Марки за тисячі доларів: "Утро Дома" з філателістом Михайлом Крамаренком

Михайло Крамаренко. Фото: kanaldom.tv

Колекціонування марок та інших знаків поштової оплати називається філателією. Колекціонери марок — філателісти — збирають рідкісні поштові марки й не тільки. Ціна найрідкісніших екземплярів може досягати тисяч або навіть мільйонів доларів.

Як виникла ця течія і чи є майбутнє у філателії в епоху інтернету — розповів член Асоціації філателістів України, член британського Королівського філателістичного товариства Михайло Крамаренко в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Хто, коли і чому вигадав колекціонувати марки?

— Я думаю, що взагалі людям властиве збирання як таке, з давніх-давен. Оскільки з’явилася різноманітність у поштових марках, то чому б не збирати їх. Тим паче, що вони, на мою думку, привабливі, цікаві, й несуть разом із собою цілі історії, факти тощо. Весь світ, зрештою, в якийсь момент покрився поштовими марками, листами, елемент комунікації між людьми. Найперший елемент комунікації — це монети, гроші. За ними паралельно прийшли марки.

— Ви ж філателіст зі стажем. У вас велика колекція?

— Ви знаєте, я не рахував. Насправді це досить дитяче заняття. Ось у дитинстві, у школі, коли я навчався, у мене все було записано, все було враховано.

У мене колекція досить спеціалізована. Я збираю класику. Тобто найстаріші, за можливості, найперші випуски.

Безумовно, я маю досить непогані гідні марки, дорогі, цікаві.

— Скільки вони коштують?

— Близько 3-5 тис. дол., скромно. Тим паче, що сам собою факт вартості визначається в момент продажу. На те є каталоги, на те є якісь експертні оцінки, аукціони. Це все дуже детально. Але в нас, у нашій Українській асоціації, є чудові колекціонери з великими рідкостями, несумірними з цифрою, яку я вам сказав.

— Ціни цих марок, які є найексклюзивнішими в Україні — це скільки може бути?

— Мільйон доларів. Ось цього року знаменна подія була — найрідкісніша марка, яка відома, в єдиному екземплярі, змінила власника. Американський магнат, я так розумію, вже у віці, вирішив залишити спадкоємцям цифри замість цінностей. І Британська Гвіана — найрідкісніша, найпопулярніша розкручена марка — понад 100 років перебувала за межами Британської імперії, і тепер її куплено за 8,2 млн дол.

— В Україні продати марку складно чи легко? Якщо говорити про будь-які гроші, не мільйони.

— І складно, і легко. Справа в тому, що, з одного боку, я з дитинства відвідував клуби, тобто це збори, де живі люди з живими розмовами. Сьогодні це все стрімко та впевнено переміщається в інтернет.

Якщо заходиш на якийсь форум, часто бачиш, як хтось пише, наприклад, що знайшов марку на горищі. І вже залежить від загальної атмосфери. Або вона така грайлива, починають жартувати, підколювати. Хтось серйозно відповідає. У цьому плані це ще може бути не істина в останній інстанції.

— Що б ви порадили людині в такому разі?

— Я порадив би якимось чином знайти спеціаліста. Ми маємо сайт Української асоціації філателістів, де керівництво представлене. До мене так зверталися кілька разів. Заходили на сайт Асоціації філателістів та консультувалися. Що можна було зробити, було зроблено.

— Від чого залежить цінність, вартість марки?

— Насамперед, звісно, ​​тираж. Якою кількістю штук вона була видана. Люди, які займаються дослідженням, із величезної маси вибирають щось, описують це спеціально, і кажуть, що це, хлопці, відрізняється від решти. Наприклад, є марка — одна на тисячу така, отже, для тих, кому це цікаво, це має бути дорожчим. Або є якась помилка. Це не часто. Але таке таки буває. Це одразу гроші. Це навіть не обговорюється.

— Що таке конкурс марок? Як визначається переможець серед марок?

— Критерії тут достатньо зрозумілі. Естетика, складність певною мірою. Ми можемо похвалитися тим, що "Укрпошта", "Поліграфкомбінат" випускають багато дуже цікавої, якісної, хорошої продукції.

— З огляду на те, що зараз усе спілкування переходить в інтернет і листи ніхто не пише, чи це означає, що філателія скоро зникне як мистецтво?

— Ви знаєте, я думаю, що ще довго-довго філателія чи будь-яке інше колекціонування буде актуальним. Усіх своїх друзів — не для того, щоби щось зібрати, а для того, щоб отримати від них знак уваги — де б вони не були у світі, я прошу надіслати мені листівку. Вам це нічого не варте, мені буде дуже приємно. І я маю окремий альбом, де листівки від друзів, просто чудово.

Медіа-партнери
Прямий ефір