Не будіть в українцях звіра: засновник проєкту Ukrainian Beasts розповів про нове життя картин Марії Примаченко

Євген Скрипник. Скриншот: kanaldim.tv

Проєкт Ukrainian Beasts Unleashed випустив благодійну колекцію мерчу із зображенням звірів української художниці Марії Примаченко. Кошти з продажу підуть на мурал у дитячій лікарні "Охматдит" та на будівництво артцентру та музею Примаченко у селі Болотня. Фандрейзинговий проєкт покликаний підтримати культурну спадщину мисткині та розповісти світові про красу України, розповів у "Ранку Вдома" голова громадської організації "ШУМ Рейв" Євген Скрипник.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Чому ви вирішили створити проєкт Ukrainian Beasts? Яка його філософія та головне завдання?

— Це проєкт про збереження і поширення культурної спадщини Марії Примаченко. Ми вирішили показати, як звірі з малюнків виходять у світ. Наш головний меседж: "Не треба будити в українців звіра!". Бо ми тоді ще стаємо сильнішими.

Взагалі ідея випускати світшоти з картинами Марії Примаченко з'явилася після того, як в музей мисткині в Іванкові влучила російська ракета і сталася пожежа. На щастя, картини врятували, але нас цим розізлили. Тож проєкт Ukrainian Beasts нагадує окупантам, що вони не змогли знищити фрагмент нашої культури, а навпаки зробили нас сильнішими.

— Не можу не зробити комплімент стосовно вашого світшота дуже прикольний. Це принт картини Марії Примаченко?

— Так, елемент взятий з картини Марії Примаченко.

— Такі світшоти — це реклама проєкту чи вагома його частина? Взагалі хто та як може долучитися до Ukrainian Beasts?

— Наразі це не тільки комунікаційний проєкт, а ще і фандрейзингова кампанія. Ми розмалювали стіну лікарні "Охматдит" муралом з використанням елементів робіт Марії Примаченко. Дякувати львівській формації "Фарбований Лис" і художнику Тарасу, який це намалював.

Мурал на стінах "Охматдиту". Фото: ukrainianbeasts.com

Проєкт Ukrainian Beasts збирає кошти на дві цілі. Перша — домалювати стіни на території "Охматдиту", а друга — створення музейного комплексу імені Марії Примаченко в селі Болотня, де народилася художниця.

— Тобто гроші від продажів світшотів ви віддаєте на будівництво музею імені Примаченко? Де можна придбати таку річ?

— Світшот можна купити на сайті Ukrainian Beasts. 80% чистого прибутку з мерча йде якраз на фандрейзингові компанії — на створення музейного комплексу в селі Болотня. В нас вже є багато замовлень з-за кордону та з різних куточків України. Це спосіб показати цих звірів світу.

Оскільки ми фандрейзингова і комунікаційна компанія, то працюємо під замовлення. Є позиції, які вже відшиті, а є за передзамовленням. Тобто ви його купуєте, і після оплати ми відправляємо його на виробництво. За два тижні людині приходить светр.

Світшот з казковим конем Марії Примаченко. Фото: ukrainianbeasts.com

У нас немає багато фінансового ресурсу, аби винаймати великий склад, бо всі гроші мають йти на створення музейного комплексу, який, до речі, створюватиме фонд родини Марії Примаченко. Ми, як партнери, віддаємо кошти.

— Яким буде цей музей?

— Важливо не плутати краєзнавчий музей в Іванкові та створення нового музею Примаченко у її рідному селі. Ми збираємо кошти на створення музейного комплексу в селі Болотня. Якщо музей в Іванкові був краєзнавчий, то цей музей буде приватним.

Це буде сучасний музейний комплекс, оранжерея, артрезиденція. Саме приміщення матиме форму хвоста дракона, там дуже цікавий задум. Наповнення буде таким, якого не буде в жодному музеї.

Марія Примаченко. Фото: ukrainer.net

— Ви представляєте громадську організацію "ШУМ Рейв та ініціювали Примаченківський проєкт. Чим ви займалися раніше?

— Історія громадської організації "ШУМ Рейв" почалася у Слов'янську ще у 2019 році. Ми її організовували, як протест на відсутність нічного культурного життя у місті. Не було ніякої культурної альтернативи для молоді, тож ми стали організовувати вечірки. Я мав досвід. Івент розглядався не просто як вечірка, а як інструмент роботи з молоддю. В нас була одна з цілей — показати усім, що Донбас — це Україна. Попри купу культурних проєктів вийшло зробити щось таке, що залучило молодь і змусило її подорожувати всередині регіону, що дуже важливо.

У 2020 році, коли почався карантин, ми зрозуміли, що люди будуть подорожувати всередині країни, тож ми почали займатися вже збереженням і поширенням культурної спадщини Донецької та Луганської областей. Знімали відеосети на Білокузьминівській крейдяній скелі — дивовижний витвір природи поблизу Краматорська, знімали сети з діджеями у Лисичанську, який зараз окупований Росією. Також знімали відео в науково-дослідному інституті високих напруг у Слов'янську — це взагалі унікальне місце для України.

У 2021 році ми змогли організувати круту вечірку, на яку приїхало близько 250 людей з різних куточків України: Київ, Одеса, Харків, Львів, Івано-Франківськ. Саме тоді ми зрозуміли, що досягли головної цілі — люди їхали на вихідні не в Київ, а з Києва у Слов'янськ. Інтерсіті з Києва до Слов'янська їде стільки ж часу, як до Львова, але люди обрали нас.

Читайте також:

Прямий ефір