. В області проживає майже 6 тис. ліквідаторів. З них 1 760 осіб — це люди з інвалідністю першої категорії, які отримають зазначену виплату.

Також в області проживають 1 100 потерпілих. В області зареєстровано 778 ліквідаторів, які вже померли. Також в області проживають 1 115 людей, які брали участь в ліквідації ядерних аварій.

— Розкажіть про процес заміни посвідчень ліквідаторів Чорнобильської катастрофи.

— У 2018 році урядом було ухвалено рішення замінити посвідчення деяким категоріям осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Здебільшого це стосувалося першої категорії. В області планувалося замінити 3 360 таких посвідчень. На сьогодні залишилося замінити лише 65 з них. Доручення уряду майже виконано.

Це стосується осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2). Решта категорій залишаються зі своїм старим посвідченням і користуються пільгами, які передбачені чинним законодавством.

— Які програми існують для чорнобильців?

— У нас є закон, який передбачає цілу низку пільг для таких осіб. Це пільги на житлово-комунальні послуги, на проїзд, медичні пільги. Зокрема, з державного бюджету фінансується програма соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На цей рік дотації державного бюджету збільшені і вони становлять 29,5 млн грн. Найбільше грошей додали на санаторно-курортне лікування — з 1 800 000 до 3 800 000, тому цього року оздоровитися зможуть більше чорнобильців.

— Як відбувається оздоровлення ліквідаторів?

— Санаторно-курортне лікування безкоштовне для ліквідаторів першої категорії. Вони звертаються до медичного закладу, отримують довідку і звертаються до місцевих органів соціального захисту населення. Вони стають в чергу і вибирають заклад, в якому вони будуть проходити санаторно-курортне лікування.

Уряд нещодавно встановив граничну вартість путівки на санаторно-курортне лікування, вона становить 8 262 грн для осіб першої категорії. Саме на цю суму люди можуть безкоштовно оздоровитися.

Також в області діє програма оздоровлення дітей. З 2019 роки діти, що постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, безкоштовно оздоровлюються в наших закладах по області. Минулого року, незважаючи на карантин, 288 дітей отримали безкоштовне оздоровлення в закладах "Артек" і "Молода гвардія".

— Міжнародні організації допомагають особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС?

— У нас є державна й обласна допомога. Наприклад, з бюджету області виплачують компенсації чорнобильцям за медичні послуги та протезування зубів. Міжнародні організації до цього непричетні. З обласного бюджету на ці послуги виділено в поточному році 2 700 000 грн. Кожен чорнобилець першої категорії безкоштовно отримає ліки приблизно на 900 грн.

— Розкажіть про програми підтримки переселенців, які існують сьогодні.

— Програми підтримки є, але ми чекаємо на державну програму підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО), щоб на підставі державної програми розробити обласну програму для ВПО.

Зазначу, що внутрішньо переміщені особи з переліку чорнобильців користуються всіма тими правами, що й інші жителі Донецької області. Ніякої дискримінації немає, вони можуть і оздоровитися, й отримати безкоштовні ліки, й отримати пільги на житлово-комунальні послуги. Для цього потрібно прийти до органів соціального захисту, їх проконсультують і нададуть допомогу.

Прямий ефір