Не можна одночасно боятися і сміятися: про гумор говоримо із психологинею Наталією Підлісною

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Гумор — це потужний інструмент, який допомагає розслабитися, встановити потужний зв’язок з однодумцями, чинити опір пропаганді. А от яку дію на українців чинить чорний гумор, та як сміх допомагає знизити напругу й оздоровитися, розповіла психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.

Українці зараз рятує гумор. Чи нормально сміятися під час війни?

— Гумор — це потужний інструмент захисту нашої психіки. Це доведено досвідом. Нам треба вижити. Є такий відомий рецепт, який свого часу озвучив американський письменник Марк Твен: "Світ вцілів, бо сміявся". Правда, гумор це дуже потужний інструмент боротьби зі стресом. Є такий сталий механізм: не можна одночасно боятися і сміятися. Тобто хороший сміх не сумісний з тривогою та страхом. І гумор — це опір. Ми маємо навчитися опиратися не тільки війську, зброї, а й пропаганді. Коли люди жартують, то відштовхують ворогів та перемагають пропаганду.

Зараз у соцмережах дуже багато чорного гумору. Як вважаєте, чому такий сплеск стався?

— Чорний гумор — це ж гумор з присмаком цинізму. Це просте глузування над смертю, над насильством. І це ж велика задача всіх народів, які воюють, глузувати над смертю. Результати одного дослідження свідчать про те, що чорний гумор не люблять люди з низьким рівнем інтелекту, з середньою освітою та зі схильністю до агресії. Коли рясніють постами типу: "Ми їх хрестили, ми й відспіваємо!", то це не наша кровожерність, це ознака освіченої нації, яка в мирні часи має низьку агресію.

— Науковці стверджують, що гарний гумор знімає напругу. Як це працює?

— Існує навіть наука, яка вивчає вплив сміху на здоров'я людини — гелетологія. Під час сміху в організмі виробляється гормон радості.

Цікаво, що американський психолог Вільям Фрай розглядав сміх, як особливий спосіб дихання, де вдих дуже потужний і довгий, а видих — короткий та інтенсивний. Тоді легені здатні просто виштовхати все повітря і звільнитися в процесі сміху, тобто сміх очищає верхні дихальні шляхи, покращує циркуляцію крові в організмі, а тоді знімається напруження м'язів і таким чином знімається напруга.

При цьому в самій голові відбувається біохімічний буревій. Зокрема, відбувається кількість ендорфінів, які пригнічують біль та дають нам задоволення. А ще зменшується викид кортизолу та адреналіну.

До речі, я колись читала, що 10 хвилин сміху знижують артеріальний тиск. Тобто сміх — це просто лікувальний засіб, який нам дала природа, і він не має побічної дії.

Також цікаво:

Прямий ефір