"Перетворіть вік на свого союзника": психологиня Наталя Підлісна про кризу середнього віку

Криза середнього віку притаманна лише чоловікам! Так вважає багато людей. Втім фахівці спростовують цей стереотип. Кого торкається криза середнього віку, які симптоми має та як з ними боротися, пояснила психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Що таке криза середнього віку? Хто і коли взагалі переживає її?
— Криза середнього віку стосується і жінок, і чоловіків, і визначається як період емоційних потрясінь в середньому віці. Одні фахівці кажуть, що це період 35-45 років, інші — 40-50 років. Загалом цей період характеризується сильним прагненням до змін.
Тож, можна визначити поняття "середній вік", як спосіб переоцінки, підведення проміжних результатів і повторного самовизначення.
Як би не називали цю кризу, цей період однозначно несе в собі зміни у світогляді, в ставленні до навколишнього світу та оточення. Всі люди, перебуваючи в цій кризі, виявляють, що старі правила і звичні схеми не працюють. Додам, що ця криза виникає часто у людей з високими амбіціями.
— Які перші симптоми цього стану?
— Їх багато. Першим симптомом може стати бажання кинути хорошу роботу, або заняття, які приносили задоволення. Коли в людини з'явилося бажання просто втекти від всього, або коли все не подобається в собі, оточення дратує, або викликає гнів.
Ще один симптом — порівняння. Коли ви порівнюєте себе з іншими людьми свого віку, які вам здається, досягли більшого, ніж ви.
Є ще один соціальний симптом — навколо вас стає дуже багато молодих людей. Ви або намагаєтеся більше часу проводити з ними, або навпаки — уникаєте їх компанії, тому що вам не некомфортно відчувати свій вік. Або ви відчуваєте трансформацію, характерну для цього віку.
— Що це за трансформація?
— Внутрішня напруга і відчуття того, що зараз треба все змінити.
— Як позбутися цих переживань, полегшити цей кризовий період? Існують якісь рекомендації у психологів?
— По-перше, треба визнати наявність важкої ситуації й дати їм я. Бо коли ви визнаєте той факт, що у вас почалася криза середини життя, то ви починаєте все це контролювати. По-друге, треба проаналізувати свої цінності, критично оцінити ваші плани, ваші мрії згідно з реальністю. По-третє, треба виділити найближчі життєві цілі й усвідомити той факт, що ви не всемогутні. Треба прийняти роль об'єктивних обмежень, які не дозволять будувати все згідно з юнацькими планами.
Намагайтеся підтримувати молодість в собі. Відчувайте себе зацікавленим, захопленим. Дивуйтеся більше. Бо якщо кожен день життя схожий на попередній, мозок, просто втрачає здатність пристосовуватися до нових ситуацій. Не треба боротися з віком. Треба зробити його своїм союзником. Треба насолоджуватися тим, що у вас середній вік, і ви зараз можете освоїти якісь нові психологічні ролі.
Читайте також:
- Як стати впевненим у собі: поради психологині Наталі Підлісної
- Погіршення пам'яті під час війни: впоратися із проблемою допомагає Наталя Підлісна
- Чому діти міняються ролями з дорослими: про психологічний вік українців розповіла Наталя Підлісна