"Перетворіть вік на свого союзника": психологиня Наталя Підлісна про кризу середнього віку

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Криза середнього віку притаманна лише чоловікам! Так вважає багато людей. Втім фахівці спростовують цей стереотип. Кого торкається криза середнього віку, які симптоми має та як з ними боротися, пояснила психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.  

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке криза середнього віку? Хто і коли взагалі переживає її?

— Криза середнього віку стосується і жінок, і чоловіків, і визначається як період емоційних потрясінь в середньому віці. Одні фахівці кажуть, що це період 35-45 років, інші — 40-50 років. Загалом цей період характеризується сильним прагненням до змін.

Тож, можна визначити поняття "середній вік", як спосіб переоцінки, підведення проміжних результатів і повторного самовизначення.

Як би не називали цю кризу, цей період однозначно несе в собі зміни у світогляді, в ставленні до навколишнього світу та оточення. Всі люди, перебуваючи в цій кризі, виявляють, що старі правила і звичні схеми не працюють. Додам, що ця криза виникає часто у людей з високими амбіціями.

— Які перші симптоми цього стану?

—  Їх багато. Першим симптомом може стати бажання кинути хорошу роботу, або заняття, які приносили задоволення. Коли в людини з'явилося бажання просто втекти від всього, або коли все не подобається в собі, оточення дратує, або викликає гнів.

Ще один симптом — порівняння. Коли ви порівнюєте себе з іншими людьми свого віку, які вам здається, досягли більшого, ніж ви.

Є ще один соціальний симптом — навколо вас стає дуже багато молодих людей. Ви або намагаєтеся більше часу проводити з ними, або навпаки — уникаєте їх компанії, тому що вам не некомфортно відчувати свій вік. Або ви відчуваєте трансформацію, характерну для цього віку.

— Що це за трансформація?

— Внутрішня напруга і відчуття того, що зараз треба все змінити.

— Як позбутися цих переживань, полегшити цей кризовий період? Існують якісь рекомендації у психологів?

— По-перше, треба визнати наявність важкої ситуації й дати їм я. Бо коли ви визнаєте той факт, що у вас почалася криза середини життя, то ви починаєте все це контролювати. По-друге, треба проаналізувати свої цінності, критично оцінити ваші плани, ваші мрії згідно з реальністю. По-третє, треба виділити найближчі життєві цілі й усвідомити той факт, що ви не всемогутні. Треба прийняти роль об'єктивних обмежень, які не дозволять будувати все згідно з юнацькими планами.

Намагайтеся підтримувати молодість в собі. Відчувайте себе зацікавленим, захопленим. Дивуйтеся більше. Бо якщо кожен день життя схожий на попередній, мозок, просто втрачає здатність пристосовуватися до нових ситуацій. Не треба боротися з віком. Треба зробити його своїм союзником. Треба насолоджуватися тим, що у вас середній вік, і ви зараз можете освоїти якісь нові психологічні ролі.

Читайте також:

Прямий ефір