Можливий штурм Слов'янська, ситуація з мером Святогірська та обміління Сіверського Дінця: інтерв'ю з Вадимом Ляхом

Вадим Лях. Скріншот відео: kanaldom.tv

Росія вже понад місяць заявляє про підготовку до штурму міста Слов'янська на Донеччині, щоб далі піти на захоплення столиці регіону — Краматорська. Зараз Слов'янськ є прифронтовим містом, але вже не раз зазнавав ракетних та авіаобстрілів, і воєнна ситуація посилюється. Зі 100-тисячного Слов'янська евакуювалося 70% населення, наразі у місті залишаються 25-30 тисяч мешканців.

Про життя прифронтового міста сьогодні, 8 червня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів міський голова, керівник міської військової адміністрації Слов'янська Вадим Лях.

Ситуація у місті

— Як минула ніч? Розкажіть, яка зараз ситуація в місті?

— Ця ніч минула спокійно, без обстрілів. Сьогодні, як і вчора, основні завдання перед військовою адміністрацією Слов'янська — це евакуація населення, а також постачання населенню питної води. Бо понад тиждень у місті немає води.

— Російська Федерація готує наступ на Слов'янськ. Радник керівника Офісу президента України Олексій Арестович, наприклад, прогнозує, що Слов'янськ "ось-ось" вже буде в облозі, буквально за тиждень. Що ви з цього приводу скажете?

— Історія зі штурмом Слов'янська, про що говорить Російська Федерація, триває, мабуть, понад місяць. Саме тоді було оголошено, що Донецька та Луганська області — це пріоритет для російської армії. І з того часу небезпека зберігається.

На сьогодні основні бойові дії ведуться у Святогірській громаді. І була гаряча точка — місто Лиман.

Щодо Слов'янська. На сьогодні ворожа артилерія б'є по селищах, що розташовані поряд із містом. А саме місто піддається ракетним та авіаударам.

— За передислокацією російських військ, за тими силами, які ви зараз спостерігаєте на околицях Слов'янська, що ви бачите?

— Я не можу коментувати цю тему. Це питання краще ставити військовим. Я маю інформацію лише від Генерального штабу ЗСУ та те, що озвучує у своїх звітах перед телеканалами керівник області.

— Тоді щодо інфраструктури? Ви вже сказали про відсутність у місті водопостачання. Знаємо про проблеми зі світлом.

— Проблема в тому, що вся інфраструктура міста розташована за його межами, маю на увазі електролінію, водопостачання. А селища, які розташовані поряд із містом, зазнають обстрілів і, відповідно, комунікації руйнуються, відновлювати їх все складніше та складніше.

Але ми не залишаємо надії та робимо все можливе. Електрика відновлена, вона зараз є. А щодо води — по місту встановлюємо місткості для води, заповнюємо їх, розвозимо воду автотранспортом у мікрорайони. Також люди можуть отримувати воду через свердловини, які є у місті, бювети. Зрозуміло, що хотілося б більше, але поки я не бачу великого ажіотажу, впораємося. До того ж, запаси питної води для розвезення були зроблені заздалегідь. І сьогодні цю воду розвозимо до населення.

— А що це за вода? Де ви її берете, наскільки вона придатна для вживання, чи треба додаткове фільтрування?

— Це вода, яка збереглася на фільтрувальній станції, у резервуарах, після того, як зупинилася подача. Це вже відфільтрована вода "Води Донбасу" та відповідно нашого міського водоканалу. Було зроблено її запас на 10-15 днів. І зараз ми її використовуємо.

— Евакуація із міста триває?

— Так, традиційно у двох напрямках. Зі Слов'янська веземо людей до Дніпра, де люди самі визначаються, в якому напрямку їм рухатися далі. А також зі Слов'янська веземо до Покровська, далі — електричками до Дніпра, далі в західні області. Це вже з розселенням, щоб люди відчували себе захищеними, мали змогу десь оселитися, де за ними буде певний догляд, тобто організовано харчування та ночівлю.

— Під Слов'янськом у місті Миколаївка розташована Слов'янська теплоелектростанція. Вона була зупинена кілька тижнів тому. Це якось позначилося на житті територіальної громади? І яка взагалі ситуація у передмісті Слов'янська — Миколаївці, селищах?

— У цих селищах також відбувається евакуація. Люди, зокрема, намагаються евакуюватися і через Слов'янськ. На автобуси, які ми організовуємо з міста, нерідко записуються представники сусідніх громад. Та сама Миколаївська громада розташована ближче до лінії фронту, тому вони зазнають частих обстрілів.

І я використовую всі можливі варіанти, щоб закликати людей евакуюватися, поки це є більш-менш безпечним, поки ще є можливість. Тому що досвід інших міст, громад показує, що надалі евакуюватись буде складніше, це буде небезпечно для життя.

Крім того, для тих, хто залишається, — невідомо, якою буде ситуація в місті з інфраструктурою, комунікаціями. Ось електрику відновили, але ніхто не дасть гарантії, скільки це триватиме. Інфраструктура страждає, небезпека наближається. Тому якщо є можливість виїхати — треба виїжджати.

— А якою є ситуація з грошима у населення, чи можливо зняти готівку в банкоматах? В області ж працюють тільки два банки — "Ощадбанк" і "ПриватБанк", і, звичайно, одиниці відділень.

