Концерт "Симфонія Криму. Повернення": як відбувалося дослідження півострова через музику

Концерт "Симфонія Криму. Повернення". Скриншот: kanaldim.tv

У Києві в Національній філармонії України відбудеться концерт із кримськими сонетами Адама Міцкевича "Симфонія Криму. Повернення". Проєкт покликаний розкрити багатогранність культури кримських татар та нагадати, що Крим — це Україна. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

В Національній філармонії України відбудеться концерт із кримськими сонетами Адама Міцкевича під назвою

"Симфонія Криму. Повернення". Польський поет написав ці твори 200 років тому, перебуваючи в Криму.

"18 поезій про Крим людини, яка побувала в Криму вперше. Він його дуже вразив. Мені хотілося показати, що все-таки Крим — це Україна, це частина нашого простору, в тому числі культурного", каже автор ідеї, артист Національної філармонії України Олександр Рудько.

Мистецький проєкт покликаний познайомити людей із кримськотатарською академічною симфонічної музики високого ґатунку. Артист Національної філармонії України через мистецтво намагається дослідити Крим.

"Найголовніше, що може бути в мистецтві це музика. Саме тому я звернувся за допомогою до колеги — Ділявера Османова. Наш вибір упав на музику Ельвіри Емір і її симфонію "Повернення". Вона стала музичним ядром нашого проєкту. Намагаюся показати людям, наскільки це красивий край, наскільки це масштабне мистецтво європейського й світового рівня", — додав Олександр Рудько.

Основний мотив Кримських сонетів Адама Міцкевича — це самотність людини відірваної від рідної землі, туга за батьківщиною. Кримські сонети дуже мелодійні та романтичні. В кожному з них відчувається дух півдня. Сонети наче потаємний щоденник відвертого поета.

"Нам допомагала Гульнара Абдулаєва — наш історик. Ми зачепили ключові події, які стали за останні 200 років. Це не тільки пов'язано з анексією чи депортацією, а й з розквітом Кримського ханства. Люди, які будуть на концерті, зануриться в історію Криму", — пояснив артист Національної філармонії України Ділявер Османов. 

Сонети написані так майстерно, що коли їх читаєш, ніби бачиш гору Чатир-Даг, тепле Чорне море, сповнений історій бахчисарайський палац. Теми сонетів Міцкевича зараз особливо актуальні.

Олександр Рудько та Ділявер Османов переконані, що під час повномасштабної війни треба боротися і на культурному фронті.

"Для мене дуже важливо, щоб нашу культуру, зокрема, музику почули якомога більше людей. Це ж не просто концерт, це ж оповідь про Крим. Олександр буде читати вірші. Я буду грати з оркестром. Це буде все одночасно відбуватися. За спиною оркестру буде відео з Криму. Так поєднається майбутнє і сьогодення", — резюмував Ділявер Османов.

Автори проєкту впевнені, що ця подія є частиною національної культурної стратегії реінтеграції Криму, адже Крим — це Україна.

Також цікаво: Як гурт Barabanda воює за Крим на культурному фронті: історія музиканта Ільнура Рустамова

Прямий ефір