Міжнародне право на боці України: що кажуть експерти про відновлення територіальної цілісності за українською формулою миру

Чи зможе ООН відновити українські кордони? Скриншот: kanaldim.tv

Відновлення територіальної цілісності, згідно зі статутом ООН — один із пунктів української формули миру. Програму підтримали вже понад 60 країн. На жаль, на мапі світу багато "сірих зон". Країни не можуть відновити цілісність протягом десятиліть. Як це вдасться Україні. Про це журналісти "Ранку Вдома" запитали в експертів.

Міжнародне право — на боці України. Українську формулу миру підтримали понад 60 країн. Та чи зможе ООН відновити українські кордони?

"У неї немає власної армії, тому що блакитні шоломи — це не є армія ООН. Це миротворці. Через це виникає певна суперечність. Організація Об'єднаних Націй — це та структура, яка має слідкувати за міжнародно визнаними кордонами. Втім, час від часу виникають кризи, пов'язані з цим", — каже політолог Олексій Якубін.

Україна далеко не перша країна, яка потрапила у таку кризу. Вона почалася майже одразу після створення ООН. 1948 рік. Перша арабсько-ізраїльська війна, і розпочалась вона через резолюцію ООН. За рік до цього Організація Об'єднаних Націй ухвалила план щодо розділення Палестини. Низка арабських країн його не визнала. Там вважали резолюцію несправедливою і пішли на Ізраїль війною. Той її виграв.

"До цього часу Палестина не створена окрема держава. Хоча ця резолюція 1948 року стосувалася формування в Ізраїлі двох держав. Можна подивитись на ситуацію на Корейському півострові. Або, наприклад, ситуацію з Північним Кіпром", — провадить Олексій Якубін.

Північний Кіпр на острові Кіпр, Придністров'я в Молдові, Абхазія та Осетії у Грузії та квазі республіки "ДНР" та "ЛНР" в Україні. Таких сірих зон на мапі світу багато. Країни протягом десятиліть не можуть відновити територіальну цілісність.

Вдалося це одиницям. Як от Німеччині, яку розділили у 1945 році на ФРН та НДР. Федеративна Республіка Німеччина завжди вважала східну частину окупованою. Кожен новий канцлер наполягав на територіальній цілісності країни.

"Але це скоріше виняток. Ще один приклад — ситуація в Югославії, де в тому числі ООН намагалися розібратися. Не можна назвати це успіхом, але великої війни вдалося уникнути. Хоча певні суперечності там до цього часу залишилося", — резюмує Олексій Якубін.

Тимчасово частково окупувавши Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області, та автономну Республіку Крим, Путін заклав ці суперечності на далеке майбутнє. У Конституції РФ це вже нібито російські території, але цивілізований світ цього не визнає.

"Вже не питання, чи буде формула реалізована? Тепер питання виключно в тому, які держави проявлять своє лідерство для конкретних пунктів української формули миру", — заявляв президент України Володимир Зеленський.

США та учасники з G7 наголошували на необхідності справедливого миру, який би поважав територіальну цілісність та суверенітет. Це принцип закладений у статуті ООН, заявляв президент США Джо Байден.

Найкращим підтвердженням її резолюцій стануть успіхи на фронті. Росія не розуміє мови дипломатії, тож доводиться користуватись послугами впливового "перекладача" — силами оборони України.

Читайте також: Покарання винних та компенсація Росією збитків: що пропонує українська формула миру

Прямий ефір