Картини у техніці ошибана замилували європейців — роботи української майстрині Тетяни Бердник

Ошибана. Скриншот: kanaldim.tv

Слово "ошибана" в перекладі з японської означає "засушена квітка". Українська майстриня Тетяна Бердник чудово володіє цим мистецтвом. Від її робіт неможливо відірвати погляду. За три десятиліття художниця-флористка створила тисячі картин. Перебуваючи в евакуації вона змогла закохати у свої роботи багатьох європейців, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Тетяна Бердник — знана художниця, флористка та майстриня. У її колекції понад 2 500 рослин, які зібрані у різних країнах. Деякі з них майстриня привезла з Німеччини, куди евакуювалася на початку повномасштабного вторгнення. Там жінка зрозуміла, що треба продовжувати жити далі й допомагати українкам, які опинилися на чужині й потребують психологічної реабілітації.

"Так народився проєкт українського фестивалю. Зробити в Німеччині наш український фестиваль з борщем, галушками, українськими танцями, піснями, вишивками та ошибаною. Зробили. Перед тим я їздила по всіх містах і містечках німецьких, шукала можливості, де можна продати роботи", — пригадала майстриня Тетяна Бердник. 

Тетяна збирала квіти, листя і траву, створювала художні композиції. Слово "ошибана" в перекладі з японської означає притиснута квітка, засушена під пресом, яка зберігає форму, лінію, колір, фактуру і навіть запах. Німці були зворушені роботами майстрині, охоче купували картини та відвідували майстер-класи. Частину вторгованих коштів художниця змогла донатити на ЗСУ.

Про українську майстриню написало навіть у німецькій місцевій газеті. Тамтешні жителі великі любителі квітів та чудові ландшафтні дизайнери. У них дуже красиві подвір'я, підкреслює Тетяна. А одного разу на німецькому святі майстриня зустріла пані, яка ніби зійшла з її картини.

Через пів року Тетяна повернулася додому і продовжила створювати красу. Майстриня займається японським мистецтвом ошибани три десятиліття. За цей час зробила тисячі неймовірних картин. Відрізнити їх від написаних фарбами дуже важко. Каже, вдячна долі за те, що подарувала їй зустріч з дивовижною жінкою, науковою співробітницею ботанічного саду Ніною Мінченко, яка познайомила з цим хобі.

"Дуже вдячна Ніні Федорівні. Світла пам'ять її рукам, її творчості, її харизмі, її розуму та жіночій красі. Саме за те, що на стільки всього мені розказали та прищепила любов до мистецтва ошибани", — резюмувала майстриня. 

Над однією картиною можна працювати місяць чи два. Це медитативна праця, яку потрібно прожити. Треба також відшукати той колір або відтінок, який підсилить задуманий образ. Іноді пошуки тривають кілька днів. 

В мистецтві ошибани високо цінується вміння фантазувати. Важливо знайти образ у рослині, не спотворювати її, не різати, а  використовувати такою, як є. Складно повірити, що цибуля-порей може стати чудовим дерев'яним столиком у натюрмортах, а шкірка банана — оригінальною аркою, човником чи парканом. Один і той же матеріал може виглядати по різному в реалізації образів.

Тетяни Бердник володіє багатьма техніками й жанрами ошибани. Вона малює рослинами пейзажі, натюрморти, графічні картини, створює ювелірні прикраси, вітальні листівки, флоро вітражі та робить флористичні принти. Проводить майстер-класи для дітей та дорослих. Її роботи впізнають, ними захоплюються. Ошибана дарує насолоду, дає можливість поринути в спогади, каже майстриня, відірватися від проблем та війни.

Читайте також: Речі з 60 країн світу: мандрівник Олександр Волощук відкрив інтерактивний музей у власному будинку

Медіа-партнери
Прямий ефір