"Мені не соромно, що я росіянин. Мені соромно, що вони — теж росіяни": інтерв'ю з російським мільйонером Чичваркіним

Євген Чичваркін. Скріншот відео: kanaldom.tv

Євген Чичваркін — відомий російський бізнесмен, людина, яка пройшла шлях від продавця на ринку до мультимільйонера. Співзасновник та колишній співвласник мережі салонів сотового зв'язку "Евросеть". Але у 2008 році через тиск російської влади за одну добу він ухвалив рішення і залишив Росію, вилетів до Лондона. У Великій Британії росіянин займається винним та ресторанним бізнесом.

Чичваркін також відомий як прихильник українського Євромайдану, послідовний критик президента РФ Володимира Путіна, політики Росії щодо України та окупації Криму.

В інтерв'ю телеканалам "Дом" та UA Євген Чичваркін розповів, чи стало жити гірше родичам російських чиновників в Англії після санкцій, чи може Захід передавати гроші олігархів Україні, і заради чого Абрамович став посередником на українсько-російських перемовинах.

Три слова про Путіна

— Євгене, ви один із тих, хто, як у пісні, поїхав жити до Лондона. Вам ще Москва сниться?

— Звичайно, і снитиметься до старості. Це ж моє дитинство, і воно завжди з тобою.

— Охарактеризуйте трьома термінами стан Путіна та кремлівської влади на сьогодні.

— Трьома словами... Озлобленість, неприйняття поразки та вседозволеність.

— Як ви вважаєте, у Кремлі вже розлучилися з ідеєю про "денацифікацію" та "демілітаризацію" України?

— Звичайно, ні. Це вони зараз просто перегруповують сили, відводять на інші позиції. Вважаю, що треба продовжувати зміцнювати і Дніпро, і Київ. І треба далі вимагати більше озброєнь у Європи та закривати небо. Це все необхідно і всі ці заходи потрібно лише посилювати якнайшвидше. І, звичайно, посилювати санкційний тиск.

— Після провалу бліцкригу, що для Путіна перемога у війні проти України?

— Додавити та додушити. Не треба мати ілюзій щодо відступів на Київському та Чернігівському напрямах.

— Путін не виведе війська з України?

— Ні, не виведе. Якщо буде зовсім усе погано, якщо українська армія почне громити загарбників та здобувати перемогу за перемогою… Але на ділянці "пішохідної дороги" з Криму, за частину [Херсонської області], де починається Північно-Кримський канал, вони (росіяни, — ред.) рубатимуться до останнього.

Російські гроші — Україні

— Як ви вважаєте, чи може Захід забирати гроші олігархів Росії та передавати їх Україні? І наскільки це можливо юридично?

— Є два види дуже заможних людей у Росії. Перші — це ті, що зробили гроші завдяки Путіну, на держзамовленнях тощо. Наприклад, [Анатолія] Чубайса я вважаю саме таким, хоча багато хто вважає його лібералом. Другі ж зробили гроші всупереч Путіну. Але між ними дуже тонка лінія.

Тому я за те, щоб ці питання розв'язувалися в суді, щоб люди мали можливість залучати адвокатів. У кого і що можна забирати, має вирішувати суд. Це тривалий процес, але це має бути саме через суд, і це має бути рішення суду.

На мою думку, гроші путінських дружків, зароблені на умовному Керченському мосту, мають бути через суд передані Україні. Також я вважаю, що Україні має бути передана якась кількість грошей за кожен кубометр російського газу та за кожен барель нафти, доки Україна не буде повністю відновлена. На жаль, убитих людей вже не повернеш. Але житловий фонд, інфраструктура — все має бути в Україні відновлено в найкращому вигляді.

— А чи передадуть Україні державні гроші Росії, які застрягли у банках Заходу?

— Державні гроші — так, треба передавати. Не знаю, передадуть чи ні, але потрібно це зробити.

Перемовник Абрамович

— До переговорів між Україною та Росією залучений російський мільярдер Роман Абрамович. Яка його мотивація у цьому?

— Він зробив публічну оферту, що всі гроші від [продажу футбольного клубу] "Челсі" він відправить до України. Ви знаєте, Роман Аркадійович відомий феноменальним умінням переконувати людей. Тобто він справді феноменальний перемовник. Це визнають усі, хто його любить і хто його не любить, хто його вважає путінським гаманцем і хто вважає, що він уже веде самостійну гру.

Так чи інакше, ця людина про бізнес, а не війну. І ця людина точно про вміння домовлятися.

Я знаю факти, коли він допомагав розв'язувати дуже складні бізнес-конфлікти й люди не доходили до величезних судилищ або стрілянини. Він уміє переконувати людей. Він має цей дар від природи.

— Тобто його думка може якось вплинути на переговори чи на рішення Путіна?

— Може й на рішення Путіна. Але може й на рішення української сторони теж.

— Чи можливо припустити, що таким чином Абрамович хоче зняти санкції?

— Якщо вже президент Зеленський попросив зняти з нього санкції, то, звичайно, так. Він використовує ситуацію так, як він уміє це робити — і для себе, і не для себе.

— Чи можливе зараз, під час війни, притягнення до кримінальної відповідальності у Гаазі вищих посадових осіб Росії?

— Ні, неможливо, бо вони нікуди не поїдуть. Ось чому [помічник президента РФ Володимир] Мединський їздить на переговори [з Україною]? Як співав Oxxxymiron тут нещодавно в Лондоні: "Мій диплом настільки поганий, що я міг стати міністром культури", натякаючи на скандал навколо Мединського, що його диплом практично вкрадений. Це абсолютно марна людина, вона нічого не вирішує. Тому він і їздить.

А якщо поїде хтось, хто має відношення до війни, він може поїхати й не повернутися. І тому їздить "голова", яка озвучує позицію Путіна.

"Самоочищення" Росії

— Зараз багато росіян покидають країну. На вашу думку, яка основна причина? Чого вони бояться?

— Хтось був активним у соцмережах, і не бачить можливості жити без свободи слова. Люди бояться репресій. Комусь просто душно і не хочеться жити у такій країні, у невільній державі. Я знаю людей, які жодного разу нічого не висловили, але поїхали, бо не хочуть жити у країні кубинського типу.

Хтось давно збирався і це було відкладене питання — люди думали, накопичували та вирішили їхати зараз, бо розуміють, що через якийсь час залізна завіса опуститься і це буде неможливо. Хтось біжить від призову.

Тобто їдуть ті, хто зуміє так чи інакше визначитися на Заході. Їдуть "мізки", "спритні руки", "швидкі мізки". Вони покидають Росію зараз.

— Невже може повернутися принцип, що якщо цікавишся Заходом та західною культурою — ти зрадник?

— Ну, коли заводять кримінальні справи. Якщо люди у кафе обговорюють Україну, а сусід стучить поліції, і бармени кажуть: "У нас не обговорюють тут Україну, якщо хочете обговорювати, вийдіть". Це ось що? Ось воно вже "Куба далеко — Куба поруч".

— Путін заявив про природне самоочищення суспільства. Що ці слова у вашому розумінні?

— Це як культурна революція за Мао. Коли всіх, хто насправді був носієм культури, знищували та садили до таборів. Антикультурну революцію назвали культурною.

А очищення суспільства — це витіснення носіїв правильного національного коду. Тих, хто цінує свободу, тих, хто може щось — підприємці, творча еліта. Очищення йде від цих людей.

Бруд залишився, а те, що могло зробити суспільство чистим, — поїхало.

Найжахливіше, що мені кажуть: "Тепер тобі соромно, що ти росіянин?". Я кажу: "Мені не соромно, що я росіянин. Я пишаюся, що я росіянин. Мені соромно, що вони — теж росіяни".

— Чи багато ваших знайомих вирішили не повертатися до Росії?

— У мене є знайомі, які мешкали на дві країни. Але торік їм сказали, що жити на дві країни вам уже не вдасться. Якщо хочете продовжувати вести бізнес у Росії, далі мати тут активи, то й ваша податкова база має бути у Росії, щоб діти навчалися у Росії, ви жити у Росії та щоб все було у Росії. Я знаю пару сімей, зокрема одну сім'ю з нашого оточення, які поїхали.

— А як ви вважаєте, чи у відповіді росіяни за те, що зараз відбувається в Україні? Або багато хто з них каже: "Ми всього лише люди. Від нас зараз все це не залежить".

