Чи може газотранспортна система України обійтись без російського газу — коментарі експертів

Транзит російського газу. Скриншот: kanaldim.tv

Газові війни між Росією та Україною тривають вже багато років. "Газпром" й досі використовує різні інструменти для маніпуляцій та шантажу. Думку експертів про те, як це працює і до чого призведе, дізнавайтеся у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Чи може газотранспортна система України обійтись без російського газу? Чи продовжуватимуть транзитну угоду? За роки транзиту російського газу РФ звинувачувала Україну в крадіжках, зривів контрактів та незабезпечення обсягів. Навіть кран перекривали. Це протистояння називали "газовими війнами".

"Там було декілька етапів. 2005-2006 рік, було перше перекриття транзиту. Цьому активно підігрівали всі європейські політики. Завдання було тих інформаційних атак і перекриття — змусити Європу дати дозвіл на будівництво "Північного потоку-2". Вони дискредитували українського газотранспортну систему, змушували всіх європейців повірити в те, що маршрут ненадійний, що не потрібні ніякі транзитні країни. Мовляв, будуймо "Північний потік-2", — пояснює політолог Тарас Загородній.

"Північний потік-2" збудували, але не запустили через повномасштабне вторгнення. На новому газопроводі стався вибух. Тож попри війну, Україна продовжує прокачувати російський газ.

"У росіян фактично залишилось тільки два шляхи суходолом. Через Польщу та через Україну. Через Польщу не працює газогін, а через Україну продовжує працювати", — додає Тарас Загородній.

Україна продовжує транзит російського газу виключно з метою підтримки європейських партнерів, заявляв у "Нафтогазі".

"Транзит триває з метою підтримки європейських партнерів. Це певні країни Євросоюзу, які не мають виходу до морів. Сьогодні вони потребують цього об'єму", — пояснював голова правління та CEO НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов.

Щоправда, рік у рік цей обсяг знижується. Через теплу погоду та зменшення залежності ЄС від російських енергоресурсів.

"До 16 мільярдів кубометрів газу транспортували через Україну у 2022 році. В цьому році, скоріш за все, буде трошки більший показник, але все одно ми не вийдемо на цифру у 30 мільярдів транзиту", — аналізує експерт у галузі енергетики Юрій Корольчук.

Вже наступного року транзит можуть взагалі зупинити. Контракт на перекачування палива через газопровід "Уренгой-Помари-Ужгород" закінчується і продовжувати його Україна не бажає.

"Ми маємо також бути надійним партнером для наших європейських партнерів, для країн, які цього потребують. Але ця угода завершиться до кінця 2024 року. Ми не маємо намірів чи ініціативи її продовжувати", — заявляв Олексій Чернишов.

Україна без російського газу перезимує. Вистачає і власного видобутку. Збільшити його планують до 13,5 мільярдів кубів. Та навіть попри це, транзит для нашої газотранспортної системи все ж таки важливий, бо забезпечує тиск.

"Нам це давало відповідний тиск газу, стабільний обсяг газу і взимку, і влітку. Літом також тривала перекачування газу в Європу. Вони купували його через європейські компанії. Це все вплине на подорожчання тарифу на розподіл газу магістральними газопроводами й відповідно газопроводом нижчого тиску. Зараз там газ є, він туди постачається. Через те, що відбудеться скорочення цього тиску в системі, то туди буде дуже дорого розподіляти, транспортувати", — пояснює Юрій Корольчук.

Чи є у держави план Б? Раптом власного газу не вистачить? Має допомогти Європа. Україна з нею вже в єдиній енергетичній системі.

"Україна є частиною енергетичного комплексу. Ми передбачили певні сценарії реагування на такі ситуації. У нас є можливість додаткового імпорту, якщо це знадобиться", — Юрій Корольчук.

Від початку повномасштабного вторгнення Росія програє чергову газову війну. Транзит Україною довелось поки що продовжити. "Північний потік-2" так і не запрацювало, а західний ринок для "Газпрому" скорочується.

"Поки що Росія програє або втрачені ринки збуту, втрачено преміальний сектор. Довіра до Росії як надійного постачальника впала", — стверджує політолог Тарас Загородній.

Ціна репутації — один трильйон рублів. Такі збитки прогнозує енергетичний комітет "Держдуми" РФ. Все через скорочення виторгу. Тож чи вигідно буде для Росії закрити вентиль, питання відкрите.

Читайте також: Радіаційна та ядерна безпека: у чому полягає мирний план України та хто може вплинути на Росію

Прямий ефір