— Усі соціальні виплати, робота "Укрпошти", банкоматів основних банків — робота організована, наскільки це можливо за нинішніх умов. В принципі, відстоявши невелику чергу, люди мають змогу і зняти готівку, і отримати пенсії, соціальні виплати. Цей механізм у нас відпрацьований з початку воєнних дій, доки збоїв не було.

Так, люди мають певні страхи — а що ж буде наступного місяця? Але ми бачимо, що сьогодні державні органи працюють стабільно та дозволяють людям відчувати якусь певну захищеність у цьому питанні. Але зрозуміло, що все може змінитися будь-якої миті.

Щодо підвезення продуктів. Торгові точки працюють усі, вони не закриваються. Підвезення продуктів здійснюється із напрямку міста Дніпра. Тому постачання необхідних продуктів надходить постійно. Також надається гуманітарна допомога. Вона також стабільно надходить у місто, тому тут все нормально.

Що сталося із мером Святогірська

— У Святогірську зараз складна ситуація. Це за 30 км від Слов'янська. Вчора у соцмережах поширили звернення міського голови Святогірська Володимира Бандури, який уже казав речі проти ЗСУ із підтримкою Росії. Ймовірно, мер перебуває під тиском, можливо, у полоні. За вашими відчуттями, що це було?

— Мені поки що важко сказати. Це відео справді зробило резонанс. Що сталося — поки що коментувати складно. Це відео йшло під назвою "Полон або самовільно...". Я поки що не готовий прокоментувати, я не маю додаткової інформації з цього приводу.

Але те, що там сказано, звісно, викликає великі сумніви. Ми ж тут поряд перебуваємо, спілкуємось і з представниками Святогірської громади. Раніше ми взагалі були однією громадою Слов'янська. Тому я думаю, що тут є над чим поміркувати та, відповідно, є що спростовувати з того сказаного.

— Так, це відео викликало у багатьох шок. Тому що Бандура там прямо виносить звинувачення на адресу українських військових та української влади. Але при цьому, як я пам'ятаю, сам Бандура має зовсім інші погляди.

— Згоден. Тому що за особистого спілкування ніколи не було таких висловлювань і взагалі натяків на цю тематику. Тому тут ще раз говорю: треба обережно і все-таки детально вивчати цей випадок.

Обміління Сіверського Дінця та обстріл водоводів

— Поряд зі Слов'янськом протікає річка Сіверський Донець — головна водна артерія Донбасу. Можете звичайною мовою пояснити, чому річка міліє у різні періоди, та чи пов'язане з бойовими діями нинішнє обміління Сіверського Дінця ось біля Святогірська?

— Всі, хто бував у наших місцях раніше, починаючи від Ізюма, від Оскільського водосховища і сплавлялися на байдарках вниз Сіверським Дінцем, знають, що на цій річці великий каскад гідротехнічних споруд. Вони регулювали рівень води у річці. На сьогодні багато з них зруйновані, частина цих споруд опинилися на окупованій території. Тому відбувається те, що ми бачимо.

Місяця півтора тому річка просто виходила з берегів, а сьогодні вона міліє. Зараз начебто знову поповнюється потік води. Але спрогнозувати процес дуже складно. Сьогодні його контролювати практично неможливо. Але я бачу, що спеціалісти займаються цим процесом.

— Наскільки критично для Слов'янської громади обміління Сіверського Дінця?

— 30-40% водопостачання нашого міста забезпечував Маяцький водовід (розташований у селі Маяки між Слов'янськом та Святогірськом, — ред.). На сьогодні вже ця тема, на жаль, закрита. Спочатку в результаті обстрілу там були перебиті лінії електропередач, водовід був знеструмлений, рівень води впав до критичного, і неможливо було запасатися водою. Наразі там розбомбили підстанцію та електрична частина відновленню вже не підлягає. Тому вже неможливо брати воду із Маяцького водоводу.

Щодо решти водоводів поки що складно сказати, бо вони теж під постійними обстрілами, і що буде завтра — спрогнозувати дуже складно. Якщо сьогодні вода перебуватиме у нормальному стані, що буде завтра — ніхто не скаже.

— А скільки зараз людей лишаються без води?

— Якщо ми говоримо про централізоване водопостачання, на сьогодні все місто без води. Єдині способи набрати воду — це свердловини у місті та приватному секторі, встановлені по місту місткості для води та підвезення.

Підвезення води здійснюється постійно. До цього процесу залучені всі одиниці техніки з ранку до вечора. Якщо говорити про проблемні місця, це густонаселений мікрорайон Артема. Там черги людей біля свердловин більше, ніж у центрі. А в центрі міста я бачу, що 2-3 особи стоять, щоб поповнити запаси води.

Тому збільшуємо кількість місткостей. Отримуємо їх як гуманітарну допомогу від благодійних організацій практично щодня. Намагаємося їх встановити якнайбільше і далі займатися їхнім наповненням.

— Тобто без центрального водопостачання зараз близько 25-30 тисяч людей — це кількість людей, які перебувають у Слов'янську?

— Так. Але вода — це проблема усієї Донецької області. У кожного міста своя історія, але багато хто живиться з річки Сіверський Донець.

Медіа-партнери
Прямий ефір