— Не треба затягувати нас до поля колективної відповідальності. Тоді потрібно колективну відповідальність застосовувати й до північних корейців, до кубинців, які у третьому поколінні народжуються рабами.

Я категорично проти колективної відповідальності. Кожен відповідає за себе, за свої справи та вчинки. Я відповідаю за свої справи та вчинки, і за те, що я зробив неправильно, і за якусь малодушність, і якусь тимчасову роботу з режимом. Я зараз несу цю відповідальність сам, і я намагаюся кармічно закрити це своїми гуманітарними зусиллями. Наприклад, передав пів мільйона фунтів шпиталю та теробороні.

— Російський народ вважає, що Путін зробив Росію великою. Знаю, що ви з тих, хто не так думає.

— Російський народ — це 35%, а зараз, певно, насправді — 20%. Решта — це не російський народ, це найгірші його представники, це погань.

Ось 12 мільйонів тих, хто виїхав, — це теж російський народ, який абсолютно так не вважає. І ще десятки мільйонів тих, хто бояться і мовчать, або тих, які відповідають те, що від них хочуть почути. Це також російський народ.

Ні, ніхто Путіна великим не вважає. Він міг би увійти в історію у 2007-2008 роках, якби він пішов. Його критикували б за розгром "НТВ" і "Юкосу", але в результаті б все пробачили. Він би пішов як консервативний правого толку цар, який загалом стабілізував ситуацію.

Але влада зіграла з ним поганий жарт. І він перетворився на абсолютно відмороженого тирана, кровопивцю та увійде в історію поряд з... навіть не поряд з Мао, а поряд з Гітлером.

— За результатами санкцій росіяни заспокоюють себе, що в магазини все повернеться і все в країні далі буде добре. Чи це так?

— Все їде на старих запасах, фейкових курсах валют. Десь — з переляку. Десь на авось. Десь просто їде на інерції.

У більшості росіян ще не настала стадія неприйняття [того, що відбувається]. Поки що стадія жаху і зневіри. У когось жах, у кого зневіра. Стадія неприйняття обов'язково настане, вона буде, коли на великих підприємствах перестануть платити зарплату або переводитимуть на 2-3-денний робочий тиждень, коли не вистачатиме грошей на їжу.

— На вашу думку, перспектива розпаду можлива?

— Вкрай малоймовірно. Усі, хто за Путіна, всі, хто проти Путіна, не допускають жодної зміни на карті, ну, за рідкісним винятком. Наш антивоєнний комітет, який складається з абсолютно різних людей, виключно підтримує те, що Росія має бути в тих межах, які є на всіх міжнародних картах.

Майбутнє України

— На вашу думку, що для України перемога у цій війні?

— Народження нації.

— Українська нація вже існує.

— Ні, були спроби вирватися на Захід — перший Майдан, другий Майдан, третя — протестне голосування за Зеленського. Не було розірвано основну пуповину з ординським строєм — не було припинено корупцію.

І виграш у цій війні — це феноменальний шанс для влади розрубати Дамокловим мечем цю жахливу українську корупцію, цю ракову пухлину, яка не давала країні 30 років розвиватися. І через яку не були готові у 2014 році. Бойовий дух був і є, а решти — замало.

Це буде остаточний розрив пуповини з імперською свідомістю та народженням країни, я сподіваюся, за класичним капіталістичним зразком — на засадах свободи, реальної демократії, свободи слова, висловлювань та зборів, що в Україні вже було. Але без корупції, яка в Україні не переможена. Це останній та рішучий бій.

Корупція — це остання війна, яку треба буде виграти Зеленському.

Знищити корупціонерів, створити комфортне законодавство, зручне для виконання всіма, зрозумілі та легко сплачувані податки, прозору державу. І для цього вже зроблена "Дія" — це феноменальна річ, яку створило ваше Мінцифри. Єдине, що треба змінити законодавство, щоб воно було зручне, легко та інтуїтивно здійсненне. Це складно, але це буде потрібно зробити. Тоді пуповину з імперією буде розірвано назавжди.

Читайте також: "Жахливий сором!": російський мультимільйонер Чичваркін відреагував на напад Росії на Україну (ВІДЕО)

Прямий ефір