Початок ядерного роззброєння України та День морської піхоти — 23 травня в історії

Зустрічаємо четвер, 23 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

23 травня 1592 року у Венеції інквізиція заарештувала італійського філософа Джордано Бруно за звинуваченням в єресі. Приводом стали доноси венеційського аристократа Джованні Моченіго, бо він стверджував, що філософ має альтернативний погляд на християнство. Після восьмирічного ув'язнення суд інквізиції засудив Бруно до страти. Спалили його на площі Кампо деї Фіорі у Римі. Згодом на місці страти філософу встановили пам'ятник.

Цього дня 1910 року у Києві піднявся у небо перший вітчизняний літак "Кудашев-1". Це був перший аероплан, створений не просто на території України, а й всієї тогочасної Російської імперії. Пілотував його сам конструктор, професор кафедри Олександр Кудашев. Трьохсоткілограмовий біплан пролетів кілька десятків метрів, після чого успішно приземлився.

86 років тому у нідерландському Роттердамі вбили лідера ОУН полковника Євгена Коновальця. Це була ретельно спланована спецоперація, якою керував сам Йосип Сталін. 46-річного лідера українських націоналістів ліквідували за допомогою вибухового пристрою, замасковану під коробку шоколадних цукерок. Передав її полковнику "нквсник" Павло Судоплатов. Вбивство Коновальця поглибили наявні серед націоналістів розбіжності й зрештою призвело до розколу організації на дві ворожі фракції.

23 травня 1992 року був підписаний Лісабонський протокол. Перший документ незалежної України, що стосувався проблем ядерного роззброєння. За ним Україна, Білорусь і Казахстан зобов'язалися передати Росії або ж утилізувати всі стратегічні ядерні боєголовки. Лісабонський протокол підписав тодішній міністр закордонних справ України Анатолій Зленко. Після його ратифікації почалось ядерне роззброєння України.

Сьогодні в Україні відзначають День морської піхоти. Загальнодержавне свято започаткували 2014 року. Дату обрали не випадково. 23 травня 1918 року гетьман Скоропадський видав указ про формування бригади морської піхоти. На беретному знаку піхотинців зображені меч, якір, крила, які символізують завдання, котрі виконують воїни на суші, на морі та у повітрі. Їхній девіз — "Вірний завжди". За роки повномасштабної війни морські піхотинці ЗСУ не раз демонстрували, що навіть у найскладніших ситуаціях здатні переламати хід подій та здолати ворога.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір